Logo GAK

placówki

Języki muzyki GAK

muzyka

Języki muzyki

 1. data

  24.09.21
  piątek

 2. godzina

  19:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  ul. Turystyczna 3, Gdańsk

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież , Seniorzy

Polska i świat w muzyce kameralnej
– Muzyka z każdej struny

24 września (piątek) 2021 godz. 19.00
Miejsce: Wyspa Skarbów GAK ul. Turystyczna 3

Wstęp wolny

Języki Muzyki — Polska i świat w muzyce kameralnej to cykl koncertów organizowanych przez gdańską Fundację Hanseatica, w których centrum znajduje się muzyka kameralna. Założeniem przedsięwzięcia jest prezentowanie muzyki klasycznej najwyższej próby w różnorodnych, ciekawych odsłonach. Dużym atutem festiwalu będzie jego przystępna i bezpośrednia forma: każdy z koncertów będzie okazją do zaprezentowanie innego wybranego muzycznego zagadnienia, każdemu towarzyszyć będzie także ciekawa prelekcja i swobodna atmosfera. O szczególnej misji Festiwalu mówi jego dyrektorka artystyczna, pianistka Dominika Glapiak:
— Chciałabym,  aby nasze koncerty przynosiły odrobinę wytchnienia w pędzącej rzeczywistości. By kunszt wykonawców i ich pasja była przyczynkiem do zatopienia się w tej chwili, żywego kontaktu ze sztuką.

Festiwal będzie odbywał się w nietuzinkowych, jeśli chodzi o muzykę klasyczną, miejscach, nieco oddalonych od centrum Gdańska. Repertuar, na który składają się dzieła z polskiej i światowej muzyki kameralnej, będzie stanowił swoistą podróż przez style, gatunki i kraje. Stąd nawiązanie do języków, sposobów porozumienia się, osobistych form wypowiedzi które stworzyli kompozytorzy, i którymi posługują się także współcześni artyści. Wykonawcami koncertów będą znakomici muzycy z regionu. W Wyspie Skarbów GAK usłyszymy Trio operowe Les Femmes wraz z Krzysztofem Pawłockim i Moniką Dżułą-Radkiewicz.

 • ___pokaż cały opis

  Les Femmes to niezależny zespół muzyki klasycznej stworzony w 2011 r. w Trójmieście. W głównym nurcie zespołu są autorskie kolaże operowe sięgające tradycji pasticcio XVII I XVIII w . Są to spektakle muzyczne zbudowane z arii, pieśni i innych fragmentów dzieł kompozytorów muzyki klasycznej, które łączy spójna fabuła i nowy kontekst interpretacyjny. To oryginalne zestawienie tworzy nową jakość, skłania do zabawy formą oraz nakłada świeże interpretacje sceniczno–muzyczne. Na stałe do repertuaru weszły: Babskie Lato, Na rozdrożu, czyli Skrzypek do wynajęcia, Dziewczyny z Neapolu, Opera jak z Bajki, Pejzaż polski, W małym kinie, Wielka Gala Operowa, 3 Marie, Rosarium, czy Sakrum w Operze. Cechą charakterystyczną grupy są przedstawiania nacechowane silnymi emocjami, wyrazistymi bohaterami, a zarazem posiadające pozytywne i niebanalne przesłanie.

  W swoim dotychczasowym dorobku, Les Femmes posiada ponad 400 koncertów i spektakli na polskich oraz zagranicznych scenach muzycznych. W 2019 r. zespół wydał swoją pierwszą płytę Pejzaż polski z pieśniami polskich kompozytorów, a w 2020 r. płytę z piosenkami kina międzywojennego zaaranżowanymi na jazzowo pt. W małym kinie. W 2020r. podczas pandemii koronawirusa został nagrany pierwszy spektakl operowy online Dziewczyny z Neapolu, koncert online Rosarium oraz przeprowadzona transmisja na żywo z premiery spektaklu/oratorium 3 Marie.. Les Femmes współpracował m.in. z: Filharmonią im. Romualda Traugutta w Warszawie; Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Nova w Bydgoszczy, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, Filharmonią Koszalińską, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Bałtycką Agencją Artystyczną BART w Sopocie, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Domem Polskim w Wilnie czy Théâtre Ephéméride w Val de Reuil. Brał udział w licznych festiwalach, w tym: w Festiwalu Pieśni Kompozytorów Polskich w Warszawie, Międzynarodowym Bydgoskim Festiwalu Operowym (Operowe Forum Młodych), Międzynarodowym Festiwalu muzyki kameralnej „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem, Międzynarodowym Festiwalu „Belle Voci” w Brzegu Dolnym, Międzynarodowym Festiwalu „Mistrzowie Modlitwy Muzyką” w Katowicach, „Festiwalu Konfrontacji Sztuki Kobiecej” w Słupsku, Kościańskim Festiwalu Baśni (spektakl dla dzieci), Festiwalu „Wieczory Muzyczne u Luteranów” w Zielonej Górze (koncert inaugurujący), XXXV Jubileuszowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kartuzach (koncert inaugurujący) czy „Fete de la Musique” na okręcie francuskiej fregaty De Grasse w Gdyni.

  Zespół na stałe współpracuje z pianistami: Arkadiuszem Farkowskim, Sebastianem Godzińskim, Łukaszem Jankowskim, Ignacym Wiśniewskim oraz Anną Rocławską – Musiałczyk; z Zespołem kameralnym Piotra Jamioła oraz z Orkiestrą Kameralną Św. Pawła, a także Ignacy Wiśniewski Jazz Band. W 2017 r. śpiewaczki zaprosiły do współpracy blogerkę operową Nadię Attavanti.

  Organizację przedsięwzięcia umożliwiło dofinansowanie ze środków Miasta Gdańska
  oraz wsparcie sponsora- firmy Vector.

  Partnerzy:

  Politechnika Gdańska, GAK Stacja Orunia, GAK Wyspa Skarbów.

  Patronat honorowy:
  Związek Rodu Kątskich

  Patronat medialny:
  Radio Gdańsk, portal Trojmiasto.pl, Presto Portal, portal Cameral Music,
  TVP3 Gdańsk.

  Więcej informacji:

  Fb/ Fundacja Hanseatika –
  https://www.facebook.com/FundacjaHanseatica
  Fb/ Wydarzenia:
  https://www.facebook.com/events/177243064521240