Wilno w Gdańsku
- czytaj więcej
Wilno w Gdańsku 2023
___wsteczWilno w Gdańsku 2023
IDEA
Jako ideę przewodnią festiwalu „Wilno w Gdańsku 2023” wybraliśmy pojęcie wspólnoty. Tworzymy prawdziwą wspólnotę między Gdańskiem a Wilnem. Między pokoleniami, narodami, kulturami i tradycjami. Między artystami i mieszkańcami. Między miastami i między Polską a Litwą. Chcemy zarazem do naszej wspólnoty zaprosić wszystkich, którzy zapragną do nas dołączyć. Tym zaproszeniem są rozmaite wydarzenia kulturalne, przygotowane wspólnie wileńskich i gdańskich artystów.
Festiwal Wilno w Gdańsku zawsze stanowi szczególne forum umożliwiające spotkanie zaprzyjaźnionych miast, a przede wszystkim ich mieszkańców. To okazja do kultywowania najlepszych gdańsko-wileńskich tradycji, ale także do promocji kultury litewskiej w Polsce, rozwijania nowych form współpracy i refleksji nad planami dotyczącymi przyszłości.
Tym, co najlepiej łączy i co czyni możliwym integrację rozmaitych środowisk jest kultura. Poprzez interdyscyplinarne wydarzenia kulturalne każdy podczas Wilna w Gdańsku może znaleźć swoje miejsce, poczuć się częścią wspólnoty. Prawdziwa wspólnota to otwartość, równość, wielokulturowość, tożsamość, miłosierdzie. Prawdziwa wspólnota to spotkanie. Prawdziwa wspólnota do dialog i bliskość.
Wspólnota zarazem to coś więcej niż zwykłe spotkanie, choćby najbardziej uroczyste. Współpraca między Wilnem a Gdańskiem obchodzi jubileusz 25-lecia. Także nasz festiwal odbywa się po raz 20-sty. A do tego Wilno obchodzi wyjątkową, bo 700. rocznicę urodzin. We wspólnocie będziemy świętować, cieszyć się, dzielić tym, co najlepsze. Snuć plany na przyszłość i wspominać to, co minione. Wspólnota cechuje się trwałością, więziami, żywymi relacjami. Takie są gdańsko-wileńskie więzi przyjaźni, w których szczególnie pielęgnujemy kulturę, które trwają od lat i które chcemy rozwijać.
Chcielibyśmy, aby każdy czuł się częścią naszej wspólnoty. Nieważne, skąd jesteś, w jakim języku mówisz, skąd pochodzisz, jaka jest twoja tożsamość. Zapraszamy do gdańsko-wileńskiej wspólnoty. Poznaj kulturę Wilna i Gdańska oraz nasze więzi. A może to dzięki festiwalowi „Wilno w Gdańsku” po raz pierwszy odkryjesz bogactwo wileńskiej kultury?
Bądźmy razem między Gdańskiem a Wilnem, między Polską a Litwą, we wspólnocie! Poprzez nasz festiwal i rozwijanie współpracy kulturalnej pokażmy po raz kolejny, że świat pokoju, solidarności i wolności jest możliwy. To szczególnie ważne w codzienności rozszarpywanej przez wojnę i przemoc.
Do zobaczenia we wspólnocie podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji Wilna w Gdańsku!
Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Tomasz Snarski
Organizatorami festiwalu są: Miasto Gdańsk, Miasto Wilno i GAK.
mat. gdansk.pl. zdj. G. Mehring
- czytaj więcej
Partnerzy
___wsteczPartnerzy
i patronaty
Corocznie „Wilno w Gdańsku” jest organizowane we współpracy z partnerami instytucjonalnymi, jak i społecznymi, zarówno z Wilna, jak i z Gdańska. Bardzo cieszymy się, że także w tym roku dołączyło do nas liczne grono, bo aż siedemnastu partnerów, z którymi możemy współpracować przy wspólnym gdańsko-wileńskim święcie.
Są z nami litewskie instytucje kultury: Litewski Instytut Kultury, Vilniaus kultūros centras (Wileńskie Centrum Kultury), Užupio meno inkubatoriaus (Galeria Inkubator Sztuki na Zarzeczu z Wilna). Wyjątkowym społecznym partnerem jest wileńskie Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, którego wolontariusze i przyjaciele w ubiegłym roku utworzyli żywe serce dla Gdańska w centrum Wilna. Zawsze możemy liczyć ze strony wileńskiego hospicjum na otwarcie, wsparcie i zaangażowanie we wspólnych gdańsko-wileńskich inicjatywach. Chcemy, poprzez obecność wileńskiego hospicjum w programie naszego wydarzenia, wspierać działalność tej placówki, niosącej pomoc najbardziej potrzebującym, a zarazem budując prawdziwą polsko-litewską wspólnotę na rzecz dobra wspólnego.
