Logo GAK

placówki

WYSTAWA ONLINE | Himalaje Szerpów – życie bez retuszu GAK

wystawa

WYSTAWA ONLINE | Himalaje Szerpów – życie bez retuszu

 1. data

  18.01.21
  poniedziałek

 2. godzina

  10:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  online

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież , Seniorzy

Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na wystawę fotograficzną online autorstwa Magdaleny Jończyk „Himalaje Szerpów – życie bez retuszu”. Wystawa będzie dostępna od 18 stycznia (poniedziałek) 2021r.

Wystawa dostępna tu: https://gak.gda.pl/placowki/projektornia/galeria-online/

 

 

 

Magda Jończyk, gdańszczanka, od 10 lat wędruje w Himalajach Nepalu. Z miłością i podziwem patrzy na ludzi mieszkających w najwyższych górach świata. Spędza z nimi lato i zimę. Pije słoną herbatę i domowy bimber. Tańczy. Przytula. Słucha. Fotografuje.

Jej zdjęcia to obrazy codziennych scen i uroczystości oraz refleksja nad ogromem natury. W wysokich Himalajach o surowym, suchym klimacie, gdzie tlenu jest o połowę mniej niż na poziomie morza samo życie stanowi wyzwanie. Tam, jak nigdzie indziej na świecie (planecie) człowiek czuje się małym ziarenkiem piasku.

Fotografie prezentowane na wystawie powstały w dwóch wioskach położonych u podnóża Mt. Everestu, najwyższej góry na świecie oraz w drodze pomiędzy tymi osadami, którą fotografka pokonała pieszo przechodząc przez przełęcz na wysokości 5787 m n.p.m..

Rejon Mt. Everestu, znany w Nepalu jako region Khumbu jest domem Szerpów, ludu, który przyszedł na te tereny ze wschodniego Tybetu. Szerpowie to słynący z siły i odwagi przewodnicy, wspinacze, porterzy bez których nie odbyłaby się żadna wysokogórska ekspedycja. Ich praca na ośmiotysięcznikach, ryzyko jakiego się podejmują przynoszą sławę wielu, którym marzą się najwyższe szczyty. Przez to o Szerpach, ich poświęceniu mówi się na całym świecie, ale mało kto zna ich z imienia i nazwiska. Mało kto wie, jak żyją.

Magda Jończyk pokazuje himalajskie życie bez retuszu. Codzienność Szerpów z dala od sławy.

Więcej o podróżniczce: https://www.magdajonczyk.com