Logo GAK

placówki

Wiatr słaby czy umiarkowany? GAK

online
wystawa

Wiatr słaby czy umiarkowany?

 1. data

  23.03.21
  wtorek

 2. godzina

  9:00

 3. wstęp

  Bezpłatny

 4. adres

  GAK Wyspa Skarbów, ul. Turystyczna 3, Gdańsk / oraz ONLINE

 5. dla kogo?

  Dorośli , Familijne , Młodzież , Seniorzy

Żywioł powietrza z perspektywy podróżnika, historyka, mitologii i mieszkańca Żuław Wiślanych

Wystawa czasowa 23.03 – 30.06.2021

Stacjonarnie: Izba Pamięci Wincentego Pola, Gdańsk / Sobieszewo, ul. Turystyczna 3
w najbliższym możliwym terminie /kontakt z biurem/
Online:

Facebook / Wyspa Skarbów GAK
Facebook / Wincenty Pol na Wyspie
Instagram / GAK_Wyspa_Skarbów

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY WYSPA SKARBÓW
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM

ul. Turystyczna 3, 80-680, Gdańsk / Wyspa Sobieszewska
tel. 58 323 91 15, e-mail: wyspaskarbow@gak.gda.pl

 • ___pokaż cały opis

  Zefir, bryza a może halny, bora czy sirocco? Każdy z nas słyszy te nazwy kilka razy do roku. Jednak gdzie występują, jaki mają wpływ na te miejsca i czym się charakteryzują postaramy się to opowiedzieć podczas trzymiesięcznej, muzealnej wędrówki.

  Odwiedzimy turystyczną Fuerteventurę i Mykonos, literacko opiszemy wybrzeża Rugii, udamy się też do krainy wiatraków – Żuław Wiślanych. Dowiemy się do czego służy anemograf, czym różni się od anemometru, jaką funkcję pełniły wiatrowskazy. Przybliżymy sylwetkę pewnego admirała, który zrewolucjonizował skalę siły wiatru oraz codzienną pracę meteorologa, którego efekty pracy mamy zawsze pod ręką w aplikacji.

  Dla najmłodszych zwiedzających w wieku 5-8 lat został przygotowany muzealny kącik malucha pt. „Czy wiatr dmucha czy chucha?”. W specjalnej strefie wietrznego relaksu, każdy szkrab posłucha piosenek i krótkich bajek poświęconych wiatrowi, każdy skrzat stawi czoło prostym łamigłówkom, natomiast dla uważnego smyka, zostanie przygotowana rola małego budowniczego. Jego zadaniem będzie ponowne złożenie „chatki na kurzej nóżce”.

  Podczas trwania wystawy na naszych profilach społecznościowych opublikujemy specjalnie przygotowane na tą okazję teksty Łukasza Kępskiego, związanego z Klubem Nowodworskim i Żuławskim Parkiem Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim. Autor książek i artykułów historycznych m.in. w Ciekawostkach Historycznych i Twojej Historii; współpracuje z wieloma fundacjami i stowarzyszeniami naukowymi i muzealnymi w Polsce i zagranicą. Jak sam podkreśla jest zafascynowany historią żuławskich wsi i jej mieszkańców. W swoim autorskim tekście przedstawi historię budowli nierozerwalnie związanych z wiatrem i krainą Żuław – wiatraków.

  Wystawa „Wiatr słaby czy umiarkowany?” będzie dostępna w formie hybrydowej: online na kanałach społecznościowych GAK Wyspy Skarbów oraz stacjonarnie w momencie zmiany obostrzeń sanitarnych.

  Specjalne podziękowania za pomoc i użyczenie eksponatów
  Żuławski Park Historyczny oraz Wiesława Zbroińskiego sołtysa Mokrego Dworu,

  Wsparcie merytoryczne wydarzenia
  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy

  Patronat medialny:
  Radio Gdańsk S.A. , Gdańsk.pl, Trójmiasto.pl