Są też z nami społeczne organizacje wileńskie, w tym Oddział Pomorski Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Fundacja Pomorskich Kresowian, czy kwartalnik Znad Wilii.
Naszym partnerem jest także Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego, która od wielu lat prowadzi wiele rozmaitych działań skierowanych na wsparcie polskiej aktywności kulturalnej także na Litwie.
Wśród naszych partnerów nie brakuje też gdańskich instytucji kultury oraz organizacji kulturalnych. Cieszymy się, ze są z nami: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Nomus. Nowe Muzeum Sztuki Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku, Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki i Gdański Klub Poetów.
Do współpracy zaprosiliśmy też środowisko uniwersyteckie, dlatego też naszym partnerem w tym roku jest Uniwersytet Gdański.
Są z nami też pomorskie firmy, w tym Amber Expo, księgarnia Tajne Komplety Gdańsk oraz hotel Dwór Uphagena Arche w Gdańsku.Patronaty honorowe objęli: Ambasada Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Konsul Honorowy Republiki Litewskiej w Gdańsku Józef Poltrok.
Patronaty medialne sprawują Gdansk.pl, Trójmiasto.pl, Kurier Wileński, Zawsze Pomorze
Wilno w Gdańsku to zawsze efekt pracy wielu instytucji, organizacji, a przede wszystkim osób kochających Wilno i chcących łączyć Gdańsk i Wilno oraz polską i litewską kulturę.
Dziękujemy, że jesteśmy razem! - czytaj więcej
Spotkania wileńskie
___wsteczSpotkania wileńskie
wydarzenia towarzyszące lato/jesień 2023
Uniwersytet Gdański, Biblioteka Prawna Wydziału Prawa
i Administracji,
- 700-lecie Wilna. Wróblewski. Wilno. Miłosz – wystawa
Fotografie współczesnego Wilna Romualda Mieczkowskiego, zbiory prywatne i biblioteczne związane z Wilnem. Wystawa przybliża także postaci dwóch wybitnych „wilnian prawników”: Bronisława Wróblewskiego oraz Czesława Miłosza.
czas trwania wystawy: do 31.08, poniedziałek, godz. 10.00 – 18.00, wtorek – piątek, godz. 8.00 – 15.00
kuratorzy wystawy: Anna Stasiewicz-Jakubik, Tomasz Snarski
organizator: Biblioteka Prawna Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego
Po więcej informacji kliknij tutaj 700 lat Wilna
Galeria Peron, Stacja Orunia GAK
- Quarantinarium, Milena Liutkutė-Grigaitienė – wystawa
Wystawa przygotowana we współpracy z galerią Užupio Meno Inkubatorius z Wilna.
czas trwania wystawy: 14.08 – 22.09, poniedziałek – piątek, godz. 11.00 – 19.00
kuratorka: Gretė Tvarkūnaitė
Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki
- Dopóki Ziemia… – wystawa zbiorowa w Nadbałtyckim Centrum Kultury oraz jubileusz 25-lecia społecznej działalności Marii Borkowskiej-Flisek na rzecz integracji artystów z Polski i Litwy
Wystawa zbiorowa plastyków związanych z Trójmiastem, odbywająca się cyklicznie od 2002 roku, to autorski projekt Marii Borkowskiej-Flisek, od lat zaangażowanej na rzecz współpracy polskich i litewskich artystów plastyków.
Każdego roku wystawa podejmuje inny temat kierujący uwagę artystów na ważne bieżące problemy (w ubiegłych latach były to m.in.: Wody!!!, Gdańsk Miasto Wyjątkowe, Drzewa. Póki jeszcze stoją). Temat tegorocznej edycji wyraża troskę o Ziemię i jej istnienie, o to, by pozostała niebieska z kosmosu, zielona w naszym otoczeniu i bezpieczna dla wszystkich. Jest to też odsłona szczególna, połączona z jubileuszem 25-lecia społecznej działalności Marii Borkowskiej-Flisek na rzecz integrowania trójmiejskiego środowiska plastyków oraz budowania bliskich relacji lokalnych twórców z artystami z Litwy.
