Wystawa

Ja z Siostrą

Jesteś tutaj

W piątek 14 grudnia 2018 o godz. 18.00 zapraszamy do Stacji Orunia GAK na wernisaż wystawy prac autorstwa Karoliny Mojko i Eli Zeman pt. „Ja z Siostrą”.

Na wystawie zaprezentujemy prace wykonane w technice patchworku. Ich autorkami są dwie siostry: Karolina Mojko i Ela Zeman. Prezentowane prace to głównie art quilty, czyli „uszyte obrazy”, wykonane za pomocą aplikacji, czy malowania na tkaninie, choć na co dzień autorki szyją także typowe patchworki użytkowe – narzuty, kołdry, czy drobiazgi  do domu.

Karolina Mojko i Ela Zeman są założycielkami nieformalnej grupy – Patchwork Cokolwiek Pomorski, która od ponad dwóch lat spotyka się na gdańskiej Zaspie, aby wspólnie szyć i rozwijać swoje umiejętności w dziedzinie patchworku.  Obie autorki są także członkiniami ogólnopolskiej organizacji – Stowarzyszenia Polskiego Patchworku.
Twórczynie prezentowały swoje prace na wielu wystawach krajowych – m. in. w Szczecinie, Warszawie i  Bolesławcu.  Były także organizatorkami wystawy prac grupy Patchwork Cokolwiek Pomorski, która miała miejsce w styczniu bieżącego roku w Wejherowskim Centrum Kultury.

Ela Zeman szyje patchworki od ponad dwudziestu lat. Jest wiceprezeską Stowarzyszenia Polskiego Patchworku oraz współzałożycielką grupy Patchwork Cokolwiek Pomorski. W swoich pracach stosuje techniki aplikacji oraz piecingu, czyli łączenia ze sobą małych elementów. Do wykończenia prac stosuje misterne maszynowe pikowanie prac techniką  „z wolnej ręki”. W art quiltach nie stroni od malowania i dodawania elementów z gamy mixed media . Wraz z Siostrą Karoliną farbuje tkaniny używane do szycia. Przywraca do życia dawne techniki farbowania tkanin za pomocą barwinków naturalnych, takich jak kora i liście drzew i roślin, czy egzotyczne indygo i koszenila.

Karolina Mojko rękodzieło uprawia całe swoje życie, a patchworki szyje od 12 lat. Jest współzałożycielką grupy Patchwork Cokolwiek Pomorski. W patchworku, jak i w życiu, lubi prostotę i minimalizm. Ulubione techniki to PP (paper piecing), czyli szycie przez papier i pojagi  - patchwork koreański. Lubi łączyć tradycyjne wzory z nowoczesnymi tkaninami i dodać „coś” od siebie. Razem z Siostrą farbuje tkaniny używane do patchworku.
 
Wystawę można oglądać do 4 stycznia 2019. W poniedziałki i czwartki w godz. 13.30-19.00, we wtorki, środy i piątki w godz. 10.00-19.00.
Wstęp wolny.
 
Nie
OD: pią 14.12.18
DO: pią 04.01.19

Zobacz daty
18:00
Stacja Orunia
Wystawa
Nie
Powtarza się codziennie w poniedziałek i w wtorek i w środa i w czwartek i w piątek do pt. sty 04 2019.