Logo GAK

placówki

Projekt Konopnicka GAK

literatura
spotkanie
warsztat

Projekt Konopnicka

 1. data

  06.07.22
  środa

 2. godzina

  18:15

 3. wstęp

  Płatny / bezpłatny

 4. adres

  ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk

 5. dla kogo?

  Dorośli , Młodzież , Seniorzy

Konopnicka. Konopnicka? Konopnicka!

Projekt Konopnicka to cykl spotkań i warsztatów, podczas których zapoznamy się z autorką Marią Konopnicką i jej twórczością.

Znamy ją z Roty, z lektur szkolnych… Wiemy, że była jedną z najwybitniejszych pisarek polskich. Jednak kim była naprawdę i kim mogłaby być dziś?

Maria Konopnicka została uhonorowana przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej patronką roku 2022. W tym roku przypada 180. rocznica jej urodzin. Nazwisko Konopnicka istnieje w programie szkolnej edukacji, a tym samym w życiu każdego Polaka.
Co dziś kojarzy się nam z jej sylwetką? Czy w ogóle postrzegamy ją jako osobę, czy raczej jako autorkę dzieł, o których z biegiem lat zapominamy?
Właśnie dlatego ogłaszamy wielki powrót Marii Konopnickiej!
Przyjdź, poznaj ją i zainspiruj się jej życiem i twórczością!

Zapraszamy miłośniczki i miłośników literatury, artystów i artystki wszelkich dziedzin sztuki, animatorów i animatorki, młodzież i seniorów, osoby, dla których ta autorka jest ważna i inspirująca oraz tych, dla których jej postać jest intrygująca! Podczas cyklu spotkań, wykładów i warsztatów stworzymy grupę miłośników Marii Konopnickiej.

Harmonogram:

6.07 – Salon literacki Konopnickiej – wieczór wokół twórczości.
Wsłuchajmy się w Marię. Poczytajmy sobie nawzajem. Przyjdź i przeczytaj ulubiony wiersz lub fragment prozy autorki. Salon dla miłośników, ale też dla tych, co chcą się przekonać do Konopnickiej.

13.07 – Wokół biografii, poezji i literatury Konopnickiej – wykład poprowadzi prof. Ewa Graczyk.
Zastanowimy się: kim była autorka, kim mogłaby być dziś. W trakcie wydarzenia odbędzie się odczytanie niektórych tekstów autorki biorąc pod uwagę kontekst wykładu.

20.07 – Emocje patriotyczne u Konopnickiej, czyli popularna ROTA.
Podczas spotkania warsztatowego zastanowimy się, jakie emocje dziś wzbudza w nas utwór zarówno w warstwie literackiej jak i muzycznej.

27.07 – Konopnicka dziś – warsztaty interdyscyplinarne / teatralne, muzyczne, graficzne, video /. Stworzymy wspólnie krótki pokaz, podczas którego przedstawimy, kim dla nas współcześnie może być Konopnicka. Przyjdź ze swoim talentem lub chęcią uczestnictwa i stwórzmy wspólnie niezwykły świat.

Konopnicka. Konopnicka? Konopnicka!
Proponujemy działania, podczas których odkryjemy autorkę i przekaz zawarty w jej dziełach na nowo. Sprawdzimy jakie wątki z jej twórczości mogą nas zainteresować. Poszukamy mało znanych faktów z jej życia. Przekonamy się czy możliwe jest interpretowanie jej twórczości tak, żeby nie miały znamion szkolnej akademii. Zainicjujemy wielki Powrót Konopnickiej.

Wszystkie spotkania będą rozpoczynać się o godz. 18:15.

Zapraszamy!

Młodzież – wstęp wolny.
Dorośli – 5 zł za pojedyncze wydarzenie.

 

Obowiązują zapisy:
e0mail: projektornia@gak.gda.pl
tel.: 58 343 46 91

Obowiązują zapisy:
projektornia@gak.gda.pl
58 343 46 91