wernisaż wystawy, koncert oraz projekcja filmu poświęconego osobie i pracy Marii Borkowskiej Filisek: 12.08, godz. 14.00
czas trwania wystawy: 12 – 31.08
współorganizator: Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki
Po więcej informacji kliknij tutaj NCK
Fundacja Pomorskich Kresowian
- Władysław Syrokomla w podwileńskiej Borejkowszczyźnie – prelekcja dr. Józefa Szostakowskiego. Spotkanie z dr. Józefem Szostakowskim pod tytułem Władysław Syrokomla (1823 – 1862) – zapomniany romantyk. Życie i twórczość w 200. rocznicę urodzin, w ramach cyklu Kresowe Środy Literackie.
prowadzenie: Michał Rzepiak
lokalizacja: Oblackie Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku
data: 25.10, godz. 17.00.
organizator: Fundacja Pomorskich Kresowian
Po więcej informacji kliknij tutaj Fundacja Pomorskich Kresowian
Oddział Pomorski Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej
- Działania Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Oddział Pomorski z okazji 700-lecia Wilna oraz jubileuszu 25-lecia współpracy partnerskiej Gdańska i Wilna
I Uroczystości poświęcone pamięci prof. Jana Borowskiego – pochodzącego z Wilna architekta, pierwszego powojennego konserwatora zabytków w Gdańsku:
- Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej
lokalizacja: Dom Schumannów - Jan Borowski i dzieło odbudowy gdańskich zabytków – wykład prof. Marcina Gawlickiego
lokalizacja: Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta - Odbudowa Gdańska – architekci, konserwatorzy rodem z Wileńszczyzny – wykład towarzyszący wystawie Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek, oprowadzanie kuratorskie Klaudiusza Grabowskiego
lokalizacja: Zespół Przedbramia, Muzeum Gdańska
data: 14.09
II Wilno okiem Waldemara Wołkanowskiego – spotkanie autorskie i promocja książki: Wileńskie ABC – ludzie, miejsca historie
lokalizacja: Dom Zarazy
data: październikIII Nieznana Litwa – wystawa fotograficzna
we współpracy z Konsulatem Litewskim w Gdańsku
kurator: Janusz Dziugiewicz
lokalizacja: Dom Zarazy
data: listopadIV Wileńskie posiaduszki w domu sąsiedzkim Dom Zarazy w Oliwie – cykl spotkań poświęcony architekturze Gdańska i Wilna
- Gotyk ceglany w Gdańsku, współpraca: Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
- Barok wileński – wykład, wystawa, film
- Wieczór pamięci prof. Jana Borowskiego rodem z Wileńszczyzny – pierwszego po II wojnie światowej wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku
lokalizacja: Dom Zarazy
data: listopad/grudzieńPo więcej informacji kliknij TUTAJ
NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki, dział Muzeum Narodowego w Gdańsku
- Wilno w filmie, pamięci i fotografii. Wydarzenia w NOMUS – Nowym Muzeum Sztuki
W związku z 700-letnią rocznicą założenia miasta Wilna, stolicy Litwy i partnerskiego miasta Gdańska, Muzeum Narodowe przygotowało serię wydarzeń poświęconych miastu, którego wielu mieszkańców po II wojnie światowej zamieszkało w Gdańsku. W zbiorach Działu Gdańska Galeria Fotografii znalazły się tysiące zdjęć pamiątkowych i profesjonalnych poświęconych Wilnu. Ich autorami byli zarówno jego mieszkańcy, zapisujący swoje indywidualne, rodzinne historie, jak i wysokiej rangi artyści, profesjonalni fotografowie ze Stanisławem Filibertem Fleury, Janem Bułhakiem, Kazimierzem Lelewiczem czy małżeństwem Bolesławy i Edmunda Zdanowskich na czele. Muzeum realizuje także wystawę indywidualną Valentyna Odnoviuna – młodego fotografa ukraińskiego, mieszkającego w Wilnie – zatytułowaną Echa niewidzianych. Twórczość artysty inspirowana systemem zniewolenia w krajach Europy Wschodniej i krajów nadbałtyckich orbity postsowieckiej jest nowoczesną propozycją refleksji nad sposobami widzenia i percepcji obrazu jako znaku historii. Dla artysty Wilno jest nowym, pełnym inspiracji domem o własnej tożsamości.
Po więcej informacji kliknij tutaj NOMUS
Koncert carillonowy
Światowe prawykonanie dwóch utworów na carillon polskich kompozytorów współczesnych, Marty Ptaszyńskiej i Krzysztofa Meyera. Po raz pierwszy wykona je Monika Kaźmierczak, piastująca funkcję miejskiej carillonistki Gdańska.
