Logo GAK

placówki

234. Urodziny Artura Schopenhauera w Stacji Orunia GAK GAK

spotkanie

234. Urodziny Artura Schopenhauera w Stacji Orunia GAK

 1. data

  20.02.22
  niedziela

 2. godzina

  11:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  ul. Dworcowa 9, Gdańsk

Urodziny Artura Schopenhauera, filozofa i rodowitego gdańszczanina, to stała tradycja Stacji Orunia GAK. Nie inaczej jest i w tym roku – tym razem świętowanie odbędzie się w ogródku Stacji Orunia GAK przy Parku Schopenhauera, a tematyka urodzin będzie wyjątkowa, bo poświęcona naszym czworonożnym przyjaciołom. W programie między innymi: konkurs psiej wielorasowej piękności, warsztaty robienia zabawek dla pupili, kiermasz zdrowych przekąsek dla czworonogów oraz degustacja urodzinowego, historycznego Tortu Gdańskiego.  Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 20 lutego w godzinach od 11.00 do 15.00. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Co łączy Artura Schopenhauera z tematyką jego tegorocznych urodzin? Wbrew pozorom bardzo dużo. Słynny myśliciel nie tylko był miłośnikiem psów (szczególnie pudli), ale także znany był jako sojusznik praw zwierząt. Schopenhauer sprzeciwiał się głoszonym wcześniej racjonalistycznym  teoriom, że zwierzę jest rzeczą, nie czującą bólu i cierpienia. Dziś wydaje się nam to oczywiste, ale w XVIII czy XIX wieku wcale nie musiało takie być, zaś jednym z prekursorów nowoczesnego podejścia do zwierząt był właśnie Schopenhauer. Co więcej, nie ograniczał się tylko do teorii, miał bowiem sam czynnie uczestniczyć w pracach frankfurckiego stowarzyszenia obrony praw zwierząt.

W ramach organizowanego wydarzenia będzie można zgłosić swojego wielorasowego psiaka do Konkursu PSIĘkności, organizowanego w trzech kategoriach: najbardziej wielorasowy pies, najzabawniejsza morda, pies najbardziej podobny do właściciela. Na zwycięzców czekają atrakcyjne zestawy nagród. Będzie można także uczestniczyć w warsztatach robienia zabawek (mat węchowych, szarpaków itp.) dla zwierzaków oraz zaopatrzyć się w zdrowe przekąski dla czworonogów. Warsztaty i kiermasz smakołyków poprowadzą wolontariusze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt  w Gdańsku-Kokoszkach, zaś zysk ze sprzedaży psich ciastek pójdzie w całości na potrzeby podopiecznych Schroniska.  Nie zabraknie także tortu urodzinowego z prawdziwego zdarzenia – na tę okazję Stacja Orunia GAK wraz blogerką i recenzentką kulinarną Agnieszką Haponiuk ( na co dzień animatorka w Stacji Orunia GAK) przygotuje i zaserwuje historyczny, ale w nowej odsłonie Tort Gdański.

PLAN IMPREZY:

11.00 – 12.00 rejestracja  uczestników Konkursu PSIĘkności

11.00 – 13.00  wolontariusze schroniska „Promyk” w Gdańsku  prowadzą  bezpłatne warsztaty robienia zabawek dla zwierząt

11.00 – 15.00  działa Kuchnia Czworonoga – wolontariusze sprzedają psie ciastka i zdrowe przekąski własnej roboty, za wpłatę do puszki  – Zbiórka „Przyjaciele Promyka”

12.30-14.00 odbywa się Konkurs PSIĘkności w 3 kategoriach: najzabawniejsza morda, najbardziej wielorasowy pies, pies podobny do właściciela

14.00  –  Poczęstunek – urodzinowy Tort Gdański Artura Schopenhauera

14.30 – ogłoszenie wyniki konkursu, rozdanie nagród i dyplomów

REGULAMIN KONKURSU WIELORASOWEJ PSIĘKNOŚCI