Logo GAK

placówki

6. Święto światła GAK

muzyka
spotkanie

6. Święto światła

 1. data

  23.10.21
  sobota

 2. godzina

  17:00

 3. wstęp

  bezpłatny i płatny

 4. adres

  ul. Turystyczna 3, Gdańsk

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież , Seniorzy

6. Święto światła

23 października 2021 (sobota)

17:00 – 18:30 ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY – debata
19:00 – Moc dźwięku: Z CIEMNOŚCI W ŚWIATŁO – koncert
Miejsce: Wyspa Skarbów GAK ul. Turystyczna 3

Na tydzień przed Sollemnitas Omnium Sanctorum GAK Wyspa Skarbów zachęca do wspólnego przeżywania czasu zadumy, odważnego stawiania egzystencjalnych pytań i cichej refleksji. Im bliżej Święta Zmarłych, tym częściej sięgamy myślami ku śmierci – tęsknimy za utraconymi bliskimi, zastanawiamy się nad własnym czasem spędzonym z bliskimi „tu i teraz”.

Pandemia COVID-19 przepełniona dramatycznymi obrazami ludzi umierającymi samotnie w szpitalach na całym świecie, dobitnie pokazała nam jak bardzo zagrożeni jesteśmy nagłą śmiercią bliskich. Dla człowieka w każdym wieku umieranie stało się dramatyczne jak nigdy wcześniej w XXI wieku. Doświadczamy odejścia członków naszych rodzin, grona  przyjaciół, znajomych, ale czy umiemy o tym rozmawiać? Jak zatroszczyć się o tych, którzy stracili nadzieję na dalsze życie?

Zapraszamy na wydarzenie kulturalne pełne ciepła, skupienia i atmosfery wyciszenia. W tym roku w ramach organizacji szóstej edycji „Święta Światła” postaramy się poszukać odpowiedzi na pytania:

 • jak rozmawiać o umieraniu, nieodwracalnym doświadczeniu czekającym każdego z nas, szczególnie bliskim w obliczu pandemii?
 • kto z nas jest najbardziej narażony na suicydalną formę śmierci w atmosferze społecznej izolacji?
 • w jakiej skali pandemia przyczyniła się do kryzysów psychicznych u dzieci i nastolatków zakończonych śmiercią samobójczą?
 • jak radzić sobie z nieodwracalnymi skutkami śmierci samobójczej wśród najbliższych?
 • jak zatroszczyć się o umysł zmęczony poczuciem zagubienia, zagrożenia, osamotnienia?
 • i wreszcie – jak budować swoje wewnętrzne „światło” w potrzebie duchowego ciepła i psychologicznej opieki w tym trudnym czasie?
 • co każdy z nas może zrobić dla siebie i swoich bliskich będących w kryzysie?

W programie:

 • 17:00 – 18:30 ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY
  Debata z udziałem gości: Marleny Stradomskiej (wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego o. Lublin), Alicji Redlickiej – psychotraumatolog, dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 28 w Gdańsku, Renaty Naprawy (terapeuty) oraz reprezentanta młodzieży. Prowadzenie – Tomasz Kot (pisarz, trójmiejski dziennikarz).
 • 19:00 – Moc dźwięku: Z CIEMNOŚCI W ŚWIATŁO.
  Bilety 20 zł – podróż dźwiękowa w wykonaniu Radosława Bekielera (RB Sound Touch) z użyciem RAV Drum, mis tybetańskich oraz gongu.

Życie jest warte rozmowy

mgr Marlena Stradomska – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego (o.Lublin), wykładowca akademicki UMCS w Lublinie oraz WSE w Krakowie, pedagog, psycholog, trener, terapeuta. Autorka ponad 100 publikacji naukowych w obszarze problemów społecznych, zagrożeń cywilizacyjnych XXI wieku, a także pracy z osobami po próbie samobójczej.

mgr Alicja Redlicka – psychotraumatolog, nauczyciel z 37 doświadczeniem. Dyrektor  Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 28 w Sobieszewie, trener oświaty, ekspert w dziedzinie edukacji ogólnej, specjalnej oraz wspomagania MEN. Koordynator pomocy psychologiczno – pedagogicznej. Uhonorowana tytułem Najsypmatyczniejszego Nauczyciela w mieście w plebiscycie organizowanym przez Gazetę Malborską.

