Festiwal

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

Jesteś tutaj

Jeśli pragniesz zanurzyć się w świecie sennych marzeń i zobaczyć, jak ożywają postacie z obrazów Boscha… Jeśli chcesz spotkać się oko w oko z samym Jezusem i spróbować zachować kamienną twarz… Jeśli nie widziałeś jeszcze inwazji różowych kosmitów… To znaczy, że nie może Ciebie zabraknąć na XIX Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA!

Tegoroczne fetowanie rozpocznie się w czwartkowy wieczór, 9 lipca w parku na terenie Centrum Hewelianum w Gdańsku. Przez cztery dni gościć będzie tam 18 teatrów z 8 krajów, które w sumie wystawią 38 spektakli. Po raz pierwszy na Festiwalu zobaczymy grupy takie, jak Compagnie Kumulus z Francji, Cia. Estampades, czy La Industrial Teatrera z Hiszpanii, Kud Ljud ze Słowenii, Het Houten Huis oraz Nieuw Lef z Holandii, czy portugalsko-niemiecki Teatro SÓ. Pojawią się też wielcy, plenerowi gracze słynący z rozbudowanych produkcji, znany widzom z poprzednich lat niemiecki Theater Titanick oraz francuski gigant Générik Vapeur! Nie zabraknie również mniejszych, kameralnych spektakli.

Tematyka produkcji prezentowanych na tegorocznej FECIE będzie jak co roku różnorodna. Z kwestią przemijania zmierzy się Teatro SÓ, który zwykłą parkową ławkę przemieni w scenę dla opowieści o upływie czasu. Compagnie Kumulus i Kud Ljud na celownik wezmą inność, choć potraktują ją w zupełnie odmienny sposób – jedni bardzo serio, drudzy z przymrużeniem oka. Na Festiwalu znajdzie się miejsce dla wszystkich ceniących teatr zmuszający do przemyśleń, zadający trudne pytania i niedający łatwych odpowiedzi, dla nich przeznaczone jest między innymi przedstawienie czeskiego Continuo. Ponadto wielbicieli dobrej zabawy z pewnością ucieszy występ grupy La Tal z przekomiczną historią o niezdarnych kontynuatorach podupadającej cyrkowej fortuny oraz spektakl La Industrial Teatrera o cykliczności życia i świata.

Swoje 35-lecie pracy artystycznej będzie świętować też gdański Teatr Pinezka oraz jego twórca Przemysław Grządziela – tancerz, mim, choreograf. Niewielki autorski projekt, który Grządziela zapoczątkował w latach 80. ubiegłego wieku w osiedlowym klubie na gdańskim Przymorzu, stał się na przestrzeni lat wielokrotnie nagradzanym uczestnikiem licznych festiwali teatralnych, zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Klaunada jest żywiołem Grządzieli – łączy on w niej taniec z pantomimą, żonglerką, a także umiejętnością chodzenia na szczudłach oraz jazdy na monocyklu. Jubileuszowy spektakl, który zostanie zaprezentowany na tegorocznej FECIE, nosi tytuł "Marionetarium Clowna Pinezki", a wystąpi w nim cała plejada marionetkowych gwiazd, które towarzyszyły bohaterowi w jego wędrówce po światowych scenach przez ostanie 35 lat.

W tym roku Festiwal ponownie zmierzy się z przestrzenią Centrum Hewelianum oraz Placem Zebrań Ludowych. Większość działań zdecydowano przenieść na teren parku, natomiast wszystkie wieczorne spektakle skumulowane zostały na Majdanie. Wyjątkiem jest finał, który odbędzie się na Placu Zebrań Ludowych – to na nim stanie gigantyczna instalacja z kontenerów ze stoczniowymi żurawiami w tle. Po przeprowadzce FETA wciąż oswaja okolice Góry Gradowej, wcielając w życie ideę wędrującego festiwalu, który przywraca mieszkańcom nieodkryte, funkcjonujące gdzieś na uboczu miejsca z ogromnym potencjałem, tak jak przed laty miało to miejsce na Starym Przedmieściu i Dolnym Mieście.

Dobra wiadomość dla wszystkich, którym domowe budżety spędzają sen z powiek. Pod względem finansowym, FETA nie przenicuje Waszych kieszeni. Wszystkie pokazy będą bezpłatne. Zakup biletów obowiązywać będzie jedynie na dwa wydarzenia – finałowy, monumentalny spektakl Générik Vapeur „Waterlitz” (5 złotych) oraz kameralną, holenderską produkcję grupy Nieuw Lef, ukrytą w niepozornej przyczepie kempingowej (2 złote).

Organizator: Miasto Gdańsk​, Gdański Archipelag Kultury​, Plama Gdański Archipelag Kultury​, Scena Muzyczna Gdańsk​, Centrum Hewelianum​
Sponsor: OFF!
Współorganizatorzy: Czeskie Centrum, Institut Ramon Llull​, INSTITUT FRANÇAIS​, Ministerium für Familie, Kinder, Jugend, Kultur und Sport des Landes Nordrhein-Westfalen, Marszałek Województwa Pomorskiego.
Partnerzy:  "PROTOKULTURA" KLUB SZTUKI ALTERNATYWNEJ​, trojmiasto.pl, Dziennik Bałtycki​, Wolontariat Miasta Gdańsk, Panorama Pomorza​, AmberExpo​, Auto-Jacuk​.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015

--

Każdego dnia po spektaklach zapraszamy do Klubu Festiwalowego, w tym roku będzie gościć nas "PROTOKULTURA" KLUB SZTUKI ALTERNATYWNEJ:
https://www.facebook.com/events/304253059698829/

PROGRAM w formacie pdf.: http://www.feta.pl/download/FETA_2015_program_festiwalu.pdf

Nie

9-12.07.2015 r. Centrum Hewelianum, Plac Zebrań Ludowych; Gdańsk


OD: czw 09.07.15
DO: nie 12.07.15

Zobacz daty
20:00
Plama
Festiwal
Nie
https://www.facebook.com/events/822819717798431/
Powtarza się codziennie do ndz. lip 12 2015.
czwartek, Lipiec 9, 2015 - 20:00 do niedziela, Lipiec 12, 2015 - 00:00
piątek, Lipiec 10, 2015 - 20:00 do poniedziałek, Lipiec 13, 2015 - 00:00
sobota, Lipiec 11, 2015 - 20:00 do wtorek, Lipiec 14, 2015 - 00:00
niedziela, Lipiec 12, 2015 - 20:00 do środa, Lipiec 15, 2015 - 00:00