• Utwór „Memento” Krzysztof Meyer skomponował na carillon Ratusza Głównego Miasta i z jego wieży zabrzmi o godz. 12:00.
lokalizacja: Ratusz Głównego Miasta
data: 09.09, godz. 12.00.
organizator: Miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska
• Premierowa kompozycja Marty Ptaszyńskiej „Dzwony św. Katarzyny” napisana została z myślą o instrumencie na wieży kościoła św. KatarzynyUtwór „Dzwony św., Katarzyny” Miasto Gdańsk dedykuje świętującemu 700- lecie Wilnu w roku 25-lecia partnerstwa naszych miast.
lokalizacja: Kościół św. Katarzyny
data: 09.09, godz. 15.00.
organizator: Miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska - 700-lecie Wilna. Wróblewski. Wilno. Miłosz – wystawa
- czytaj więcej
Vilniaus susitikimai
___wsteczVilniaus susitikimai
Papildomi renginiai Vasara/Ruduo 2023
Gdansko Universitetas
- Vilniaus 700 metų jubiliejus. Vrublevskis. Vilnius. Milošas – paroda.
Ekspozicijoje pristatytos autoriaus Romualdo Mečkovskio šiuolaikinio Vilniaus nuotraukos, privačios ir bibliotekų kolekcijos. Prisiminta tap pat apie dviejų žymių „vilniaus teisininkų“ asmenybes – Bronislavo Vrublevskio ir Česlavo Milošo.
Vieta: Gdansko Universitetas, Teisės ir Administracijos Fakultetas, Teisės Biblioteka
Trukmė: iki 31.08, pirmadienis, 10.00 – 18.00, antradienis – penktadienis, 8.00 – 15.00 val.
Kuratoriai: Anna Stasiewicz-Jakubik, Tomasz Snarski
Organizatorius: Gdansko Universitetas, Teisės ir Administracijos Fakultetas, Teisės BibliotekaDaugiau informacijos: Więcej informacji: https://prawo.ug.edu.pl/700lat_Wilna.
Galeria Peron, Stacja Orunia, Gdański Archipelag Kultury
- Quarantinarium. Milenos Liutkutės-Grigaitienės paroda.
Paroda paruošta bendradarbiaujant su Užupio Meno Inkubatoriumi.
Vieta: Galeria Peron. Stacja Orunia. Gdański Archipelag Kultury
Kuratorė: Gretė Tvarkūnaitė.
Trukmė: 14.08 – 22.09, pirmadienis – penktadienis, 11.00 – 19.00 val.Nadbałtyckie Centrum Kultury ir Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki
- Kol Žemė… – grupinė paroda ir Marios Borkowskos-Flisek 25-asis visuomeninės veiklos metų jubiliejus skirtas Lenkijos ir Lietuvos artistų suvienijimui.
Nuo 2002 metų kasmet organizuojama su Trimesčiu susijųsių menininkų grupinė paroda – tai Marios Borkowskos-Flisek projektas, kuri jau daugelį metų rūpinasi Lenkijos ir Lietuvos vizualiųjų menų kūrėjų bendradarbiavimu.
Kiekvienais metais paroda skiriama vis kitai temai, atkreipiant menininkų dėmesį į svarbias dabarties problemas (praeitais metais temos skambėjo: Vandens!!!, Gdanskas – išskirtinis miestas, Medžiai. Kol dar stovi) Šių metų parodos tema išreiškia susirūpinimą dėl Žemės ir jos egzistavimo, kad ji išliktų mėlyna iš kosmoso, žalia mūsų aplinkoje ir saugi visiems. Tai taip pat ypatingas renginys susijęs su Marios Borkowskos-Flisek visuomeninės veiklos, kuria siekiama suvienyti Trimesčio vizualiųjų menų bendruomenę ir užmegzti glaudžius ryšius tarp vietinių menininkų ir menininkų iš Lietuvos, 25-mečio jubiliejumi.
Vieta: Nadbałtyckie Centrum Kultury
Parodos vernisažas, koncertas ir filmo peržiūra apie Marios Borkowskos Filisek asmenybę ir darbus: 12.08, 14.00 val.
