Logo GAK

placówki

Wystawa fotografii Agnieszki Kurkowskiej: KASZUBY wysmakowane regionalne dziedzictwo GAK

wystawa

Wystawa fotografii Agnieszki Kurkowskiej: KASZUBY wysmakowane regionalne dziedzictwo

 1. data

  11.09.21
  sobota

 2. godzina

  11.00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  Gama GAK, ul. Starowiejska 15-16 Gdańsk

 5. dla kogo?

  Dorośli , Dzieci , Familijne , Młodzież , Seniorzy

Gdański Archipelag Kultury GAMA zaprasza na wystawę fotograficzną Agnieszki Kurkowskiej:

KASZUBY: wysmakowane regionalne dziedzictwo

Kaszuby to ich unikalna topografia, przyroda i wielowiekowa kultura. Przyroda ma tu miejsce pierwotne, człowiek wiodące, a architektura, stanowiąc konieczne uzupełnienie, dzięki szczególnej lokalizacji oraz wrażliwości i talentowi jej twórców, stanowi o bogactwie kulturowym regionu współtworząc jego piękno. Fotografia utrwala chwilę, ocala dla kolejnych pokoleń impresje z miejsc nieodwracalnie niszczejących, których szczególny urok polega na połączeniu topograficznych i przyrodniczych walorów miejsca z zamieszkałymi tam ludźmi wraz z ich kulturowym dorobkiem. Prezentowane kadry to subiektywne spojrzenie na Kaszuby i zarazem punkt widzenia architekta zainteresowanego regionem, w którym mieszka. To pierwszy element wystawy.

Drugi element stanowią fotografie pokazujące Kaszuby jako przestrzeń zamieszkiwaną, w której zauważamy domy i ich mieszkańców. To autorska wizja koncepcji form kulturowych spójnych z zastanymi uwarunkowaniami. Ideowych rzeźb architektonicznych, które swój początek mają w swobodnym szkicu konkretyzującym linearnie zamysł plastyczny. Kontynuacją z kolei jest lokowanie rzeźb w naturalnym kontekście przyrodniczym. Synergia uzyskanej relacji może pozostawić refleksję o potencjale form przestrzennych, które mogłyby przybrać postać obiektów architektonicznych.

 

Agnieszka Kurkowska, architekt, rocznik 1973. Adiunkt w Katedrze Projektowania Środowiskowego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Pedagog i badacz w obszarze zagadnienia domu. Autorka wielu projektów architektonicznych, plastycznych, uczestniczka wystaw i wydarzeń artystycznych. Zainteresowana sztuką jako swobodnym medium przekazu treści dotyczących przestrzeni zamieszkiwania.