Logo GAK

placówki

Inauguracja wystawy plenerowej w ramach Europejskiej Nocy Muzeów – Park Oruński im. Emilii Hoene na przestrzeni wieków GAK

wystawa

Inauguracja wystawy plenerowej w ramach Europejskiej Nocy Muzeów – Park Oruński im. Emilii Hoene na przestrzeni wieków

 1. data

  14.05.22
  sobota

 2. godzina

  20:30

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  Nowiny 2b

 5. dla kogo?

  Dorośli , Dzieci , Familijne , Młodzież , Seniorzy

W ramach tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów 2022, 14 maja o godz. 20:30 Gdański Archipelag Kultury Scena Muzyczna zaprasza na inaugurację wystawy plenerowej w alei czterdziestu lip. Ekspozycja będzie prezentować dzieje Parku Oruńskiego im. Emilii Hoene na przestrzeni wieków. – Wystawa będzie przedstawiać historię parku, którego początki datuje się na XVII wiek. Nie wszyscy wiedzą, że pierwotnie park był prywatną posiadłością przedstawicieli znamienitych gdańskich burmistrzów, bogatych rajców czy kupców – mówi Piotr Chrzanowski ze Sceny Muzycznej GAK. Dopiero w 1917 roku, jego ostatnia właścicielka – Emilia Hoene, której imię obecnie nosi park, przekazała dwór wraz z jego urokliwymi okolicami na rzecz miasta. Od tamtego czasu Park Oruński stał się jednym z ulubionych miejsc mieszkańców dzielnicy i całego Gdańska.

Na wystawie przybliżone zostaną biogramy dawnych właścicieli, zaprezentowane zostaną dwa historyczne plany parku, stare pocztówki oraz zdjęcia, które znajdują się w zbiorach różnych instytucji, takich jak np. PAN Biblioteka Gdańska, Muzeum Gdańska czy Archiwum Państwowe w Gdańsku. Dużą część wystawy stanowić będą stare zdjęcia parku pozyskane z prywatnych archiwów mieszkańców Oruni, w tym od potomków rodziny Hoene. – Najważniejszym punktem wystawy będzie niewątpliwie  pierwsza publikacja wizerunku Emilii Hoene z 1915 roku. Dotychczas nieznana, Hoene będzie mogła z planszy naszej wystawy doglądnąć, jak pięknie zmienił się jej park w czasie ponad 100 lat – mówi Marcin Szeląg ze Sceny Muzycznej GAK. O kwestie merytoryczne ekspozycji zadbały lokalne przewodniczki po Oruni: Dorota Dombrowska i Aleksandra Abakanowicz.

Wstęp na wystawę jest darmowy. Aby zobaczyć wystawę, nie trzeba się wcześniej zapisywać.