Logo GAK

placówki

Czytanie wody: Wisła projekt biegowy GAK

spotkanie

Czytanie wody: Wisła projekt biegowy

 1. data

  30.09.21
  czwartek

 2. godzina

  18:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  ul. Turystyczna 3, Gdańsk

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież , Seniorzy

Projekt biegowy od źródła do ujścia.
Spotkanie z Małgorzatą Lebdą i Rafałem Siderskim.

30 września 2021 /czwartek/ godz. 18.00
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK

Na początku września Małgorzata Lebda – poetka, fotograficzka, a także ultramaratonka – wyruszyła z Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, gdzie swój bieg zaczyna Wisła. To w sumie 1100 kilometrów. Projekt „Czytanie wody: Wisła” zakładał przebiegnięcie dystansu rzeki, trzymając się możliwie jak najbliżej jej koryta. Pomysł zrodził się z potężnego zaniepokojenia kryzysem klimatycznym, a także z potrzeby reakcji na plany dotyczące regulacji rzek (m.in. projekt drogi wodnej E40). Trasa biegu kończy się w Gdańsku, przy ujściu rzeki Wisły, na Wyspie Sobieszewskiej. Meta zostanie osiągnięta we wtorek, między godziną 17:00 a 19:00.

– „Czytanie wody: Wisła” będzie pierwszym z biegów szerszego projektu. Planowane na przyszłe lata biegi odbywałyby się wzdłuż innych rzek, również europejskich. Wierzę w dobrą energię, wierzę, że potrafi się ona rozprzestrzeniać, a w swoim biegowym przedsięwzięciu widzę dużą szansę, aby przy tej okazji publicznie podjąć rozmowę o kryzysie klimatycznym, dyskusję o wartości, jaką jest dla nas wszystkich woda, o tym, że warto wykonywać mniejsze i większe gesty, aby przyczyniać się do poprawy sytuacji naszego środowiska poprzez podniesienie świadomości społeczeństwa.” – mówi Małgorzata Lebda.

Trasa biegu została podzielona na około pięćdziesięciokilometrowe dziennie odcinki, z kilkoma dniami na odpoczynek. Pokonanie całego dystansu zajęło Małgorzacie Lebdzie 28 dni. Biegaczka codziennie w social mediach relacjonowała postępy na trasie i opowiadała o tym, czego doświadczyła, będąc blisko rzeki. Podczas biegu towarzyszył jej fotograf, Rafał Siderski, dzięki któremu cały projekt wzbogacony został w dokumentację fotograficzną. W najbliższy czwartek zapraszamy na spotkanie z obojgiem artystów do Galerii Wyspa Skarbów GAK. Rozmowę poprowadzi Aleksandra Lamek.

Przed spotkaniem zapraszamy na spacer przyrodniczy do Wisły z Sabiną Buczyńską. Start spod Wyspy Skarbów GAK o godzinie 16:30. Współorganizatorem spaceru jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Spacer zakończy się tuż przed spotkaniem z Małgorzatą Lebdą i Rafałem Siderskim.

Patronat medialny:
Magazyn Opinii „Pismo”

W trosce o Państwa bezpieczeństwo w związku z pandemią Covid-19 przypominamy o konieczności przestrzegania zasadach obowiązujących podczas zwiedzania galerii: zachowaniu limitu osób i dystansu 1,5 m, dezynfekcji rąk i noszeniu maseczek.

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY WYSPA SKARBÓW
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM
ul. Turystyczna 3, 80-680, Gdańsk Wyspa Sobieszewska
tel. 58 323 91 15, e-mail: wyspaskarbow@gak.gda.pl

 • ___pokaż cały opis

  Małgorzata Lebda – ultramaratonka, poetka, fotograficzka, doktorka nauk humanistycznych, nauczycielka akademicka. Urodziła się w 1985 roku w malowniczym Beskidzie Sądeckim, gdzie zaczynała biegać. Przez ostatnie dziesięć lat biegała półmaratony, maratony i ultramaratony górskie. Rozpoznawalność Małgorzaty Lebdy w świecie kultury i literatury (wydała pięć książek poetyckich, w 2019 roku otrzymała jedną z najważniejszych nagród literackich w Polsce Nagrody Literackiej Gdynia), daje jej możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Ważnym elementem projektu będzie praca nad książką opisującą doświadczenia zdobyte podczas biegu.

  Rafał Siderski (ur. 1984) – artysta wizualny zajmujący się głównie fotografią. Ukończył studia magisterskie w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie, gdzie obecnie pisze doktorat. Jest częścią inicjatywy Albom.pl zajmującej się digitalizacją i pracą na archiwach fotograficznych oraz założycielem stowarzyszenia Rava.Stories zajmującego się promocją fotografii. W 2019 roku wydał książkę „Wyjedź Zostań”. W wolnym czasie „dokądś” jedzie lub jest „gdzieś”.

  Regulamin wydarzenia