Logo GAK

placówki

Jakie to zwierzę? GAK

spotkanie
warsztat
wystawa

Jakie to zwierzę?

 1. data

  26.08.22
  piątek

 2. godzina

  17:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  Stryjewskiego 25

 5. dla kogo?

  Dorośli , Dzieci , Familijne , Młodzież , Seniorzy

Przed nami wielka przemiana Domu Sztuki! Zapraszamy dzieci i osoby w każdym wieku do wspólnej zabawy i projektowania nowego oblicza Stogów.

Czym jest Studio Zoochitecture?

To pracownia projektowa, która wywraca do góry nogami klasyczne podejście do projektowania architektonicznego. Powołała je do życia w 2016 roku specjalistka od projektowania wspólnotowego, artystka Iza Rutkowska. To jedyne na świecie efemeryczne studio projektowe, w którym projekty przekształceń przestrzeni publicznych powstają we współpracy z dziećmi. Zespół Zoochitecture wprowadził jak dotąd zmiany w madryckim Matadero. Artystka wspólnie z dziećmi czasowo zmieniła budynek tamtejszej starej rzeźni w przestrzeń międzypokoleniowej integracji. W sierpniu 2022 prezentujemy Państwu kolejną realizację. Tym razem projekt współtworzył „gdański oddział” Zoochitecture Studio. Transformacja dedykowana jest przede wszystkim mieszkańcom Stogów.

Co robimy w Gdańsku?

Zespół prowadzony przez Izę Rutkowską został w czerwcu 2022 roku zaproszony przez Gdański Archipelag Kultury do Domu Sztuki na Stogach. Dzieci ze szkoły podstawowej i przedszkola używały rysunków technicznych budynku do przekształcania go w zwierzęta. Materiały stworzone przez młodych projektantów posłużyły artystce do przygotowania koncepcji przekształcenia budynku w taki sposób, aby wizja funkcjonalności oraz interaktywności odpowiadała tej zaproponowanej przez dzieci. Wspólne spotkanie wokół transformacji dokonanej przez Zoochitecture Studio jest tylko zaczynem do nawiązania kolejnych sąsiedzkich relacji, a finalnie oddania sprawczości mieszkańcom, którzy poczują, że mają moc urządzenia dzielnicy tak, żeby żyło im się w niej po prostu lepiej.

Zapraszamy do współdziałania:

 • 26.08.2022 godz. 17 – prezentacja transformacji budynku i odpowiedź na pytanie jakie to zwierzę
 • 27.08.2022 godz. 16 – do czego zwierzowi potrzebny jest ogon – warsztaty
 • 29.08.2022 godz. 16 – przynieś nam swoje zdjęcia ze zwierzem – konkurs
 • 31.08.2022 godz. 17 – jaką osobowość ma nasze zwierzę? – warsztaty
 • 1.09.2022 godz. 16 – kolejna transformacja zwierza
 • 2.09.2022 godz. 16 – spacery ze zwierzem po Stogach – badania performatywne
 • 3.09.2022 godz. 16 – spacery ze zwierzem po Stogach – badania performatywne
 • 4.09.2022 godz. 11 – wspólne planowanie przemian dzielnicy
 • 6.09.2022 godz. 16 – pożegnanie zwierza i jego kolejna transformacja

Na spotkania nie obowiązują wcześniejsze zapisy, nie ma na nie limitu miejsc. Może w nich uczestniczyć każdy bez względu na wiek. Spotykamy się za każdym razem pod ogonem zwierza.

Iza Rutkowska — założycielka Fundacji Form i Kształtów oraz Studia Zoochitecture, wykładowczyni School of Form. Zajmuje się projektowaniem wspólnotowym. Efekty jej prac były prezentowane na całym świecie. Wspólnie z dziećmi stworzyła przestrzeń integracji w Madryckim Centrum Sztuki Partycypacyjnej Matadero i od 7 lat prowadzi proces przekształceń Podwórka im. Wszystkich Mieszkańców we Wrocławiu.

Dokumenty