Spotkanie

Jan Kalinowski "Podróżowanie dookoła świata w stylu slow travel"

Jesteś tutaj

Plama Gdański Archipelag Kultury (ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa) i Rada Dzielnicy Zaspa Młyniec zapraszają na pokaz slajdów i spotkanie podróżnicze w ramach cyklu „Na krańcach świata”. 29 października (czwartek) o fascynującej wyprawie dookoła świata statkiem kontenerowym opowie Jan Kalinowski.
______
Jak wygląda współcześnie podróż “dookoła świata”, zwłaszcza takimi “romantycznymi” środkami transportu jak statki kontenerowe i pociągi dalekobieżne? Czy da się współcześnie podróżować, nie latając samolotami? Czy lepiej podróżować solo czy w grupie? Co można złapać, ale nie warto? Jak się pisze blog na telefonie komórkowym? Ile trwa podróżowanie dookoła globu w wersji “slow travel” i ile kosztuje? Co warto wiedzieć o takiej podróży, no i czy w ogóle warto się fatygować? 
 
Na te i tym podobne pytania spróbujemy odpowiedzieć przy okazji slajdowiska i wybranych anegdot z pewnej podróży dookoła świata z Warszawy, do Warszawy – przez Azję, Pacyfik i obie Ameryki, która miała miejsce w latach 2017-2018. W telegraficznym skrócie odbędziemy podróż Jedwabnym Szlakiem z Mazowsza do Indochin, wraz z chińskimi towarami dotrzemy morskim szlakiem przez Pacyfik do Stanów Zjednoczonych, i wreszcie niesławnym szlakiem baronów kokainowych przez kraje Majów, Azteków i “San Escobar” do plantacji koki w andyjskich górach i amazońskich tropikach, by z powrotem wrócić do swojskiej Europy.
 
Na koniec pochylimy się w filozoficznym wysiłku, by odpowiedzieć sobie na pytanie czego się można z takiej podróży nauczyć, by nie zgłupieć, ale – jak głosi porzekadło – może nawet zmądrzeć?
______
Jan Kalinowski - “Obieżyświat”, autor bloga Dzikie Banany (http://dzikie-banany.blogspot.com/), fotograf amator, bibliofil i magister filozofii.  Z zawodu… informatyk. Jan Kalinowski latach 2017-2018 odbył samotną podróż lądową i morską dookoła świata przez 25 krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Podróżował autobusem, pociągiem i statkiem kontenerowym – rezygnując, o ile to było tylko możliwe, z podróży lotniczej, by być jak najbliżej Ziemi, jej mieszkańców i ich codziennych spraw. Część tych lokalnych spraw i otoczenia udało mu się zachować na zdjęciach i w pamięci. W miarę możliwości stara się cyklicznie odnawiać i utrwalać o nich pamięć poprzez slajdowiska i opowieści, zwracając także niejako dług wdzięczności, jaki zaciągnął wobec niezliczonych, przychylnych mu gospodarzy. Szczególnie interesowali go rdzenni mieszkańcy odwiedzanych państw, ich muzyka, sztuka, a także historie ich życia, wpisane w większe historie ich państw, a także ich współczesna sytuacja na arenie globalnej. Podróż ta do dziś dostarcza mu wielu inspiracji do przemyśleń na temat własnej tożsamości, kultury i historii. 
 
Blog podróżniczy:
http://dzikie-banany.blogspot.com, gdzie jest mapa mojej podróży i trochę zdjęć. 
Niektóre zdjęcia na Instagramie: 
Gościnnie w TVP2:
Audycja Czat Czwórki:
Wybrane zdjęcia i teksty (strona w budowie):
 
Nie
Początek spotkania: godz. 18.00. Ilość miejsc jest ograniczona. Obowiązują rezerwacje mailowe: plama@gak.gda.pl (w tytule: dookoła świata).

Pokaz finansowany ze środków Rady Dzielnicy Zaspa Młyniec.

Regulamin cyklu spotkań z podróżnikami: https://gak.gda.pl/sites/default/files/regulamin_spotkania%20z%20podr%C3...

Obowiązkowe oświadczenie: https://gak.gda.pl/sites/default/files/o%C5%9Bwiadcznie.pdf


 


Dbajmy o siebie nawzajem. Pamiętajcie, że w wydarzeniu nie mogą wziąć udziału osoby:

a. u których występują jakiekolwiek objawy wskazujące na możliwe zakażenie koronawirusem,

b. są w trakcie odbywania obowiązkowej izolacji lub kwarantanny,

c. zamieszkują z osobą, która jest poddana obowiązkowej izolacji lub kwarantannie,

d. w ciągu ostatniego tygodnia miała kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie, zachorowanie lub skierowaną do izolacji,

e. wróciła lub miała kontakt z osobą, która przyjechała zza granicy w ciągu tygodnia przed wydarzeniem.


29.10.20
czwartek
18:00
Plama
Spotkanie
Nie
https://fb.me/e/cE9nJjNNH