Familijne

"Baśnie i Legendy Polskie" Łowcy Słów

Jesteś tutaj

UWAGA: warsztat odbywa się w Domu Sąsiedzkim w Nowym Porcie, ul. Wyzwolenia 49 (budynek bursy)

 

Podczas wieczoru przedstawimy Państwu garść historii z różnych zakątków Polski.

Są to często opowiadania zabawne, trochę prześmiewcze ale i refleksyjne, niekiedy poważne związane z tradycją, ludowymi zwyczajami. Przekazywane przez lokalną ludność takim badaczom jak Krzyżanowski, Wójcicki, Przerwa-Tetmajer, Kolberg, Sędzicki, wreszcie Samp i Januszajtis, lub pisane „ku pokrzepieniu serc” przez Sienkiewicza, Kasprowicza, Majkowskiego i innych. Ich wspólnym mianownikiem jest polskość widziana oczami Polaka, jego charakterystyczne podejście do spraw egzystencjalnych, wolnościowych i duchowych.

Bohaterów historii cechuje typowy upór, nieustępliwość, niepokorna fantazja; stanowiąca charakter naszych rodaków tak dobrze widoczny w słowach hymnu: „póki my żyjemy” czy  Rejtanowskim „po moim trupie” (opór przeciw zdradzie ojczyzny); ale też zaradność, gościnność, wielkie serce skore do wspaniałych czynów i podejmowania odważnych decyzji.

 Celem spotkania jest nakreślenie, bez większego patetyzmu i podziałów, sylwetki Polaka, jako człowieka wolnego, który kłania się bez uniżenia, tańczy z przytupem, opowiada nieco koloryzując a gdy  kocha, kocha zaciekle. Proponujemy Państwu wspólne spędzenie czasu w duchu dużej i małej Ojczyzny.

***

Łowcy Słów

Grupa opowiadaczy baśni, legend i historii.  „… Bo sztuka opowiadania to jedna z najstarszych przypisanych człowiekowi zdolności... Wskrzeszając baśnie i legendy, przypowieści z całego świata zapraszamy w egzotyczne podróże ze słowem - jedynym od pradziejów przekaźnikiem uniwersalnych prawd...”

 

Organizatorzy: Dom Sztuki GAK oraz Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki

Zrealizowane w ramach projektu: Mobilny Dom Kultury wraca do Nowego Portu

Nie
08.11.18
czwartek
18:00
Dom Sztuki
Familijne
Nie