Muzyka

Świętojańskie Bluesowanie

Jesteś tutaj

Świętojańskie Bluesowanie w Teatrze Leśnym

23 czerwca, w wigilię św. Jana zapraszamy do Teatru Leśnego na bluesową ucztę. Wystąpią: Joanna Knitter Blues & Folk Connection, Blue Sounds i Mietek Blues Band.

Koncert jest częścią cyklu letnich wydarzeń organizowanych w Teatrze Leśnym w Jaśkowej Dolinie przez Klub Winda – Gdański Archipelag Kultury.

Wstęp: 5 zł, bilety do nabycia przed koncertem

Program:

19:00 Mietek Blues Band

Mietek Blues Band zagra autorskie utwory, pochodzące z płyty "Zwykłe słowa", nagranej w 2002 roku. Podczas koncertu zaśpiewa mieszkający na stałe poza granicami Polski, wieloletni wokalista zespołu - Romuald "Mały" Sławiński. Poza nim wystąpi oczywiście założyciel zespołu i lider, gitarzysta - Mieczysław Wróbel oraz:
Artur Jurek - instrumenty klawiszowe
Tomek Przyborowicz - bas
Piotr Góra - perkusja

20:00 Blue Sounds w składzie:

Joanna Karkoszka - wokal, gitara akustyczna
Tomasz Karkoszka - perkusja
Jacek Cichocki - instrumenty klawiszowe

21:00 Joanna Knitter Blues & Folk Connection w składzie:

Joanna Knitter - wokal
Adam Żuchowski - kontrabas
Piotr Góra - perkusja
Artur Jurek - klawisze
Krzysztof Paul – gitara

 ----

INFO O ARTYSTACH:

___Mietek Blues Band
Zespół powstał w 1976 w Gdańsku przy klubie studenckim „Medyk" z inicjatywy gitarzysty Mieczysława Wróbla oraz wokalisty i harmonijkarza Zbigniewa Łaskiego. Dość szybko pierwotna nazwa grupy - "Blues Band" - za namową Marcina Jacobsona zmieniona została na „Mietek Blues Band". W 1977 roku zespół przeniósł się do klubu Politechniki Gdańskiej „Artema", gdzie występował regularnie przez kilka lat, aż do wprowadzenia stanu wojennego. Ówczesny skład zespołu to: Zbigniew "Oliver" Łaski, Mietek Wróbel (gitara), Krzysztof Gostomski (perkusja), Zdzisław Karasowski (bas). Po powołaniu basisty do wojska zastąpił go Zbigniew Sentowski – wokalista i basista. W 1979 do zespołu dołączył gitarzysta Antoni Degutis.

W tym składzie zespól wystąpił w 1981 roku na pierwszym pop session w Operze Leśnej w Sopocie, stając się prekursorem gatunku zwanego Soul Bluesem. Młodzi muzycy zafascynowani bluesem próbowali wiernie naśladować swoich mistrzów: BB Kinga, Muddy Watersa, Buddy Guya, Juniora Wellsa, a także białych wykonawców jak Fleetwood Mac, Johny Mayall czy Cream. Pierwsze nagrania z tego okresu ukazały się na CD w roku 2007 "Radio Session" wydanej przez Metal Mind Production. Pod koniec lat 80-tych w MBB pojawił się grający na instrumentach klawiszowych Piotr Iwanaszko, Adam Wendt (saksofon), Adam Wiśniewski (puzon) i Grzegorz Karłowicz (trąbka).

W ciągu ponad trzydziestu lat istnienia MBB był (i jest nadal) dla wielu muzyków prawdziwą szkołą bluesa. Tutaj zaczynali swoją przygodę z muzyką bluesową Adam Wendt, Antoni Degutis, Cezary Paciorek, Zbyszek Kraszewski, Tomek Łosowski, Tomek Sowiński, Kuba Staruszkiewicz, Piotr Lemańczyk, Jowita Tabaszewska i wielu innych.


___Blue Sounds

Zespół Blue Sounds powstał pod koniec lat dziewięćdziesiątych. W roku 2006 światło dzienne ujrzała debiutancka, stricte bluesowa płyta zespołu " Tak naprawdę to wszystko z miłości", która spotkała się z dużym uznaniem zarówno wśród szerokiej rzeszy słuchaczy jak i krytyków muzycznych środowiska bluesowego i jazzowego. W roku 2008 doczekała się również reedycji w Japonii pod angielskim tytułem To Be Honest It’s All Because of Love nakładem wytwórni BSMF Records.

Kolejny album "Karuna" w roku 2013 to dość eklektyczna płyta. Można powiedzieć, że jest to muzyka z pogranicza bluesa, jazzu, muzyki latynoskiej i folk. Sam zespół nie lubi „szufladkować” swojej muzyki, mówiąc, że ich muzyka kierowana jest przede wszystkim do wrażliwego odbiorcy.

Na przestrzeni lat ich muzyka mocno ewoluowała. Do repertuaru, który złożony jest z kompozycji własnych, zespół wnosi własne upodobania i fascynacje muzyczne. Dziś po długiej przerwie zespół sięga po świeże, bardziej nowoczesne brzmienie, łącząc dźwięki akustyczne z elektronicznymi. Czuć w tym jednak jakąś małą nutkę tęsknoty za latami dziewięćdziesiątymi. Charakterystyczny głos i refleksyjne teksty wokalistki utwierdzają nas, że niewątpliwie wciąż mamy do czynienia z grupą Blue Sounds.


___Blues & Folk Connection
Blues & Folk Connection to grupa czerpiąca z tradycji muzyki amerykańskiej początku XX wieku, jednak nie unikająca bardziej współczesnych brzmień. W skład zespołu wchodzą muzycy o diametralnie różnych osobowościach, pochodzący z innych kultur muzycznych: zakorzeniony w bluesie perkusista Piotr Góra, jazzowy kontrabasista Adam Żuchowski, wszechstronny pianista Artur Jurek oraz grający slidem gitarzysta Krzysztof Paul, kierujący zespół bardziej w stronę rocka. Te osobowości spina liderka, wokalistka Joanna Knitter.

Grupa w swoim dorobku, poza świetnie przyjętą przez fanów oraz dziennikarzy muzycznych płytą Cruel, cruel world (m.in. 3 miejsce w kategorii Płyta Bluesowa Roku w ankiecie prowadzonej przez dziennikarzy i czytelników czasopisma Twój Blues), ma także kilka wyróżnień (I nagroda na międzynarodowym festiwalu Blues Alive w Czechach, I nagroda na międzynarodowym festiwalu Rawa Blues). W czerwcu 2017 roku ukazał się drugi krążek zespołu - "Hard, hard times", na którym znajdują się wyłącznie autorskie kompozycje muzyków. Nowa płyta zebrała bardzo dobre recenzje w czasopismach muzycznych (Jazz Forum, Twój Blues) i u redaktorów promujących muzykę bluesową (m.in. Wojciech Mann, Andrzej Jerzyk, Andrzej Matysik).

Nie
23.06.18
sobota
19:00
Winda
Muzyka
Tak