Logo GAK

placówki

Wystawa ,,Park Oruński im. Emilii Hoene na przestrzeni wieków” GAK

wystawa

Wystawa ,,Park Oruński im. Emilii Hoene na przestrzeni wieków”

 1. data

  13.05.22
  piątek

 2. godzina

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  Nowiny 2b

 5. dla kogo?

  Dorośli , Familijne , Seniorzy

Ekspozycja, umieszczona na alei czterdziestu lip przy ulicy Nowiny 2b, prezentuje dzieje Parku Oruńskiego im. Emilii Hoene na przestrzeni wieków. – Wystawa przedstawia historię parku, którego początki datuje się na XVII wiek. Nie wszyscy wiedzą, że pierwotnie park był prywatną posiadłością przedstawicieli znamienitych gdańskich burmistrzów, bogatych rajców czy kupców – mówi Piotr Chrzanowski ze Sceny Muzycznej GAK. Dopiero w 1917 roku, jego ostatnia właścicielka – Emilia Hoene, której imię obecnie nosi park, przekazała dwór wraz z jego urokliwymi okolicami na rzecz miasta. Od tamtego czasu Park Oruński stał się jednym z ulubionych miejsc mieszkańców dzielnicy i całego Gdańska.

Na wystawie przybliżone są biogramy dawnych właścicieli, zaprezentowane zostały dwa historyczne plany parku, stare pocztówki oraz zdjęcia, które znajdują się w zbiorach różnych instytucji, takich jak np. PAN Biblioteka Gdańska, Muzeum Gdańska czy Archiwum Państwowe w Gdańsku. Dużą część wystawy stanowią stare zdjęcia parku pozyskane z prywatnych archiwów mieszkańców Oruni, w tym od potomków rodziny Hoene. – Najważniejszym punktem wystawy jest niewątpliwie pierwsza publikacja wizerunku Emilii Hoene z 1915 roku. Dotychczas nieznana, Hoene będzie mogła z planszy naszej wystawy doglądnąć, jak pięknie zmienił się jej park w czasie ponad 100 lat – mówi Marcin Szeląg ze Sceny Muzycznej GAK. O kwestie merytoryczne ekspozycji zadbały lokalne przewodniczki po Oruni: Dorota Dombrowska i Aleksandra Abakanowicz.

Wstęp na wystawę jest darmowy. Aby zobaczyć ekspozycję, nie trzeba się wcześniej zapisywać. Wystawa prezentowana będzie od 13.05 do 14.06.2022 r.