Trukmė: 12.08 – 31.08Bendraorganizatorius: Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki
Daugiau informacijos: https://www.nck.org.pl/
Fundacja Pomorskich Kresowian
- Vladislovas Sirokomlė iš Bareikiškų – daktaro Józef Szostakowski paskaita
Susitikimas su daktaru Józef Szostakowski pavadinimu Vladislovas Sirokomlė (1823-1862) – pamirštasis romantizmo poetas. Biografija ir kūryba 200 metinių proga, iš ciklo Kresowe Środy Literackie
Vedėjas: Michał Rzepiak
Vieta: Oblackie Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku
Data: 25.10, 17:00 val.
Organizatorius: Fundacja Pomorskich Kresowian
Daugiau informacijos: http://fundacjapomorskichkresowian.pl
Oddział Pomorski Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej
(Vilniaus ir Vilniaus krašto draugija, Pamario Skyrius)- Vilniaus ir Vilniaus krašto draugijos, Pamario Skyriaus inicjatyvos 700 Vilniaus metų jubiliejaus ir 25 Vilniaus ir Gdansko partnerystės metinių proga
I Ceremonija skirta profesoriaus ir architekto kilusiam iš Vilniaus – Jan Borowski atminimui – pirmąjam po II pasaulinio karo paminklų konservatoriui Gdanske.
- Iškilmingas atminimo lentos atidengimas
Vieta: Dom Schumannów - Jan Borowski ir ir Gdansko paminklų atstatymo darbai – profesoriaus Marcin Gawlicki paskaita
Vieta: Wielka Sala Wety, Ratusz Głównego Miasta (Miesto Rotušė) - Gdansko rekonstrukcija – architektai ir restauratoriai kilę iš Vilniaus – parodą lydinti paskaita Gdańsk Piękniejszy niż kiedykolwiek (liet. Gdanskas gražesnis nei bet kada anksčiau) Klaudiusz Grabowski kuratorinė ekskursija
Vieta: Zespół Przebramia, Muzeum Gdańska (Gdansko Muziejus)
Data: 14.09
II Vilnius Waldemaro Wołkanowskio akimis – susitikimas su autoriumi ir knygos reklama: Wileńskie ABC – ludzie – miejsca – historie.
Vieta: Dom Zarazy
Data: SpalisIII Nuotraukų paroda „Nežinomas Vilnius“
Bendradarbiaujant su Pamario Garbės Konsulatu
Kuratorius: Janusz Dziugiewicz
Vieta: Dom Zarazy
Data: LapkritisIV Pašnekesiai apie Vilnių – susitikimų ir diskusijų ciklas apie Gdansko ir Vilniaus architektūrą.
- Plytų gotika Gdanske, bendradarbiavimas: Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
- Vilniaus Barokas – paskaita, paroda, filmas
- Vakaras skirtas kilusiam iš Vilniaus – Jan Borowski atminimui – pirmąjam po II pasaulinio karo paminklų konservatoriui Gdanske
Vieta: Dom Zarazy
Data: Lapkritis/Gruodis
Daugiau informacijos: http://tmwizw.tkNOMUS – Nowe Muzeum Sztuki, dział Muzeum Narodowego w Gdańsku
(NOMUS – Naujasis meno muziejus, Gdansko nacionalinio muziejaus skyrius)- Vilnius filme, atminimose ir nuotraukose. NOMUS – Naujojo meno muziejaus renginiai.
Nacionalinis muziejus, minėdamas Lietuvos sostinės 700 metų įkurimo jubiliejų paruošė renginių ciklą skirtą miestui, kurio daugelis gyventojų po II pasaulinio karo apsigyveno Gdanske. Gdansko fotografijos galerijos skyriaus kolekcijoje rasta tūkstančiai profesionalų įamžintų nuotraukų. Nuotraukų autoriai buvo gyventojai, fiksuojantys savo asmeninę ir šeimos istoriją, aukšto rango menininkai, profesionalūs fotografai, pavyzdžiui Stanisław Filibert Fleury, Jan Bułhak, Kazimierz Lelewicz, ar Bolesława ir Edmund Zdanowski. Muziejuje taip pat veiks Vilniuje gyvenančio jauno ukrainiečių fotografo Valentyn Odnoviun parodą “Echa niewidzianych“ (angl. The Echoes of Unseen). Menininko kūryba įkvėpta Rytų Europos ir posovietinių Baltijos šalių pavergimo sistema, yra modernus pasiūlymas apmąstyti vaizdo, kaip istorijos ženklo, matymo ir suvokimo būdus. Menininkui Vilnius tai nauji ir pilni įkvepimo namai su savąja tapatybe.
Daugiau informacijos: www.mng.gda.pl