Logo GAK

placówki

KARTOTEKA. JANUSZ GAŁUSZKA. SZKICE MALARSKIE. GAK

wystawa

KARTOTEKA. JANUSZ GAŁUSZKA. SZKICE MALARSKIE.

 1. data

  04.02.22
  piątek

 2. godzina

  18:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  ul. Dworcowa 9, Gdańsk

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież , Seniorzy

Wystawa czynna od 04.02.2022 r.
Finisaż: 04.03.2022 r. o godz. 17.00 – spotkanie z artystą

Wystawa Kartoteka Janusza Gałuszki to prezentacja luźnych szkiców malarskich, opisów literackich oraz obrazów z osobistych teczek autora. Są one dokumentacją codzienności, a także komentarzem rzeczywistości otaczającej artystę.

Przedmioty codziennego użytku, domowe rytuały, postaci, nagłówki z mediów, widoki z okna, malowane jakby pośpiesznie plamami koloru, wydają się być wrażeniową rejestracją widzianą spod przymrużonych powiek, przeniesioną potem przez malarza na papier lub płótno. Są jak kadry ze snu, luźne klisze wydobyte na światło dzienne z archiwum pamięci artysty. Te zbiory własnej twórczości, skrzętnie gromadzone a potem wkładane do tekturowych teczek tworzą swoiste kartoteki, będące „dziennikami” artysty.

Janusz Gałuszka:
Mówi się, że na co dzień nie zauważamy przebiegu życia, dopiero gdy przeżyjemy poezję wyróżniamy ten dzień, albo gdy tak jak i dziś żyjemy w stanie wojny. Wtedy właśnie najczęściej zapisujemy wszystko chwila po chwili przeczuwając, że żyjemy w coraz krótszym czasie, że komuś kiedyś po coś ten przekaz będzie potrzebny. Mamy prawo do takiej naiwności. W czasie, który coraz bardziej napawa nas zaskoczeniem a nawet niepokojem, choć strachy i wszelkie niepokoje tak dziś właściwe dla pandemicznej fobii są wstrętne i obce. Sztuka bowiem ma szlachetniejsze paliwo niż strach. Jest bardziej ludzka, gdy daje nadzieję i wzmacnia na czasy złe i czarne. Mi zaś idzie o przemijanie. A Galeria Peron, miejsce – przystanek w podróży, jeszcze bardziej wzmacnia ten przekaz.
Pojawiła się myśl, aby wystawa zmieściła się do jednej teczki, aby była właśnie taką swoistą teczką personalną. W zawartych w niej obrazach, w zapiskach i w tych artefaktach starałem się oddać grozę przemijania, swoją obsesję niezauważenia, nieodnotowania czy wręcz zapomnienia. Teczkę stworzyłem jakby sam na siebie, pisząc donos z życia. Abym miał poczucie, że żyłem i z Tomaszem płakałem. {Tomasz z „Dziadów” Adama Mickiewicza}
Janusz Gałuszka, urodzony 1971 roku w Sichowie na Dolnym Śląsku, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. W 1999 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, dyplom z malarstwa obronił pod kierunkiem prof. Józefa Hałasa. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw w kraju i za granicą.
Więcej o malarstwie Janusza Gałuszki: https://magazynszum.pl/kobiety-i-mezczyzni-przed-wojna-o…/