Logo GAK

placówki

Sąsiadki.Art #1: Dipsheet GAK

online
wystawa

Sąsiadki.Art #1: Dipsheet

 1. data

  13.12.20
  niedziela

 2. godzina

  18:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  YouTube i Artsteps

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież

Internetowa wystawa grafiki i ilustracji kuratorowana przez redaktorki gdyńskiego zina „Dipsheet”. Pierwsza odsłona projektu Sąsiadki.Art.

Rozmowa z redaktorkami zina

Link (YouTube)

Miniwywiady z artystkami

Link (YouTube)

Wystawa

Wystawę można było oglądać do 1 stycznia 2021.

Artystki i artyści

Kuratorki wystawy

Kurator projektu

 

Pierwszy numer „Dipsheetu” miał swoją premierę 22 lutego 2020 w pizzerii Ogniem i Piecem w Gdyni. Chwilę później Polska weszła w wiosenny lockdown, ale mimo przeciwności ukazał się drugi numer, jeszcze smaczniejszy od poprzedniego. W czerwcu pisałem na łamach „Dyskursu Lokalnego”:

„«Dipsheet» to chyba najładniejsza ze znanych mi oddolnych publikacji, które ostatnio pojawiły się w Trójmieście. Kolorowa, frywolna, radosna gazetka wydawana w Gdyni, nastawiona raczej na atrakcyjność wizualną, niż na treści tekstowe, ma w sobie coś niezwykle soczystego, słonecznego. Brak w niej rewolucyjnego czy buntowniczego zacięcia, które często jest motorem sięgania po samizdatową formułę — «Dipsheet» wydaje się raczej stworzony z jakiejś wewnętrznej potrzeby i chyba dlatego tak przyjemnie się go ogląda”

Dziś już Aleksandra Koleśniak i Adriana Zielonka, twórczynie „Dipsheetu”, mają na koncie jeszcze jeden numer i zdaje mi się, że liczba trzy – szczególna, bo trzy równa się nie raz i nie dwa — pozwala sądzić, że to początek dłuższej przygody. Myślę, że bardzo potrzebnej w kraju, gdzie 63% ludności ocenia, iż sprawy zmierzają w złym kierunku (sondaż Kantar z listopada br.), ilość wykupionych opakowań antydepresantów wzrosła o ponad milion w stosunku do poprzedniego roku, a liczba zwolnień L4 z powodu zaburzeń psychicznych zwiększyła się o połowę. „Dipsheet” to rzecz jasna nie środek farmakologiczny. To radosna eskapada w krainę ilustracji i koloru, a zatem obietnica chwili wytchnienia. To promyczek, który przeczytany do kawy zamiast prasówki z parlamentarno-gabinetowych niusów odsunie być może od czytelniczki poranną porcję lęku, a wzięty do poduszki zwolni z melisy przed snem.

Aby dać „Dipsheetowi” i związanym z nim osobom szansę na jeszcze szersze dotarcie do osób pogrążonych w pandemicznej zimie i z powodu zamknięcia galerii łaknących bodaj namiastki wystaw, zaprosiłem redaktorki zina do stworzenia internetowego pokazu pod egidą Domu Sztuki GAK. W ramach wydarzenia zrealizowaliśmy:

 1.  Kamerkowy wywiad z Aleksandrą Koleśniak i Adrianą Zielonką, w którym rozmawiamy o początkach i charakterze „Dipsheetu”.
 2. Onlajnową wystawę na platformie Artsteps, do której zaprosiliśmy ilustratorów_ki związane z zinem. Na wystawie zobaczycie nie tylko ich prace, ale również krótkie autoprezentacje wideo nagrane przez autorów_ki. Odpowiadają w nich na pytanie o cele, które przyświecają im podczas tworzenia i swój stosunek do odbiorcy.

Wystawa jest pierwszą odsłoną projektu „Sąsiadki.Art”, którego główną ideą jest położenie nacisku na twórczość lokalną, trójmiejską, czyli tę, którą mamy pod ręką – bliską po prostu. W ramach „Sąsiadek” planujemy pokazać przekrój młodych artystek, które posługując się rozmaitymi mediami rozwijają sztukę na Pomorzu i zachęcić do wspierania oraz śledzenia ich twórczości.

Piotr Szymon Mańczak