Logo GAK

placówki

Glony na Oruni — Blanka Byrwa | Galeria Peron GAK

warsztat
wystawa

Glony na Oruni — Blanka Byrwa | Galeria Peron

 1. data

  09.05.24
  czwartek

 2. godzina

  20:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  Dworcowa 9

 5. dla kogo?

  Dorośli , Dzieci , Familijne , Młodzież , Seniorzy

Ekspozycja: 09.05 – 21.06.24
Wernisaż: 09.05.24 (czwartek) 20:00

Zapraszamy również do odwiedzenia nas i zobaczenia wystaw w czasie Nocy Muzeów 18 maja, będzie można wtedy wziąć udział w warsztatach towarzyszących wydarzeniu „Glony na Oruni”, prowadzonych przez Blankę Byrwę.

„Glony na Oruni” to projekt składający się z dwóch wystaw – „Glony” i „Odpady”, których kuratorką jest Blanka Byrwa, projektantka działająca w dziedzinie biomateriałów. Obie prezentacje wprowadzą nas w świat biomateriałów oraz zabiorą w podróż po historii Bałtyku oraz nowoczesnych rozwiązaniach zrównoważonego projektowania. Wystawa „Glony” w Galerii Peron to opowieść o zasobach Bałtyku, które moglibyśmy wykorzystywać, gdybyśmy zadali sobie trud ochrony naszej relacji z morskim środowiskiem. Poznacie tutaj fascynujące organizmy, takie jak widlik zaostrzony – bałtycką algę, która może posłużyć do produkcji żelu, z którego wytwarza się biodegradowalną folię.

W wystawie “Odpady” prezentowanej w holu Stacji Orunia, ekspertom i studentom Wydziału Wzornictwa ASP Gdańsk oraz Wydziału Chemii UG udało się stworzyć prototypy produktów z materiałów odpadowych, takich jak skórki pomarańczy, popiół czy muszle ostryg. Ta innowacyjna współpraca przynosi nowe spojrzenie na wykorzystanie materiałów wtórnych oraz inspiruje do tworzenia zrównoważonych projektów. Projekt „Glony” i „Odpady” miał swoją premierę na Gdynia Design Days.


Blanka Byrwa – Projektantka z Gdańska, prowadząca studio architektury wnętrz BBAD, specjalizujące się w projektach lokali usługowych i w konstrukcjach stalowych. Laureatka nagród w konkursach Architektura Murator “Mieszkanie Młodego Architekta”, “Minimum” na Łódzkim Festiwalu Designu oraz w konkursie Elle Decoration 2018. Założycielka Fundacji CUMY – Makerspace na Stoczni Gdańskiej. Projektantka bio materiałów, ekspertka w dziedzinie badania bioplastiku, zasobów naturalnych oraz gospodarki cyrkularnej materiałów. Organizatorka warsztatów biomateriałowych, kuratorka wystaw “Glony” i “Odpady” na Gdynia Design Days.

Jak do nas dojechać?

GAK Stacja Orunia mieści się przy ul. Dworcowej 9, w dzielnicy Orunia – Św. Wojciech – Lipce.
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej:

 • autobus (2 min. pieszo od Stacji Orunia): Gościnna – 132,189, 200, 205, 207, 289
 • pociąg ( 1 min. pieszo od Stacji Orunia) stacja Gdańsk Orunia
 • rower – obok naszej placówki znajduję się stojak, gdzie możesz zaparkować swój rower.