Spotkanie

Historie po Oruńsku: Śladami Polonii oruńskiej

Jesteś tutaj

Zapraszamy na kolejne spotkanie – spacer w ramach projektu „Historie po Oruńsku”. Spotykamy się w sobotę 20 września 2014 o godz. 12.00. Zbiórka przed Kuźnią oruńską przy ul. Gościnnej 10. Spacer poprowadzi Krzysztof Kosik, który przybliży zgromadzonym gościom nie tylko charakter i klimat codziennego życia dzielnicy z okresu Wolnego Miasta Gdańska, ale przede wszystkim sylwetki Polaków – mieszkańców Oruni, o których pamięć warta i powinna być zachowana.

 Prowadzący spacer – Krzysztof Kosik – z wykształcenia historyk, od dziecka orunianin, konsekwentnie i aktywnie przełamujący stereotypy dotyczące ukochanej dzielnicy. Inicjator i właściciel pierwszego gdańskiego prywatnego lapidarium poświęconego Oruni, autor „Oruńskiego antykwariatu” oraz były prezes Towarzystwa Promocji Lokalnej „Orunia SKY”. Także radny Miasta Gdańsk pierwszej kadencji oraz przewodniczący Komitetu Obywatelskiego „Solidarność – Gdańsk Orunia”.

Organizator: Gdański Archipelag Kultury

Miejsce zbiórki: Kuźnia – ul. Gościnna 10

Kiedy: Sobota, 20 września 2014, godz. 12.00

Wstęp wolny

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O projekcie „Historie po Oruńsku”

 

Projekt kulturalno-społeczny skierowany jest do wszystkich mieszkańców i pasjonatów dzielnicy Orunia. Trwać będzie od marca do grudnia 2014. Polegać będzie na zbieraniu historii ludzi i dzielnicy. Zebrane opowieści posłużą za inspirację do stworzenia scenariusza spektaklu teatralnego. Punktem kulminacyjnym całego projektu będzie premierowy pokaz spektaklu, którego współautorami i współtwórcami będą mieszkańcy Oruni. Spektakl będzie wystawiony w przestrzeni publicznej dzielnicy.

W ramach projektu zapraszamy na comiesięczne, bezpłatne spotkania z ekspertami z wybranych dziedzin (np. fotografii, architektury, botaniki, historii), którzy opowiedzą o wyjątkowych architektonicznych walorach dzielnicy, nietuzinkowych okazach botanicznych, czy o wybitnych postaciach historycznych, które w dawnych czasach gościły na Oruni. W miesiącach letnich odbywać się będą tematyczne spacery po dzielnicy.

Zapraszamy również na bezpłatne warsztaty dziennikarskie dla młodzieży i dorosłych zainteresowanych samodzielnym zbieraniem opowieści najstarszych mieszkańców Oruni.  Podczas warsztatów uczestnicy nabędą umiejętności przeprowadzania wywiadów i zbierania historii. Opisane przez nich historie mieszkańców dzielnicy posłużą, jako inspiracja do stworzenia profesjonalnego scenariusza spektaklu teatralnego.

Wszystkich chętnych mieszkańców zapraszamy do udziału w grupie teatralnej, która weźmie udział w warsztatach teatralnych i spektaklu finałowym. Aby zostać jej członkiem wystarczą dobre chęci i zapał do pracy. Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia aktorskiego. Zapraszamy chętnych w każdym wieku.

W trakcie trwania projektu odbywać się będą również warsztaty muzyczne dla dzieci i warsztaty tworzenia wizualizacji dla młodzieży. Uczestnicy tych warsztatów nabędą umiejętności, które pozwolą im wziąć czynny udział w spektaklu finałowym.

 

Więcej informacji: www.facebook.com/historiepoorunsku, www.mojaorunia.pl, www.gak.gda.pl,

Udział we wszystkich wydarzeniach odbywających się w ramach projektu jest bezpłatny.

Organizator: Gdański Archipelag Kultury

Partnerzy: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, Dom Sąsiedzki – Gościnna Przystań, Rada Osiedla Orunia –Św. Wojciech – Lipce

Patronat Medialny: Moja Orunia, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl

 

Kontakt i informacje:


Dworek Artura GAK
Aleksandra Abakanowicz, Anna Kaźmierczak tel. 58 306 66 76 w.37, dworekartura@gak.gda.pl

Teatr GAK
Jarosław Rebeliński tel. 693 721 003

 

Nie
20.09.14
sobota
12:00
Stacja Orunia
Spotkanie
Nie
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
https://www.facebook.com/historiepoorunsku?fref=ts