Logo GAK

placówki

PUSTYNNE JABŁKA | Czytanie dramatu Savyon Liebrecht GAK

PUSTYNNE JABŁKA | Czytanie dramatu Savyon Liebrecht

 1. data

  04.09.21
  sobota

 2. godzina

  19:30

 3. wstęp

  app.evenea.pl/event/106276-12

 4. adres

  Plama GAK, ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa

To już kolejny, izraelski dramat Savyon Liebrecht, to kolejne czytanie prezentowane w Plamie GAK w ramach Festiwalu Zbliżenia . Autorka opowiada o zderzeniu światopoglądów starszego i młodszego pokolenia Żydów sefardyjskich mieszkających w Izraelu. Przedmiotem konfliktu jest stosunek do miłości i małżeństwa oraz tradycyjnej roli kobiety. Ruwen jest ortodoksyjnym Żydem, który chce w domu utrzymać patriarchalne reguły. Dawne zasady żydowskiego społeczeństwa nie przystają jednak do tego, czego chcą młodzi ludzie. Rywka, córka Ruwena, ucieka z domu, by żyć w kibucu ze swoim chłopakiem. Ścina włosy, nosi spodnie, tworzy partnerski, nowoczesny związek. Drogę do wiarołomnej córki odnajduje najpierw feministycznie nastawiona ciotka, potem – matka, na końcu – ojciec. Muszą się pogodzić z wyborem dziewczyny.

 

 • ___pokaż cały opis

  To już kolejny, izraelski dramat Savyon Liebrecht w tłumaczeniu Michała Sobelmana, prezentowany w formie czytanej na Gdańskich Zbliżeniach. Autorka opowiada o zderzeniu światopoglądów starszego i młodszego pokolenia Żydów sefardyjskich mieszkających w Izraelu. Przedmiotem konfliktu jest stosunek do miłości i małżeństwa oraz tradycyjnej roli kobiety.

  Ruwen jest ortodoksyjnym Żydem, który chce w domu utrzymać patriarchalne reguły. Dawne zasady żydowskiego społeczeństwa nie przystają jednak do tego, czego chcą młodzi ludzie. Rywka, córka Ruwena, ucieka z domu, by żyć w kibucu ze swoim chłopakiem. Ścina włosy, nosi spodnie, tworzy partnerski, nowoczesny związek. Drogę do wiarołomnej córki odnajduje najpierw feministycznie nastawiona ciotka, potem – matka, na końcu – ojciec. Muszą się pogodzić z wyborem dziewczyny.

  Tytułowe pustynne jabłka uprawiane są w kibucu: drzewa tej odmiany mają krótkie korzenie i bardzo słodkie owoce. Tytuł sztuki można odczytać jako metaforyczne określenie młodych Żydów: wzrastali w innych warunkach niż rodzice i nie są przywiązani do przeszłości, ale mimo to są dobrymi ludźmi. Sztuka napisana jest bardzo dowcipnym językiem – ci, którzy oczekują tradycyjnego żydowskiego humoru, nie zawiodą się. Przerysowane postaci, przedstawione w niemal groteskowy sposób, dopełniają komediowego charakteru dramatu, który jest jego niewątpliwym atutem.

  Czytają: Karolina ArczewskaKrzysztofa PawlickaMagdalena ŻulińskaMaciej SzemielMarcin Wincenciak

  Muzyka: Ignacy Jan Wiśniewski

  Reżyseria: Marek Brand

  Prawa autorskie: Agencja ADiT

  Link do wydarzenia: FACEBOOK

  fot. Iris Nesher

  (informacja za agencja ADiT, https://www.adit.art.pl/sztuki/pustynne-jablka)

   

Galeria: