Film

Kino w Blokowisku 2017 - "Kino hiszpańskojęzyczne i włoskie"

Jesteś tutaj

„Kino w Blokowisku” to cykl plenerowych pokazów filmowych, odbywających się na trawniku przed klubem „Plama” GAK na gdańskiej Zaspie już od sześciu lat. Na filmowe seanse pod gołym niebem zaprasza również bliźniacza placówka Gdańskiego Archipelagu Kultury – „Projektornia” z Brzeźna, która w zeszłym roku z powodzeniem zadebiutowała w tej roli.

Wśród przygotowanych na wrzesień propozycji znajdą się zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne, dramaty oraz komedie. „Plama” GAK zaprezentuje cykl poświęcony kobietom, natomiast „Projektornia” GAK zaplanowała przegląd kinematografii hiszpańskojęzycznej i włoskiej.

Wzorem ubiegłych lat na fanów kina pod chmurką będą czekały koksowniki na wypadek chłodniejszych wieczorów (w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych projekcja zostanie przeniesiona do sali). Organizatorzy przygotują też miejsca siedzące, ale z pewnością warto zaopatrzyć się we własny koc czy poduszkę. Dodatkowo przed każdym seansem w „Plamie” na wszystkich głodnych czekać będą stoły, przy których będzie można zjeść, własnoręcznie przygotowany lub zamówiony w pobliskiej gastronomii, posiłek.
______________________________________
Harmonogram seansów (opisy poniżej):

„Plama” GAK:
05.09 "Wspaniała", reż. Régis Roinsard, 111 min
12.09 "Mustang", reż. Deniz Gamze Ergüven, 97 min
19.09 "Szukając Vivian Maier", reż. John Maloof, Charlie Siskel, 84 min
26.09 "Żona doskonała", reż. François Ozon, 103 min
---
„Projektornia” GAK:
01.09 „Hiszpański temperament”, reż. Emilio Martínez Lázaro,98 min
08.09 „Jak Bóg da”, reż. Edoardo Maria Falcone, 87 min
15.09 „Rudo i Cursi”, reż. Carlos Cuarón, 103 min
22.09 „Moja matka”, reż. Nanni Moretti , 102 min
29.09 „Powtórnie narodzony”, reż. Sergio Castellitto, 129 min
_____________________________________
„Plama” Gdański Archipelag Kultury
ul. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk
tel. 58 557 42 47
www.plama.art.pl
www.gak.gda.pl

„Projektornia” Gdański Archipelag Kultury
ul. Dworska 29 A, 80-506 Gdańsk
tel. 58 343 46 91
www.projektornia.art.pl
www.gak.gda.pl

Kino w Blokowisku 2017
Miejsce: trawnik przy Projektorni
Projektornia Gdański Archipelag Kultury
ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk
Tel. 58 343 46 91
---

„Hiszpański temperament”, reż. Emilio Martinez Lázaro, Hiszpania 2014, 98 min.
1 września 2017r., piątek, godz. 19:30

Zwariowana komedia o tym jak się bawią, kochają, kłócą i spiskują Hiszpanie z różnych stron półwyspu Iberyjskiego. Jeszcze dalej niż północ po hiszpańsku!
Amaia pochodzi z Kraju Basków, nie lubi się stroić, a swoim temperamentem mogłaby obdzielić połowę Hiszpanii. Właśnie rzucił ją narzeczony, a do miasta przyjeżdża ojciec, by poznać ukochanego córki. Rodzina dla Baska to rzecz święta, dlatego dziewczyna decyduje się na mały przekręt. Poznany na wycieczcie do Sewilli Rafa, rodowity Andaluzyjczyk, czyli największy wróg, wydaje się być najgorszym pomysłem na ratunek. Ale być może najlepszym sposobem na wybrnięcie z tarapatów są kolejne tarapaty?

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=k_zReeqn_Ss

---

„Jak Bóg da”, reż. Edoardo Maria Falcone, Włochy 2015, 87 min
8 września 2017r., piątek, godz. 19:30

Tommaso to ceniony rzymski kardiochirurg. I ateista. Wraz z żoną Carlą i dwójką dorosłych już dzieci tworzą modelową, nowoczesną, mieszczańską rodzinę. Przynajmniej tak im się wydaje. Gdy ich syn zapowiada, że ma rodzinie coś ważnego do powiedzenia, ojciec jest przekonany, że jego latorośl ma zamiar wyznać im, że jest gejem. Programowo brzydzący się dyskryminacją Tommaso jest dumny, że nadarza się okazja, by udowodnić sobie i całemu światu, jak otwartym i tolerancyjnym jest człowiekiem. W końcu przychodzi dzień „coming outu” i Andrea wyznaje: „Postanowiłem zostać… księdzem”.
Tu kończy się tolerancja i otwartość Tommaso. Jego osobistym wrogiem staje się charyzmatyczny ksiądz Pietro, który zdaniem chirurga namieszał jego synowi w głowie. Tommaso przygotowuje iście szatański plan…

Zwiastun: https: //www.youtube.com/watch?v=k__MO-AW93A

---

„Rudo i Cursi”, reż. Carlos Cuarón, Meksyk 2008, 103 min
15 września 2017r., piątek, godz. 19:30

Przyrodni bracia Beto i Tato mieszkają na meksykańskiej prowincji wraz z wielopokoleniową rodziną. Ledwie wiążą koniec z końcem pracując na plantacji bananów. Ich wielką pasją jest piłka nożna. Beto doskonale radzi sobie na bramce, a Tato jest lokalną gwiazdą jako napastnik. Pewnego dnia podczas meczu dostrzega ich łowca talentów. O tym, który z nich będzie mógł rozpocząć prawdziwą karierę, ma zadecydować ich spotkanie oko w oko podczas rzutów karnych.Ostatecznie obaj dostają swoje szanse, ale w różnych drużynach. Znani pod przydomkami Rudo (Prostak) i Cursi (Tandeciarz) bracia stają się sławni, ale niezupełnie wiedzą, jak sobie poradzić z tą sytuacją. Rywalizacja, piękne kobiety, narkotyki, hazard – ryzykowna ścieżka. Wreszcie przychodzi im znów stanąć naprzeciw siebie w meczu, który zadecyduje o ich życiu.
Połączenie komedii, tragedii, wątków sensacyjnych w filmie, w którego produkcję zaangażowali się między innymi Alfonso Cuaron („I twoją matkę też”), Alejandro Gonzales Inarritu („Babel”) i Guillermo del Toro („Labirynt fauna”).

---

„Moja matka”, reż. Nanni Moretti, Włochy/ Francja, 102 min
22 września 2017r., piątek, godz. 19:30

Komediodramat Nanniego Morettiego, twórcy „Habemus Papam” oraz nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes filmu „Pokój syna”. Pokazana w Konkursie Głównym tegorocznego festiwalu w Cannes współczesna opowieść o dojrzałej kobiecie, która pod wpływem życiowych zawirowań odkrywa, co jest dla niej najważniejsze.
Margherita (Margherita Buy) jest uznaną reżyserką filmową. Praca na planie jej najnowszej, skomplikowanej produkcji, nie przebiega zbyt gładko. Wszystko dodatkowo utrudnia amerykański gwiazdor (John Turturro) w epizodycznej roli, który ledwo sobie radzi z włoskimi dialogami, czym doprowadza filmową ekipę do pasji. Równocześnie Margherita musi sprostać wyzwaniom codzienności: problemom z dorastającą córką, chorobie matki i rozstaniu z wieloletnim partnerem, odtwarzającym w jej filmie główną rolę. Jak w tym wszystkim wytrwać i nie zwariować? Jak odnaleźć sens, wewnętrzną siłę i radość?
Nanni Moretti opowiada o zmaganiach Margherity w uniwersalny, pełen humoru i czułości sposób, odwołując się do wątków z własnego życia.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=qVbAVkCZ4Gk

---

„Powtórnie narodzony”, reż. Sergio Castellitto, Włoch/Hiszpania 129 min
29 września 2017r., piątek, godz. 19:30

Jest rok 1984, Sarajewo. Gemma (Penelope Cruz) jest studentką, zaś Diego (Emile Hirsch) bardzo przystojnym amerykańskim fotografem. Para spotyka się przypadkiem i zakochuje się w sobie od pierwszego wejrzenia. Ich związek bardzo szybko przeradza się w płomienny romans. Wkrótce okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży. Radość przyszłych rodziców nie trwa długo, Gemma traci dziecko. Tymczasem w mieście wybucha wojna domowa, która zmusza zakochanych do przeprowadzki do Włoch. W nowym miejscu wcale nie są szczęśliwsi. Gemma bezskutecznie próbuje zajść w ciążę, a posiadanie dziecka staje się jej obsesją. W końcu znajduje kobietę, która zgadza się zostać surogatką. Tyle że w pochłoniętym wojną Sarajewie. Mimo niebezpieczeństwa, Diego i Gemma decydują się wyruszyć w podróż, która odmieni ich życie na zawsze.
Czwarty film cenionego włoskiego aktora Sergia Castellitto („Namiętność”, „Czas religii”) to poruszająca historia o różnych typach miłości – to opowieść o szalonym uczuciu kobiety do mężczyzny jej życia, o głębokiej, choć niełatwej matczynej miłości do ukochanego dziecka, o miłości do kraju, w którym przeżyło się najpiękniejsze i najgorsze chwile. Każde zdjęcie i każdy obraz tego urzekającego dramatu są przepełnione emocjami i wizualną wirtuozerią. Film powstał na podstawie bestsellerowej powieści żony Castellitta, Margaret Mazzantini, nagrodzonej w 2009 roku najważniejszą włoską nagrodą literacką – Premio Campiello.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=svK3U6qxM8Q

Nie
KINO W BLOKOWISKU przez CAŁY WRZESIEŃ
KAŻDY WTOREK WRZEŚNIA, godz. 19.30, trawnik przed „Plamą” GAK


„Plama” Gdański Archipelag Kultury
ul. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk
tel. 58 557 42 47
www.plama.art.pl
www.gak.gda.pl

KAŻDY PIĄTEK WRZEŚNIA, godz. 19.30, trawnik przy „Projektorni” GAK„Projektornia” Gdański Archipelag Kultury
ul. Dworska 29 A, 80-506 Gdańsk 
tel. 58 343 46 91
www.projektornia.art.pl 
www.gak.gda.pl


 

29.09.17
piątek
19:30
Projektornia
Film
Nie
Plama Gdański Archopelag Kultury
https://www.facebook.com/events/1433658680021794/?acontext=%7B%22action_history%22%3A%22[%7B%5C%22surface%5C%22%3A%5C%22page%5C%22%2C%5C%22mechanism%5C%22%3A%5C%22page_upcoming_events_card%5C%22%2C%5C%22extra_data%5C%22%3A[]%7D]%22%2C%22has_source%22%3Atrue%7D