Logo GAK

placówki

“bajki o śmierci_______” – wystawa Katarzyny Podpory GAK

wystawa

“bajki o śmierci_______” – wystawa Katarzyny Podpory

 1. data

  08.03.23
  środa

 2. godzina

  19:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  Plama GAK, ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież , Seniorzy , wszyscy

Galeria Plamy GAK zaprasza Państwa na wystawę rzeźbiarsko-dźwiękową Katarzyny Podpory “bajki o śmierci_______”.

8 marca godz. 19:00 odbędzie się oprowadzanie autorskie.

 

Na wystawie „bajki o śmierci_____” artystka Katarzyna Podpora zaprezentuje osiem swoich prac. Każda z nich to osobna narracja, inny etap twórczości artystki, jednak wszystkie tworzą spójną i harmonijną całość. Na wystawie akcentami są ciemne elementy instalacji artystycznych, które są niczym cienie, które po dłuższym wpatrywaniu się nabierają kształtów i sensów. Wokół dzieł panuje oniryczny klimat, dość mroczny, dość niepokojący. Całość wiąże autorska kompozycja muzyczna, która wypełnia przestrzeń ekspozycyjną i łączy poszczególne instalacje. Każda z prac artystki to efekt wieloletnich poszukiwań twórczych, przemyślanej postawy artystycznej, opartej o wrażliwość na otaczającą rzeczywistość, na kondycję współczesnego człowieka, który uporczywie odrzuca myśli o śmierci.

Artystka opisuje swoją twórczość słowami:

„Z czasem zmieniało się moje podejście do kwestii materiału i rzeczy, ich obecności na świecie i odpowiedzialności za to, co już istnieje. Od zawsze starałam się o to, by w rzeźbie funkcjonowały rożne materiały – wszystko, co może zaistnieć w przestrzeni (łącznie z językiem, stąd moja praca z poezją konkretną). Teraz nie używam już materiałów znaczących, które znajduję do tworzenia nowych rzeczy/rzeźb. Robię tylko tymczasowe instalacje, zapisuję ich dźwięki i tworzę muzykę. W ten sposób odnawiam wciąż ich użyteczność. Natomiast zbiór prac, który pokazujemy jest niejednorodny i niespójny, ale znaczy właśnie moje przejście – z jednej strony starsze “rzeźby” z materiałów znaczących i zapisy fotograficzne zainstalowane, z drugiej strony przemieszane z tym jak rzeźbię teraz: rozproszeniem samych materiałów na ziemi i z opływającym je dźwiękiem. Zbiór ten nazwałam “bajki o śmierci_______”, bo każda z tych prac jest zapisem pewnej historii i każda z nich jest o śmierci.”

Katarzyna Podpora – artystka multimedialna, urodzona w Kołobrzegu, mieszka i pracuje w Gdańsku; doktor sztuki, absolwentka Wydziału Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku (studia magisterskie, następnie doktoranckie pod kierunkiem prof. Katarzyny Józefowicz); freelancerka aktywna w polu sztuki wizualnej i dźwiękowej. Jej zainteresowania twórcze skupiają się wokół kwestii materialności zapisu; wrażliwego doświadczania przestrzeni rzeczywistej i emocjonalnej za pośrednictwem dźwięku, pisma, instalacji, fotografii, a także obiektów i materiałów znaczących, których używa w swoich pracach. Twórczyni i performerka muzyki eksperymentalnej; używa zmiennego instrumentarium, na które składają się liczne obiekty znalezione, instrumenty nietypowe; gra w duecie PODPORA/KOHYT.

Jak dojechać?
Plama GAK mieści się pod adresem Pilotów 11, na osiedlu Zaspa-Młyniec.
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej:
– tramwaj (11 min. pieszo od Plamy): Startowa 01 – 2, 4, 8; Startowa 02 – 2, 4, 8, 12
– autobus (5 min. pieszo od Plamy): Zaspa SKM 01 – 127, 158, 227, 258; Zaspa SKM 02 – 127, 158, 227, 258
– SKM (6 min. pieszo od Plamy): Gdańsk Zaspa

Galeria: