Logo GAK

placówki

Powrót do GAKu Logo GAK

Smaki Oruni – wyjątkowy kalendarz na 2022 rok GAK

Smaki Oruni – wyjątkowy kalendarz na 2022 rok

Smaki Oruni – wyjątkowy kalendarz na 2022 rok.

Od lipca tego roku w Stacji Orunia GAK prowadzony był projekt społeczny Smaki Oruni. Wraz z mieszkańcami dzielnicy zbierano przepisy i związane z nimi historie, nie tylko kulinarne. W ramach projektu organizowano spotkania i warsztaty kulinarne, na których między innymi odtworzono historyczny Tort Gdański sprzed prawie 160 lat. Tort, który zwany był niegdyś migdałowym i był zwieńczeniem największych uczt gdańskich mieszczan.

Efektem spotkań i rozmów jest wyjątkowy kalendarz Smaki Oruni na rok 2022, który skrywa historie mieszkanek Oruni spisane kulinarnymi przepisami. To wspomnienia smaku dzieciństwa, rodzinnego domu, jak i samej Oruni – dzielnicy innej niż wszystkie, gdzie przyszło żyć bohaterkom kalendarza.

Wydaniu kalendarza towarzyszy wystawa Spoza kadru. Na wystawie można obejrzeć zakulisowe zdjęcia powstałe podczas sesji fotograficznych do kalendarza. Autorkami zdjęć są Iwona Wojdowska i Agnieszka Haponiuk. Wystawa czynna do końca grudnia.

Pierwszy nakład kalendarza w ilości 200 sztuk został już wyczerpany, ale trwa dodruk i wraz z nowym rokiem obdarujemy kalendarzem Smaki Oruni kolejne 100 osób.

Liderką projektu, która zajęła się także stylizacją zdjęć do kalendarza jest Agnieszka Haponiuk – autorka bloga Smakiem na pokuszenie
i
fotografka kulinarna, autorka cyklu recenzji Jemy na mieście
w
Trojmiasto.pl. Na co dzień pracuje w domy kultury Stacja Orunia GAK

Autorką portretów jest fotografka Iwona Wojdowska – absolwentka Sopockich Szkół Fotografii Artystycznej.  Współpracuje z trójmiejskimi Artystami, Teatrami i Instytucjami Kulturalnymi. Od lat przyjaźni się z Fundacjami i Stowarzyszeniami gdyńskimi zrzeszającymi osoby z niepełnosprawnością, portretując podopiecznych oraz dokumentując  wiele wydarzeń w których biorą udział.  Jest laureatką XXI „Konkursu Gdynia bez barier” za „malowanie”  rzeczywistości pełnej emocji i prawdy o człowieku.

Za projekt graficzny odpowiada Agata Setlak – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych Wydział Grafiki. Dyplom w pracowni prof. Witolda Węgrzyna. W projektowaniu wykorzystuje własne ilustracje i fotografie. Chętnie posługuje się techniką collagu.
W grafice ceni prostotę, czytelność i oryginalność.

 

Galeria: