Logo GAK

placówki

Powrót do GAKu Logo GAK

Chór Vyrij w filmie “Chłopi” GAK

Chór Vyrij w filmie “Chłopi”

Kadr z animowanego filmu Chłopi. Błękitne niebo z białymi chmurkami. W tle bielona wiejska chata. Jezioro z pomostem. Wysokie trawy i tatarak. Na pomoście stoi mężczyzna, obok siedzą na pomoście dwie kobiety, dziecko i pies. W wodzie stoi bocian.

Chór Vyrij działający przy naszym domu kultury GAMA GAK. brał udział w nagraniach utworów do filmu Chłopi, który jest polskim kandydatem do Oscara. Muzykę do najnowszego dzieła reżyserów Twój Vincent skomponował L.U.C i REBELBABEL, który zaprosił do współpracy chórzystów i chórzystki.

Chór Vyrij to ukraiński chór, działający przy naszym domu kultury Gama GAK.
Chórzystów i chórzystki łączy wspólna pasja i miłość do ukraińskiej muzyki. Zachowanie tożsamości narodowej jest dla nich bardzo ważne, a wspólny śpiew ukraińskich pieśni jest jej nieodłącznym elementem. Zespół chóralny łączy zarówno osoby, które przyjechały z Ukrainy jaki i osoby z ukraińskim pochodzeniem urodzone w Polsce. Liderką oraz dyrygentką chóru jest Hanna Malenka (Tekucheva) – ukraińska piosenkarka, kompozytorka, solistka zespołu Hanna.

Wszystko zaczęło się w kwietniu 2022 roku, kiedy to polski producent muzyczny L.U.C. zaproponował aby Chór Vyrij wziął udział w jego koncercie z orkiestrą w NOSPR w Katowicach. Na znak solidarności z Ukrainą nasi chórzyści i chórzystki mogli wystąpić z artystami z całej Polski. Jak się okazało to był dopiero początek wyjątkowej współpracy! Chór Vyrij gości również na najnowszych albumie artysty zatytułowanym Dialog 2. Wyjątkowych głosów naszych muzyków możecie posłuchać m.in. w utworze Historia i Teraźniejszość.

Po nagraniu utworu przyszedł czas na film! Łukasz L.U.C. Rostkowski został zaangażowany w stworzenie ścieżki dźwiękowej do najnowszego filmu twórców wielokrotnie nagradzanego dzieła Twój Vincent. Dorota Welchamn i Hugh Welchman sięgnęli po lekturę Władysława Reymonta i za pomocą techniki animacji malarskiej stworzyli swój najnowszy film czyli Chłopi. L.U.C. do współpracy przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej zaprosił Hannę Malenką i Chór Vyrij. Liderka chóru opracowała materiał muzyczny i rozpisała go dla chóru. Efekty ich współpracy trafiły prosto na wielkie ekrany kin w całej Polsce! Już od 13 października zapraszamy do kin na film Chłopi z udziałem naszych wyjątkowych artystów i artystek. Warto przypomnieć, że film jest oficjalnym polskim kandydatem do Oscara.