Logo GAK

placówki

18. Urodziny Wyspy Skarbów GAK GAK

muzyka
wystawa

18. Urodziny Wyspy Skarbów GAK

 1. data

  24.06.22
  piątek

 2. godzina

  17:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  ul. Turystyczna 3, Gdańsk

 5. dla kogo?

  Dorośli , Dzieci , Familijne , Młodzież , Seniorzy

Impreza integracyjna dla polsko-ukraińskiej społeczności Miasta Gdańska

Wstęp wolny

W programie:

 • 17:00  Oksana Haleshchuk (wokal) akompaniament: Ireneusz Pestka (gitara), Maksym Zajączkiewicz  (piano) / Recital z repertuarem estradowych piosenek ukraińskich
 • 17:30 Maksym Zajączkiewicz (recital z repertuarem klasycznym) oraz soliści zajęć muzycznych Wyspy Skarbów
 • 18:00 Kwiaty, wiwaty, tort i art. catering
 • 18:30 Ireneusz Pestka (recital z repertuarem jazzowym) oraz soliści zajęć muzycznych Wyspy Skarbów
 • 19:15 Hanna Tekucheva – polskie i ukraińskie przeboje oraz pieśni ludowe
 • Dodatkowo: Finisaż wystawy prac rysunków Viktorii Haleshchuk oraz Wystawa prac plastycznych dzieci  (3-12 lat) uczących się w 2022 roku pod okiem Justyny Majzel-Zach (2021/22) oraz Joanny Stachowiak (VI 2022)

Prosimy o potwierdzenie przybycia do 22.06.2022: tel. 58 323 91 15 w g.10:00-19:00

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej realizowanego przez Miasto Gdańsk w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego.

Nasi Artyści:

Oksana Haleshchuk – Pochodząca z Ukrainy wokalistka i instrumentalistka. Członek chóru ludowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Tarnopolu. Solistka Orkiestry Estradowo Symfonicznej oraz solistka zespołu Regionalnego Centrum Rozrywki w Tarnopolu. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka muzyki. Była kierownikiem artystycznym domu kultury w Czortkowie. Prowadziła dziecięcy zespół folklorystyczny w Tarnopolu. Organizowała programy koncertowe i rekreacyjne dla studentów i młodzieży w których również brała udział. Mieszkanka Wyspy Sobieszewskiej.

Maksym Zajączkiewicz – Doktorant i wykładowca na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, laureat czołowych miejsc na ogólnopolskich konkursach klawesynowych (m. in. im. W. Landowskiej w Gdańsku, W rocznicę urodzin Bacha, Händla i Scarlattiego w Krakowie, CEA we Wrocławiu, IV Akademickiego Konkursu Klawesynowego w Poznaniu). Występuje jako solista i kameralista w całym kraju. Współpracował z takim artystami jak Sigiswald Kuijken, Zbigniew Pilch, Michael Zilm, Dariusz Paradowski, George Tchitchinadze, Marcin Markowicz, Jakub Jakowicz, Maja Miró Wiśniewska, Szymon Morus, Zygmunt Rychert. Szczególnym uczuciem darzy muzykę wieku XVII., swobodne formy w stylus fantasticus, oraz spuściznę twórców  jego rodzinnego Gdańska. Jest współautorem nagrań muzyki kameralnej, w tym prawykonań. Autor artykułów i prelekcji podejmujących tematykę muzyki baroku włoskiego oraz muzyki dawnego Gdańska.

Maksym Zajączkiewicz wykonujący utwór Cajusa Schmiedtleina p.t. Alia phanthasia sexti toni z Gdańskiej Tabulatury Organowej z 1591 r.

Ireneusz Pestka – wieloletni instruktor nauki gry na gitarze w Wyspie Skarbów GAK.  Lider zespołu Puerto Nuevo. Studiował pod okiem takich wykładowców jak Leszek Kułakowski. Grał w wielu składach zakorzenionych w trójmiejskiej muzyce jazzowej, m.in. u Cezarego Paciorka, Roberta Jakubca współtwórcy najpopularniejszej grupy jazzowej lat 90-tych Young Powers i jamując niejednokrotnie z Wojtkiem Mazolewskim. Ze swoim składem Irek Pestka Quartet brał udział w festiwalu jazzowym Jazz nad Motławą w Gdańsku. Doświadczenie i inspiracje muzyczne zdobywał również na długich kontraktach za granicą w takich miejscach jak Jamajka, Meksyk czy USA, grając z muzykami różnych narodowości muzykę etniczną i jazzową.

Viktoriia Haleshchuk – urodzona w 1999 roku w Ukraińskim Tarnopolu. Mieszkanka Gdańska od niespełna dwóch lat. Pasję do rysunku zaszczepił w niej dziadek, a następnie samodzielnie rozwijała swoje umiejętności w ramach zajęć szkolnych. Jest debiutującą artystką, która wciąż poszukuje, jak i eksperymentuje z formami wyrazu twórczego. Umiejętności, które posiada są efektem pracy nad warsztatem podczas nauki na kierunku projektowania mody, gdzie jednym z podstawowych narzędzi pracy jest rysunek żurnalowy. Przewodnim tematem jej prac jest kobieta umieszczana w estetyce współczesnej sztuki tatuatorskiej. Prace Viktorii są przenoszone na skórę przez zaprzyjaźnionych artystów – tatuatorów. Inspiracje czerpie ze świata popkultury oraz własnej wyobraźni.

Joanna Stachowiak, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale grafiki. Jej zainteresowania oscylują wokół fotografii, szczególnie analogowej, grafiki warsztatowej, ilustracji. Najwięcej kreatywnej przyjemności czerpie z działań, które wymagają używania analogowych mediów, kiedy można pobrudzić sobie ręce i czuć pod palcami faktury materiałów plastycznych. Jej kreatywność obejmuje również twórczość kulinarną i cukierniczą, co stanowi główną część życia zawodowego. Bardzo ceni bliskość natury i jest wielką miłośniczką morza oraz Wyspy Sobieszewskiej, gdzie mieszka i w zachwycie korzysta z uroków tego miejsca.

Hanna Tekucheva to ukraińska piosenkarka i kompozytorka, do Polski, a dokładniej do Gdańska przyjechała w 2017 roku z Ługańska, z miasta Antracyt, przez konflikt na wschodzie Ukrainy. Ukończyła Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki w Ługańsku na kierunku muzyczna pedagogika i kultura artystyczna.

Przez lata Hanna pracowała w wielu zespołach i chórach, współpracowała z Filharmonią Ługańską. Już w Gdańsku śpiewała w chórze Music Everywhere oraz w zespole Słowiańska dusza. Niedawno uruchomiła swój własny projekt muzyczny: rockowy zespół HANNA, w październiku ukazał się pierwszy singiel „Modlitwa Muzycy obecnie pracują nad swoim pierwszym albumem. W 2020 roku Hanna otrzymała stypendium kulturalne miasta Gdańska na projekt „Nowe życie melodii gdańskich, gdzie średniowiecze spotyka się z teraźniejszością”. Album miał swoją premierę w styczniu tego roku.  Jest założycielką i kierownikiem ciągle rozwijającego Ukraińskiego chóru Vyrij, który działa w Gamie Gdańskiego Archipelagu Kultury, którego Hanna jest pracownikiem. Podczas koncertu Hanna wykona polskie i ukraińskie przeboje oraz pieśni ludowe.

Patronat medialny:

Gdańsk.pl, Trójmiasto.pl, Radio Eska