Teatr/Taniec

MonoDuo - Spotkania Teatralne

Jesteś tutaj

W dniach 10-11 maja 2019 zapraszamy do „Plama” Gdański Archipelag Kultury (ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa) na spotkania teatralne „MonoDuo”.  Jest to nowa formuła odbywającego się od 2010 roku Festiwalu Monodramów „MONOBLOK”. W nowej odsłonie chcemy zaprezentować Wam monodramy oraz spektakle-duety.
 
W tym roku na scenie Teatru w Blokowisku zaprezentuje się pięć spektakli. Dwa z nich to typowe monodramy, dwa spektakle w wykonaniu duetów aktorskich a jeden to mono-duet, w którym jednocześnie występuje jeden i dwóch aktorów. Miedzy spektaklami odbywać się będą spotkania z twórcami spektakli.  Jak to będzie wyglądać? Przekonajcie się sami.
 
Program spotkań teatralnych „MonoDuo”:
 
10 maja 2019 (piątek)

18:30 - „Podróż do Buenos Aires” – monodram w wykonaniu Sylwii Góry
20:00 – Spotkanie z twórcami spektaklu „Podróż do Buenos Aires”
20:30 – „Kłopoty małżeńskie” – spektakl  w wykonaniu Anny Kociarz i Macieja Konopińskiego 
22:00 – Spotkanie z twórcami spektaklu „Kłopoty małżeńskie” 
 
11 maja 2019 (sobota)

17:00 – „Złota rybka przed 40-tką” – monodram w wykonaniu Magdaleny Bochan-Jachimek
18:30 – Spotkanie z twórcami spektaklu „Złota rybka przed 40-tką” 
19:00 – „Nic nas tu nie trzyma” – spektakl w wykonaniu Ewy Dziedzic i Marka Branda
20:30 – Spotkanie z twórcami spektaklu „Nic nas tu nie trzyma” 
21:00 – „Kazio Sponge Show” – monoduet w wykonaniu Anny Makowskiej-Kowalczyk
22:15 – Spotkanie z twórcami spektaklu „Kazio Sponge Show” 
Karnet na sobotę (3 spektakle): https://www.bilety24.pl/nfrontbuy/buy/kaid/1265
_______________
Opisy spektakli:

„Podróż do Buenos Aires” - to tekst powalający. Litania żali i zarzutów starzejącej się kobiety, która własną starość wyobrażała sobie trochę inaczej - w beztrosce, komforcie psychicznym, spokoju ducha, w kręgu kochającej rodziny, u synów (w Kanadzie?), u córki lub sióstr (w Buenos Aires?). Wspaniałe wyzwanie dla aktorki, kompleksowa postać do zbudowania. Wskrzesić do życia słowo. Znaleźć prawdę, prawdziwe emocje. Zestarzeć się na scenie. Wykrzyczeć, wypłakać, wyszaleć, puścić, stracić kontrolę. Przejść przez cały rejestr stanów psychicznych, zbudować emocjonalny dialog z widzem i go w nieoczywisty sposób zakończyć. I zmierzyć się z prapremierowym pierwowzorem, samą Gabrielą Muskałą, która od 2001 roku nieustannie kreuje rolę Walerii, zdobywając liczne nagrody w kraju i za granicą.

„Kłopoty małżeńskie” - komedia napisana na dwójkę aktorów. Kinga i Robert to typowe małżeństwo z kilkunastoletnim stażem. Doświadczeni zawodnicy w małżeńskim sparingu. Mistrzowie w swoich dziedzinach. Kłótnia, awantura, burda, czasem domowy cyrk, to ich chleb powszedni.
Spotykamy naszych bohaterów w momencie przejściowym. Codzienność, rutyna, niewyjaśnione sprawy i zamiecione pod dywan problemy doprowadziły oboje do ostateczności, do decyzji o rozwodzie.
Autorzy, nie stroniąc od żartu i dystansu  pokazują nam odwieczną damsko-męską walkę o dominację, o równouprawnienie, o to kto więcej w związek inwestuje, kto dla niego więcej poświecił, czyje oczekiwania ważniejsze, czyje zaspokojone, a czyje zawiedzione...
 
„Złota rybka przed 40-tką” - Młodość marzy, dojrzałość posiada. Młodość kipi optymizmem, dojrzałość - w najlepszym wypadku - tonie w realizmie. Młodość walczy, zaś dojrzałość akceptuje. Tak jest prawie zawsze. Spektakl "Złota Rybka przed 40-tką" potwierdza, że "prawie" robi wielką różnicę.
Magdalena Bochan-Jachimek, znana trójmiejskiej publiczności, postanowiła wziąć na warsztat własne marzenia. "A o czym tak naprawdę marzę ja? I dlaczego tego nie realizuję?"
 
„Nic nas tu nie trzyma” - to realizacja dramatu Marka Branda inspirowanego powieścią „Pamiętniki  Adama i Ewa”, którą napisał Mark Twain w 1906 roku. Twain w sposób humorystyczny ukazał losy naszych prarodziców od momentu stworzenia aż do momentu wygnania z Raju. Twórcy spektaklu kładą większy nacisk na relacje, jakie zachodzą pomiędzy naszymi bohaterami. Mówią o rodzącym się jednym z najsilniejszych uczuć w relacji ludzi – miłości. Akcja sztuki dzieje się w ogrodzie, którego właścicielem jest tajemniczy Pan. Czy Pan to Bóg? Czy losy naszych  bohaterów są zdeterminowane kaprysami tajemniczego Pana? Twórcy przedstawiają własną, czasami nostalgiczną, ale nie pozbawioną humoru wersję Księgi Rodzaju.  
 
„Kazio Sponge Show” – Jaka jest kondycja mężczyzny we współczesnym świecie? Dlaczego wada wymowy przysparza problemów? Czym różni się kobieta od mężczyzny? Czy lalki to dobry materiał na żonę? Jak poderwać dziewczynę? Dlaczego ludzie nie powinni pić alkoholu? Jeśli myślisz, że znasz odpowiedzi na wszystkie życiowe pytania, Kazio przekona Cię, że nic bardziej mylnego. W mgnieniu oka rozłoży „sprawy dorosłe” nie przebierając w słowach i spostrzeżeniach. Co się stanie, gdy na scenie pojawi się 6-letni chłopiec wykonany z gąbki, którego hobby jest gadanie?
Kazio Sponge to postać, która potrafi zawładnąć sercami widowni w każdym wieku. Od kiedy powstał w 2009 r. walczy z ogólnym przekonaniem, że lalki są zarezerwowane dla dzieci. Z butami wchodzi do świata dorosłych. Ma 6 lat, 52 cm wzrostu, niewyparzoną gębę, wadę wymowy, naturę narcystyczną. Jest „celebrytą”, dżentelmenem, królem ciętej riposty, bywalcem, bawidamkiem, fachowcem w wyrażaniu opinii na każdy, bez wyjątków, temat. Cierpi na gadulstwo i megalomanię. Z kompleksów czyni atut, a przeciwności bierze na klatę. W jego cieniu nieustannie stoi mama – Anna Makowska-Kowalczyk – twórczyni i pomysłodawczyni postaci, aktorka Wrocławskiego Teatru Lalek
 
Nie
Bilety: 20 zł/spektakl,
karnet na piątek: 30 zł,
karnet na sobotę: 45 zł.

Sprzedaż internetowa: https://www.bilety24.pl/

10.05.19
piątek
18:30
Plama
Teatr/Taniec
Tak
www.facebook.com/events/416930805803196
piątek, Maj 10, 2019 - 18:30 do sobota, Maj 11, 2019 - 22:30