Logo GAK

placówki

Powrót do GAKu Logo GAK

Projekt „Niema Opera” realizowany w ramach programu „Kultura Dostępna” GAK

aktualność

Projekt „Niema Opera” realizowany w ramach programu „Kultura Dostępna”

 1. data

  27.10.21
  środa

 2. godzina

 3. adres

 4. dla kogo?

  Dzieci , Familijne , Młodzież

Z wielka przyjemnością pragniemy was poinformować, że Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury realizuje projekt „Niema Opera” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu dotacyjnego „Kultura dostępna”.

Jest to projekt niezwykły nie tylko ze względu na rozmach podejmowanych działań, ale przede wszystkim ze względu na swoją misję. Jego zadaniem jest prowadzenie interdyscyplinarnych działań edukacyjnych, łączących teatr, taniec i operę. Działania skierowane są do młodzieży z niepełnosprawnością słuchową oraz do młodzieży słyszącej. Projekt rozpoczyna się od przeprowadzenia licznych spotkań warsztatowych z obrębu twórczego pisania, teorii teatru, tańca oraz nauki języka migowego dla uczestników słyszących. Finał projektu stanowi przygotowanie i przedstawienie spektaklu „Niema Opera”, w którym to zagrają uczestnicy warsztatów. Zadaniem uczestników słyszących będzie napisanie recenzji teatralnej zawierającej wrażenia z obejrzanego spektaklu. Opisane wyzwania twórcze będą nie tylko cennym doświadczeniem dla uczestników, ale także stworzą pole do inspirującej wymiany perspektyw, przy wykorzystaniu swoich naturalnych predyspozycji i uwarunkowań.

Akcja dramatyczna spektaklu przedstawiona będzie z perspektywy osób z niepełnosprawnością słuchową w nawiązaniu do fabuły opery z muzyką Daniela Aubera oraz librettem autorstwa Eugène’a Scribe’a – „Niema z Portici”. Klasyczna opera opowiada tragiczną historię miłosną, w której to niema Fenella zostaje porzucona przez swojego kochanka – syna wicekróla Neapolu, co doprowadza ją do chęci odebrania sobie życia. Jej krzywda rodzi wściekłość mieszkańców, którzy sfrustrowani swawolą rządzących, wszczynają rewolucję.

Rewolucja jest ideą kluczową w projekcie „Niema Opera”. Jednak nie chodzi tu o rewolucję polityczną. Celem jest rewolucja w postrzeganiu osób niesłyszących – wyjście poza ramy niepełnosprawności na rzecz dostrzeżenia wyjątkowości odmiennej percepcji odbioru rzeczywistości.

Dalsze cele projektu „Niema Opera” to:

– budowanie kapitału społecznego i usuwanie różnić społeczno-mentalnych poprzez włączanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze osób ze szczególnymi potrzebami i ich współdziałanie z młodzieżą pełnosprawną,

– wypracowanie niekomercyjnej oferty edukacyjno-kulturalnej dla osób dotąd niezaangażowanych w życie kulturalne,

– ukierunkowanie działań na młodzież szkolną i nawiązanie ze szkołami z Trójmiasta,

– niwelowanie barier ekonomicznych oraz kompetencyjnych poprzez stworzenie młodzieży możliwości pracy nad spektaklem inspirowanym wybitnym dziełem muzycznym pod nadzorem znanych i wykwalifikowanych twórców,

– budowanie kompetencji odbiorów kultury poprzez włączanie młodzieży pełnosprawnej do tworzenia własnych recenzji teatralnych,

– popularyzacja opery wśród młodzieży.

Czym wyróżnia się „Niema Opera”?

Jest to projekt, który przy pomocy języka migowego oraz języka teatru przedstawi opowieść uczestników z niepełnosprawnością słuchową o ich wrażliwości oraz o tym jak postrzegają otaczający świat. Rzeczywistość jest w znacznej mierze zdefiniowana i opisana przez osoby słyszące i przez pryzmat w jaki doświadczają różnych zjawisk i wyzwań dnia codziennego. „Niema opera” stwarza przestrzeń do ukazania świata oczami osób z niepełnosprawnością, co stanowić będzie wartościowe doświadczenie zarówno dla uczestników działań warsztatowych jak i dla publiczności, która zobaczy finałowe widowisko. Za jego reżyserię odpowiada Tomasz Valldal Czarnecki – znany i doceniany wśród trójmiejskiej publiczności aktor i reżyser, który w unikalnym dla siebie stylu potrafi poruszyć serce i wrażliwość odbiorców swoich widowisk.

Do tej pory Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury zrealizowała następujące zadania przewidziane w ramach projektu „Niema Opera”:

 • Warsztaty teoretyczno-teatralne „Dłoń w teatrze” poprowadzone przez Jadwigę Możdżer, która realizuje projekty teatralne jako scenarzystka, aktorka i reżyserka. Celem warsztatów było zobrazowanie inspiracji projektowych, a także osadzenie działań grupy warsztatowej w historii teatru. W trakcie nich zostanie omówiona opera „Niema z Portici”, a także rola znaku w teatrze i operze Dalekiego Wschodu. Warsztaty zostały poprowadzone z dwoma grupami uczestników słyszących oraz z grupą uczestników z niepełnosprawnością słuchową.
 • Warsztaty z twórczego pisania z Barbara Piórkowską – pisarką, poetką. autorką powieści „Szklanka na pająki” i „Kraboszki” oraz prozy „Utkanki”. Celem warsztatów było zapoznanie uczestników słyszących z pisaniem recenzji teatralnych. Umiejętność ta będzie przydatna uczestnikom w kolejnych etapach projektu. Z kolei uczestnicy z niepełnosprawnością słuchową podzielili się  swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami, które będą stanowiły podstawę scenariusza „Niemej Opery”. Za pomocą skojarzeń i zabawy słowem uczestnicy stworzyli garść inspiracji, które zostaną przełożone na język teatru w finałowej części projektu.

Obecnie tworzona jest muzyka do spektaklu przez Ignacego Wiśniewskiego, pianisty jazzowego oraz kompozytora muzyki teatralnej i filmowej. Muzyka będzie nawiązywała do opery „Niema z Portici”, która stanowi punkt odniesienia do wszelkich podejmowanych w projekcie działań teatralnych. Powstaje także scenariusz widowiska, który również realizowany jest przez Barbarę Piórkowską.

Od września uczestnicy projektu wezmą udział w następujących zajęciach:

 • Kurs języka migowego dla uczestników słyszących poprowadzony przez tłumaczy ze Szkoły dla Dzieci Niesłyszących nr 49 w Gdyni.
 • Warsztaty taneczne, które poprowadzi Vilde Valldal Johannessen oraz Klara Rekowska. Będą one stanowiły wstęp do pracy nad finałowym spektaklem.

Od października realizowane będą próby do spektaklu na scenie w Stacji Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury, którego premiera datowana jest na koniec miesiąca.

 

Galeria: