Logo GAK

placówki

„Tchnienie wiosny. Chór Vyrij i Halyna Yavorska” GAK

muzyka
online

„Tchnienie wiosny. Chór Vyrij i Halyna Yavorska”

 1. data

  02.05.21
  niedziela

 2. godzina

  18:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  online

 5. dla kogo?

  Dorośli , Familijne , Młodzież , Seniorzy

Gama GAK zaprasza na koncert poetycko-muzyczny „Tchnienie wiosny. Chór Vyrij i Halyna Yavorska”, który odbędzie się 02 maja o godzinie 18.00 na profilach jednostki Gdańskiego Archipelagu Kultury – stronie facebook oraz platformie youtube.

Online:

Facebook / Gama GAK

Facebook / „Tchnienie wiosny. Chór Vyrij i Halyna Yavorska”

 • ___pokaż cały opis

  Tegoroczna wiosna, chłodna i zimna, nie napawa optymizmem.

  Przyroda jednak budzi się z zimowego snu. Wszystko wokół zakwita soczystą zielenią. Promienie słońca, rozgrzewają nie tylko przyrodę, ale też nasze uczucia i nadzieję na lepsze jutro. Tchnienie wiosny, budzi w nas optymizm, energię i chęć do życia.

  Drugiego maja chrześcijanie obrządku wschodniego obchodzą Wielkanoc. Na tę okoliczność ukraiński chór Virjii pragnie przekazać najserdeczniejsze życzenia na dzień Zmartwychwstania Pańskiego.

  Koncert muzyczno – poetycki będzie poświęcony tematyce świątecznej.

  Poezja – Halina Jaworska

  Oprawa muzyczna – ukraiński chór Vyrii

  Chór Vyrij ,to młodzieżowy ukraiński chór, działający przy Gama GAK. Członków łączy wspólna pasja i miłość do ukraińskiej muzyki. Zachowanie tożsamości narodowej jest dla nich bardzo ważne, a wspólny śpiew ukraińskich pieśni jest jej nieodłącznym elementem. Zespół chóralny zrzesza zarówno osoby, które przyjechały z Ukrainy jaki i osoby z ukraińskim pochodzeniem urodzone w Polsce.

  Halina Yavorska- ukraińska poetka, pochodzi z miasta Stryj, położonego na Zachodniej Ukrainie.

  W 2016 Halina z mężem wybrali się na podróż do Gdańska. Miała to być zwyczajna wycieczka, lecz gdy tylko dotarli na miejsce zdecydowali że zostaną tym miejscu. W 2018 roku przyszła na świat ich córeczka Joanna, ten piękny epizod w życiu małżeństwa spowodował , że jeszcze mocniej związali się z Gdańskiem.

  «Wiersze zaczęłam pisać mając 15. lat. Tematy wierszy były różne, najczęściej były to rozmyślenia nt. wiary i uczuć.

  Brałam udział w przeróżnych młodzieżowych konkursach poetyckich. Kiedy rozpoczęłam studia w dalszym ciągu w każdej wolnej chwili oddawalam się swojej pasji i pisałam kiedy tylko mogłam.

  Sądzę, że najlepsze wiersze powstają wtedy, gdy ich autor dokładnie wie co chciałby powiedzieć i przekazać swoim odbiorcom.»- mówi Pani Halyna.

  Link do wydarzenia na facebooku