Wystawa

Sobieszewo - Kurort utracony?

Jesteś tutaj

Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów”
wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola
w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
zapraszają na wernisaż wystawy czasowej
Sobieszewo - Kurort utracony?

Wystawa czasowa „Sobieszewo - Kurort utracony?” to ekspozycja poświęcona urokliwej miejscowości wypoczynkowej jaką przed II wojną światową było Sobieszewo, dawniej Bohnsack. Tematem przewodnim wystawy będzie bogato ilustrowany, przedwojenny folder turystyczny „Kurort i kąpielisko Bohnsack 1930-1931”, który przeniesie nas do lat 30-tych XX w. ówczesnego Sobieszewa, które przyciągało turystów spragnionych wypoczynku wśród urokliwych wilii, pensjonatów i pachnącego żywicą lasu. 

Kilkanaście czarnobiałych fotografii wraz z opisem pozwoli nam odkryć nie tylko urzekające miejsca ale również zobaczyć siłę reklamy ówczesnych folderów turystycznych. Skłoni nas również do zadania ważnych pytań: czy czasy świetności już są za nami, czy Wyspa Sobieszewska jest widocznym punktem na mapie, i w końcu, jaki obrać kurs, by tego cennego dziedzictwa Sobieszewa nie utracić?

Być może nie każdy wie, że pod względem wielkości, Wyspa Sobieszewska jest trzecią - największą wyspą polskiego pobrzeża Bałtyku, ustępując pierwszeństwa wyspom Wolin i Uznam. Gdańska dzielnica, Wyspa Sobieszewska – jest jedyną wyspą w Polsce powstałą dzięki ingerencji człowieka w 1895 r. Od Przekopu Wisły minęło już 120 lat i jest to doskonała okazja by mówić o Wyspie i podziwiać jej walory. Specjalnie na tę okazję Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej przygotowało unikatową wystawę „Wyspa Sobieszewska w starej fotografii”. Wystawa fotografii ze zbiorów Bartosza Gast i Macieja Mogilnickiego.

Wystawy do 31 grudnia 2015.

Wstęp wolny

Nie
12.09.15
sobota
13:00
Wyspa Skarbów
Wystawa
Nie