Wystawa

Wystawa: Plastik niefantastik!

Jesteś tutaj

„Plama” Gdański Archipelag Kultury zaprasza na wystawę „Plastik niefantastik!”, której wernisaż odbędzie się 25 kwietnia, o godz. 18.00 przy ul. Pilotów 11 na gdańskiej Zaspie. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace studentów z Pracowni Podstaw Projektowania Ilustracyjnego Wydziału Grafiki Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych prowadzonej przez mgr Natalię Uryniuk.
 
O wystawie
 
Wystawa ma na celu nagłośnienie kwestii mikroplastiku, z którym zwierzęta zmagają się na co dzień, a człowiek często jest nieświadomy skali problemu. 
Młodzi artyści korzystając z różnych technik artystycznych, stworzyli podczas zajęć w Pracowni Podstaw Projektowania Ilustracyjnego pod okiem mgr Natalii Uryniuk ilustrowane plakaty, które zostaną zaprezentowane na wystawie. Uczestnicy wystawy z powodzeniem znaleźli środki artystyczne i projektowe, które najlepiej oddają ekologiczne wartości. W pracach widać wrażliwość i poszukiwanie niebanalnych rozwiązań. Celem studentów jest zainteresowanie odbiorców problemem mikroplastiku i włączenie gości wystawy do działania na rzecz ochrony środowiska. 
 
Czym właściwie jest mikroplastik?
 
Mało kto wie, że mikroplastik to drobne części plastiku, które powstają na skutek rozpadu m.in. plastikowych butelek, słomek do picia, plastikowych sztućców, foliowych siatek. Do rozkładu dochodzi pod wpływem promieni słonecznych i fal morskich. Zwierzęta mylą mikroplastik z planktonem i go zjadają. W efekcie ich żołądki są pełne plastiku i nie mogą nic więcej zjeść. Umierają z głodu. W 2017 roku wyprodukowano 348 milionów ton plastiku. Plastik to bardzo trwały środek i nie znika tak łatwo z powierzchni ziemi. Mimo istniejących przepisów, aż 8 milionów ton plastiku każdego roku trafia do mórz i oceanów. To tak jakby co minutę jedna pełna śmieciarka wyrzucała śmieci do wody. Problem mikroplastiku jest problemem globalnym, dotyczącym całego świata.
 
Zaangażuj się!
 
Podczas wystawy będzie możliwość finansowego wsparcia fok ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Foki często padają ofiarami plastiku, a Ty możesz im pomóc. Autorzy prac przygotowali dla gości niespodziankę.
 
Wystawę można oglądać do 17 maja 2019 r. od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00 w galerii Klubu „Plama” GAK.
 
 
W wystawie uczestniczą:
Gabriela Bąk
Maja Daczyńska 
Weronika Damaszke
Margarida Ferreira
Agata Janas
Elżbieta Jelińska
Marta Jóźwiak
Anna Kędzierska
Zuzanna Konieczna-Czerwińska
Anna Kotowska
Dagmara Lipka 
Michalina Niebrzydowska
Maciej Ruciński
Anna Szlaga
Marta Szwagierczak
Agata Szymanek
Alicja Śmiarowska
Marta Tyszkowska
Bartosz Ulewicz
Natalia Uryniuk
Sandra Walentynowicz
Patryk Zarach
Hanna Złotkowska 
Marlena Zygmuntowicz
 
Organizator: Gdański Archipelag Kultury
Patroni: Miasto Gdańsk, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk
Sponsor: Omida Group

 

 

 

Nie
OD: pią 26.04.19
DO: pią 17.05.19

Zobacz daty
10:00
Plama
Wystawa
Nie
wystawa
www.facebook.com/events/463732364165589
Powtarza się codziennie w poniedziałek i w wtorek i w środa i w czwartek i w piątek do pt. Maj 17 2019 oprócz sob. kwi 27 2019, ndz. kwi 28 2019, śr. Maj 01 2019, czw. Maj 02 2019, pt. Maj 03 2019, sob. Maj 04 2019, ndz. Maj 05 2019, sob. Maj 11 2019, ndz. Maj 12 2019.