Muzyka

ODWOŁANE - Trio Sopot z nutą nostalgii - koncert

Jesteś tutaj

Gdański Archipelag Kultury oraz Projektornia zapraszają na koncert zespołu „Trio Sopot”, 13 marca (piątek), godz. 18:00.

"Trio Sopot z nutą nostalgii’’
Małgorzata Skorupa – skrzypce
Anna Sawicka – wiolonczela
Elżbieta Rosińska – akordeon

Program:
P. Mascagni – Intermezzo z opery ,,Rycerskość wieśniacza’’
N.Zivkovic – Macedonia
E.Grieg – Suita ,,Peer Gynt’’, części: Poranek, Taniec Anitry, W grocie Króla Gór’’
Ł. Woś – Dedykacja (pamięci Wojciecha Kilara)
G.H.Mates Rodrigues (arr. K.Cieślik) – La Cumparsita
C.Gardel (arr. K.Cieślik) – Por una cabeza
A.Piazzolla (arr. K.Naklicki) – Tzigane tango
H.Jabłoński (arr. K.Cieślik) – Siwy włos
A.Gold (arr. K.Cieślik) – Przy kominku
Jerzy Petersburski (arr. K.Cieślik) – Tango Milonga
Jerzy Petersburski (arr. K.Naklicki) – Ostatnia niedziela


TRIO SOPOT (Małgorzata Skorupa – skrzypce, Anna Sawicka – wiolonczela, Elżbieta Rosińska – akordeon) tworzą absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku związane z macierzystą uczelnią i instytucjami muzycznymi Gdańska. Zespół istnieje od 1991 roku. Posiada szeroki repertuar obejmujący utwory z różnych epok przeznaczone na trio bądź duety: skrzypce-akordeon, wiolonczela-akordeon czy skrzypce-wiolonczela. Artystki koncertowały na wielu festiwalach w Polsce, Niemczech i Szwajcarii. Dokonały prawykonań utworów im dedykowanych przez Mariana Gordiejuka, Krzysztofa Naklickiego, Kamila Cieślika, Piotr Słopeckiego, Krzysztofa Olczaka, Jerzego Mądrawskiego. Ich nagrania ukazały się na płytach Duo Sopot (2007), Trigonos (2007), Nowe Konstelacje (2011), Koncert Gdański (2012), Akordeonowe Impresje (2014), Jerzy Mądrawski – Interferencje (2017), Krzysztof Olczak – MEA. Solo and Chamber Music for Accordion (2019).

Małgorzata Skorupa - absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Henryka Keszkowskiego. Doskonaliła swoje umiejętności na kursach w Polsce, Austrii, Niemczech i Węgrzech. Małgorzata Skorupa koncertuje jako solistka i kameralistka. Dokonała wielu prawykonań dzieł współczesnych kompozytorów. Posiada bardzo wszechstronny repertuar (od baroku do współczesności). Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci byli wielokrotnie laureatami konkursów skrzypcowych w Polsce i za granicą.

Anna Sawicka -absolwentka Akademii Muzycznej Gdańsku w klasie wiolonczeli Romana Sucheckiego oraz Szkoły Muzyki Dawnej w Genewie w klasie wiolonczeli barokowej Phillippe Mermoude`a i violi da gamba Roberto Gini. Swoje umiejętności z zakresu wykonawstwa muzyki dawnej poszerzała na wielu kursach w Polsce, we Włoszech i Szwajcarii u takich mistrzów jak Wieland Kuijken, Andrew Manze, Rinaldo Alessandrini, Enrico Gatti, Chiara Banchini, Richte van der Meer. Ma w swoim repertuarze najdawniejsze utwory (XVII i XVIII – wieczne) na wiolonczelę solo. Jest członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzyki Dawnej. Prowadzi ożywioną działalność jako solistka i kameralistka – koncerty w Polsce, Francji, Szwajcarii, Niemczech, we Włoszech i USA, a także zajmuje się pedagogiką i pracą naukową dotyczącą historii wiolonczeli. W latach 1992 – 93 była koncertmistrzem Państwowej Orkiestry Kameralnej w Toruniu, w 1996 objęła stanowisko koncertmistrza orkiestry Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Współpracuje z wydawnictwem Eufonium, przygotowując do druku zapomniane utwory wiolonczelowe. Jest animatorką życia muzycznego w Sopocie – cykle Świętojerskie Spotkania Muzyczne, Muzyczne Wieczory u Św. Andrzeja Boboli.

Elżbieta Rosińska - absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie akordeonu Józefa Madanowskiego..Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich w kraju i zagranicą, doskonaląc swoje umiejętności pod kierunkiem tak znakomitych artystów jak Mogens Ellegaard, Stefan Hussong, Mie Miki, Friedrich Lips, Matti Rantanen. Jako solistka i kameralistka koncertowała w Polsce, Niemczech, Finlandii, Słowacji, Austrii, Iranie, Szwajcarii. Dokonała kilkunastu prawykonań utworów, m.in. K.Olczaka, M.Gordiejuka, K.Naklickiego, P.Słopeckiego. Prowadzi kursy i seminaria dla nauczycieli gry na akordeonie. Jest autorką artykułów poświęconych muzyce akordeonowej i jej wirtuozom, zamieszczonych na łamach ,,Ruchu Muzycznego'', ,,Przeglądu Muzycznego'', ,,Twojej Muzy'' oraz czasopism zagranicznych. Opublikowała książkę Polska literatura akordeonowa 1955-1996. Prowadzi internetowy Katalog Polskiej Muzyki Akordeonowej. Od 22 lat organizuje letnie kursy dla młodych akordeonistów w Wejherowie - Kaszubskie Warsztaty Akordeonowe. Pracuje w Akademii Muzycznej w Gdańsku na stanowisku profesora.

Wstęp:
15zł (bilet normalny)
10zł (bilet ulgowy: seniorzy, studenci, uczniowie)

GAK Projektornia
ul. Dworska 29a
Gdańsk Brzeźno
tel.58 343 46 91
www.gak.gda.pl
www.projektornia.gak.gda.pl

Nie
13.03.20
piątek
18:00
Projektornia
Muzyka
Tak