Muzyka

RYKARDA PARASOL koncert

Jesteś tutaj

Jedna z czołowych przedstawicielek sceny "folk/ rock noir", obdarzona niezwykle oryginalnym głosem, porównywana z artystami takiego pokroju jak Nick Cave, Johnny Cash, Lou Reed. W ostatni weekend września podczas koncertu w Scenie Muzycznej wystąpi amerykańska artystka RYKARDA PARASOL.

Rykarda Parasol jest amerykańską artystką o europejskich, eklektycznych korzeniach. Urodziła się w San Francisco jako córka szwedzkiej emigrantki i polskiego Żyda ocalałego z Holocaustu. W latach młodości studiowała śpiew operowy, jednak w 2003 roku postanowiła odnaleźć własną drogę artystyczną zakładając swój zespół, z którym nagrała pierwszą EPkę - "Here She Comes". Jej pełnowymiarowy debiut „Our Hearts First Meet” ukazał się w 2006 roku. Kolejny album, wydany w 2009 r. „For Blood and Wine”, ugruntował silną pozycję Rykardy jako artystki samodzielnej i konsekwentnej, przede wszystkim zaś zapewnił jej uznanie krytyków, którzy zaczęli ją porównywać do takich wykonawców jak PJ Harvey, Nick Cave, czy nawet Johnny Cash. 
Wydany w 2013 roku „Against the Sun” to najnowszy, solowy album Rykardy Parasol, w którym artystka z determinacją buduje swój własny, niepowtarzalny styl muzyczny.  Jej głęboki, uwodzicielski głos szybko wciąga odbiorców w zmysłowy i magiczny świat. W swoich tekstach Rykarda ukazuje całą plejadę emocji – melancholię, miłość, nienawiść… wygłasza swoje refleksje na temat ateizmu czy pozycji kobiet we współczesnym społeczeństwie. Nasączona czarnym humorem i ironią muzyka, którą określa mianem „rock noir”, pomaga jej w uporaniu się ze strachem, niepewnością i wspomnieniami. Utwór „Take Only What You Can Carry” jest dla niej sposobem na rozliczenie się z przeszłością. Zainspirowany jest historią rodziny Rykardy – jej ojciec jako sześcioletnie dziecko z pomocą rodziny wydostał się z żydowskiego getta, pozostawiając za sobą najbliższych, skazanych na pewną śmierć.
Rykarda w jednym z wywiadów przyznała że nie spodziewała się tak dużego sukcesu w Polsce i początkowo postrzegała tę sytuację raczej jako dzieło przypadku. Jej publiczność nie ma jednak wątpliwości - sukces w naszym kraju zawdzięcza sobie.  Jej eteryczny głos szybko skradł serca polskich recenzentów, którzy określają ją mianem „diwy amerykańskiego alterfolku” czy „filigranową królowa mroku, której niesamowity głos oscyluje pomiędzy punkową zadziornością Siouxsie Sioux, melodramatyczną nutą Tori Amos oraz mrocznie-liryczną stylistyką PJ Harvey”. 
Wzrost popularności jej muzyki w Polsce zaowocował projektem muzycznym „Heart and Soul”, zainicjowanym przez Instytut Adama Mickiewicza. Zespół, stworzony przez muzyków znanych formacji (L.Stadt, Agressiva 69, Made In Poland, Cool Kids of Death), zaprosił Rykardę do nagrania EP „Heart and Soul” (2011). Zachęcony doskonałymi recenzjami zespół nagrał pełnowymiarowy album „Heart and Sould Presents Songs of Joy Division”, na którym Rykarda zaśpiewała w utworze „Decades”.
Obecnie artystka pracuje nad materiałem na czwartą płytę, która ukaże się pod koniec 2014 roku.

Bilety w dwóch pulach cenowych (do wyczerpania każdej) w kwocie 30 zł i 35 zł dostępne w kasie Sceny Muzycznej od 1 września 2014.

Nie


Bilety w dwóch pulach cenowych (do wyczerpania każdej) w kwocie 30 zł i 35 zł dostępne w kasie Sceny Muzycznej od 1 września 2014.


27.09.14
sobota
19:00
Scena Muzyczna
Muzyka
Tak
https://www.facebook.com/events/653421111445028/?ref_newsfeed_story_type=regular