Spotkanie

Święto Światła

Jesteś tutaj

Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów zaprasza na

Święto Światła
warsztaty / rozmowa / koncert

26 października / sobota / 16:00 – 21:00

 

W programie:

16:00 - 17:45Sokrates, Asterix i Red Bull? Archetyp skrzydeł w kulturze - warsztaty filozoficzne, prowadzenie - Jarosław Spychała / wstęp wolny*

18:00 - 19:30 - Władcy światła. O historii niezwykłej wyprawy od Gilgamesza do Chrystusa - rozmowa z filozofem, prowadzenie - Jarosław Spychała / wstęp wolny

20:0021:00 - Świątynia Dźwięku - koncert relaksacyjny duetu Joanna Jordan i Robert Usewicz - Huzy / wstęp 10 zł

   * - obowiązują zapisy (wiek uczestników: 13-99 lat)16:00 - 17:45Sokrates, Asterix i Red Bull? Archetyp skrzydeł w kulturze

Co łączy Sokratesa, Asterixa i Red Bulla? O ile stosunkowo łatwo jest dostrzec ewentualny związek między Sokratesem a Asterixem (bohaterowie kultury antycznej), o tyle trudniej przychodzi go odnaleźć pomiędzy Sokratesem a Red Bullem, czy pomiędzy Red Bullem a Asterixem. 

Takie zestawienie może w pierwszej chwili zaskakiwać, budząc wręcz niezrozumienia, a nawet oburzenie. Rzecz jednak w tym, że to, co wydaje się nam nowe, czy wręcz nowatorskie, mimo odległości czasowej, innych kontekstów, niezmiennie rządzi się stałymi prawami kultury.

Owo podobieństwo leży nie w materii rzeczy, gdyż rzeczy te należą do różnych porządków - Sokrates dawno już nie żyje, Asterix nigdy się nie narodził, a Red Bull nie jest w ogóle osobą. Podobieństwo to można dostrzec w formie, w której się nam pojawiają, ukazują, komunikują. I dopiero, gdy bohaterowie ci w odpowiedni sposób się nam ukażą, a my ich zobaczymy, to dopiero wtedy zaczynamy w nich wierzyć - choć nie zawsze wiemy, dlaczego w nich wierzymy.

Co w rzeczywistości obiecują bohaterowie tacy jak Sokrates, Asterix czy Red Bull i jak dokonują tego, że w ich w obietnice wierzymy, dowiemy się na warsztacie prowadzonym metodą ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ (pol. LEGO-LOGOS) oraz analizując wybrane fragmenty tekstów filozoficznych i religijnych oraz filmów i malarstwa. 

 

18:00 - 19:30 - Władcy światła. O historii niezwykłej wyprawy od Gilgamesza do Chrystusa

Wszystko zaczyna się niczym kryminalna zagadka, choć w istocie jest dużo poważniejsze i przesądziło o losach tysięcy ludzi. 

Jest rok 181 - Chrystusa jeszcze nie ma na świecie. U stóp wzgórza Janikulum, po gwałtownej ulewie, wieśniacy odkrywają grób króla Numy Pompiliusza. To, co przy tej okazji wydobywają z ziemi wstrząsa rzymskim ludem i senatem. Sprawę jednak skrzętnie wyciszono.  

Lata później trzej autorzy opisują to zdarzenie: Liwiusz, Plutarch i Augustyn. Ich relacje się jednak różnią. Ten ostatni wyraźnie stara się ukryć pewne szczegóły. Czego obawiał się św. Augustyn, że zdecydował się manipulować przekazem? Czy przemilczane fakty stanowiły zagrożenie dla chrześcijaństwa?  

Naszą przygodę zaczniemy w rzeczywistości dużo wcześniej, pod koniec III tysiąclecia przed Chrystusem, w sumeryjskim mieście Uruk i podążymy śladem wyprawy Gilgamesza. Na chwilę staniemy się światkami walki o światło, która rozegrała się później pomiędzy różnymi nurtami religijno-filozoficznymi. Zrozumiemy też, co tak naprawdę obiecywały swoim zwolennikom kulty misteryjne, orficy, pitagorejczycy, szkoły filozoficzne oraz Chrystus. 

Jarosław Marek Spychała – Filozof, wykładowca akademicki, dziennikarz. Zawodowo zajmuje się strategią budowania brandów oraz kształceniem i rozwojem technik myślenia twórczego i jego zastosowaniem w edukacji, kulturze i gospodarce. Naukowo interesuje się historią filozofii i religii, a szczególnie zjawiskiem przenikania się religii i filozofii w zakresie wyobrażeń o pośmiertnych losach człowieka oraz ich wpływem na kształt poczucia sensu życia we współczesnych społeczeństwach zachodnioeuropejskich. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu filozofii oraz przekładów z języków nowożytnych i klasycznych. Laureat „Wyróżnienia Specjalnego 2007” przyznawanego zdolnym polskim naukowcom przez Tygodnik Polityka” w ramach akcji „Zostańcie z Nami”oraz nagrody „Kryształki Zwierciadła 2008” przyznawanej przez miesięcznik „Zwierciadło”. W 2019 roku ukazała się jego książka „Jaskinia. Droga rebeliantów”.

 

20:0021:00Świątynia Dźwięku

Sound Temple / Świątynia Dźwięku - duchowa, uzdrawiająca uczta, która wprowadza uczestnika w stan głębokiej kontemplacji. To wyprawa w głąb siebie do źródła, do korzeni, do światła. Oprócz gongów doświadczamy również dźwięków śpiewających mis tybetańskich, bębnów, fletów, didgeridoo, tampury, cytry i głosów. Wszystko zagrane z nowatorskim podejściem tworzy unikalne brzmienie – „KOSMICZNĄ SYMFONIĘ”. Każdy koncert jest wyjątkowy i niepowtarzalny, a ŚWIĄTYNIA DŹWIĘKU wciąż ewoluuje. 

 

Wydarzenie współfinansowane ze środków Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej w ramach przygotowań do Euro Jamboree Skautowego w 2020.

 

FB:
https://www.facebook.com/events/785293381925955

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY WYSPA SKARBÓW
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM
ul. Turystyczna 3, Gdańsk - Wyspa Sobieszewska
tel. 58 323 91 15, wyspaskarbow.gak.gda.pl

Nie
26.10.19
sobota
16:00
Wyspa Skarbów
Spotkanie
Nie