Renata Naprawa – terapeuta, pracownik Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 28 w Sobieszewie

Prowadzenie – Tomasz Kot – trójmiejski dziennikarz, fotograf.

Radosław Bekieler. Moc dźwięku: Z CIEMNOŚCI W ŚWIATŁO – koncert

Zapraszamy na jesienną podróż dźwiękową z cyklu Moc Dźwięku, w którą zabierze Was Radosław Bekieler. Z ciemności w światło i znów ze światła w ciemność, to nieodłączna część naszej życiowej wędrówki. Czy to w postaci dnia i nocy, zmieniających się stanów emocjonalnych, wyzwań i ich rozwiązań, inspiracji, kreacji, działania i różnych zastojów lub blokad, czy może ciepła i zimna, bliskości i jej braku, a także śmierci i narodzin. Wszystkie te kontrastujące elementy potrzebują siebie nawzajem, bo aby jeden z nich zauważyć, musi się pojawić ten drugi. I jest w tym pewna nieskończoność, bezczasowość, ciągłość, które z jakiegoś powodu brną do przodu, kreując ruch… Tych różnych jakości ciemności i światła spróbujemy poszukać dźwiękowo podczas naszej wspólnej podróży.

Radek Bekieler oferuje doświadczenie lub doświadczanie z dźwiękiem. Używając intuicji, mis, Rav Drum, głosu, bębnów pozwala sobie być mocno w tu i teraz. Tworzy przestrzeń dźwiękową, która może pomóc Ci w głębszym spotkaniu ze sobą, w połączeniu się z Twoim ciałem, czy w uwolnieniu wspomnień, emocji i blokad, w zmianie fal mózgowych na te subtelniejsze i wolniejsze. Może także wspomóc ciało w procesach samouzdrawiania, jeśli tylko zechcesz. Ponieważ improwizuje, każda podróż dźwiękowa daje niepowtarzalne doświadczenie i może być bardzo medytacyjna, delikatna lub ekspresyjna, abstrakcyjna, a może i trochę zwariowana.

„Jestem muzykiem, multiinstrumentalistą, od kilku lat zainteresowanym nowymi instrumentami metalowymi typu tongue drum, handpan, jak również samym dźwiękiem i jego jakościami. Pod szyldem RB Sound Touch wykonuję intuicyjne masaże dźwiękowe za pomocą mis tybetańskich, głosu i innych instrumentów, jak również gram improwizowane koncerty relaksacyjne – Moc Dźwięku. Wspomagam dźwiękowo zajęcia ruchowe typu joga i inne, oraz produkuję i komponuję muzykę. Praktykuję również tradycyjny masaż tajski. Od jakiegoś już czasu dojrzewa materiał na instrumentalną płytę, na której wykorzystam nowy instrument – RAV Drum. Mieszkając wiele lat w Danii, miałem przyjemność uczęszczania do dwóch wyjątkowych duńskich szkół, tzw. ludowych: Vestjyllands Højskole i Den Rytmiske Højskole, gdzie uczyłem się muzyki, śpiewu i tańca. Studiowałem także w Det Jyske Musikkonservatorium w Aarhus, na wydziale muzyki rytmicznej i ruchu oraz brałem udział w wielu warsztatach rozwijając świadomość ciała, ruchu, muzykalności i głosu…”
– mówi o sobie artysta Radosław Bekieler.

Więcej o Radku Bekielerze:
Soundcloud
Radek Bekieler na Facebooku
Rbsoundtouch na Facebooku
Youtube 1
Youtube 2

Partner wydarzenia:

m 400 logo1

Patronat Medialny:

es gd tr