Warsztaty

ODWOŁANY / Warsztat klaunowy

Jesteś tutaj

/Kim jest klaun?/
Klaun jest poetą, bufonem, dzięki czemu może sobie na wiele pozwolić. Jest mistrzem przełamywania tabu, podważania ideologii, zasad etycznych i moralnych, szeroko pojętej uprzejmości. Pozwala nam, ludziom lepiej zrozumieć nasze pragnienia, ograniczenia i role społeczne

Klaun nie może istnieć bez publiczności, jest z nią w nieustannym kontakcie. Improwizuje odbijając się od jej reakcji, gestów i to od niej zależy, jak potoczy się jego los.

Nauka klaunady, to podróż w głąb siebie na poszukiwanie ukrytych uczuć i emocji, składników naszej osobowości, które wyolbrzymione i wyostrzone zbudują naszą postać sceniczną, naszego Klauna.

/Warsztat klaunowy „Odkryj w sobie klauna"/
Warsztat klaunowy jest adresowany do wszystkich pragnących poznać technikę klaunady, zarówno absolutnych amatorów, jak i tych mających już doświadczenie teatralne, czy sceniczne.

Podczas warsztatów będziemy poszukiwać naszego własnego klauna. Zastanawiać się, kim jest ta osoba, którą ukrywamy głęboko w środku i pracować nad tym, jak wykorzystać nasz potencjał.

Jest to warsztat, podczas którego skupimy się na pracy nad własnym klaunem, nad wsłuchaniem się w swój głos wewnętrzny oraz w głos publiczności, popracujemy nad ruchem scenicznym, grą solo i z partnerem.

Podczas warsztatów odkryjemy możliwości rytmiczne, dźwiękowe i komiczne postaci klaunowych, które stworzymy. Przede wszystkim będziemy pracować nad technikami klauna teatralnego, ale pojawi się również śpiew, taniec i happening.

Umożliwi to stworzenie przestrzeni gry i poezji między uczestnikami warsztatów. Każdy będzie mógł używać swoich narzędzi twórczych przy budowaniu scen i technik w których czuje się najlepiej.
W czasie warsztatów uczestnicy będą tworzyć indywidualnie lub grupowo ich poetyczną wizję dotyczącą tematu warsztatów.

Warsztat ma za zadanie, w nienachlany sposób, pobudzić uczestników do refleksji. Będzie to również okazja do spotkania z innymi, wejścia w dialog, uświadomienia sobie własnej odrębności, ale też podobieństw, wspólnego mianownika. Wokół uniwersalnego i wspólnego tematu, poprzez otwartą konfrontację z tym co nieznane, będziemy mieć okazję do zastanowienia się nad własną tożsamością.

/O prowadzącym/
Valerian Collot, z wykształcenia aktor, pracownik socjalny oraz praktyk medycyny chińskiej.

Jako aktor i reżyser, realizował swoje autorskie projekty wspołpracując z Teatrem Art Mixte (Murviel les Montpellier) i Stowarzyszeniem L'Effet Divers (Montpellier). Jest autorem kilku monologów oraz współautorem spektakli klaunowych. Organizuje warsztaty teatralne i klaunowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przez wiele lat wspołtworzył festiwal teatralny La fete du RAT (Murviel les Montpellier, Francja). Pracował w różnych instytucjach i stowarzyszeniach, zorganizował warsztaty artystyczne (m.in. spektakl klaunowy integrujący mieszkańców Gdańska w ramach Festivalu FETA 2019) oraz warsztaty edukacyjne na temat międzykulturowości (w ramach projektu Szkoła Różnorodności orgnizownych przez Fundację IRSE)

Warsztaty odbędą się w GAK Projektorni, ul. Dworska 29a, Gdańsk Brzeźno. Terminy: 21 marca (sobota), godz. 11:00-17:00 i 22 marca (niedziela), godz. 10:00-16:00. Koszt warsztatów: 290zł/osobę. Zapisy: projektornia@gak.gda.pl lub valerian.collot@gmail.com

Nie
21.03.20
sobota
11:00
Projektornia
Warsztaty
Tak
sobota, Marzec 21, 2020 - 11:00 do niedziela, Marzec 22, 2020 - 16:00