Logo GAK

placówki

Premiera kalendarza „Smaki Oruni” i wystawa „Spoza kadru” GAK

aktualność

Premiera kalendarza „Smaki Oruni” i wystawa „Spoza kadru”

 1. data

  04.12.21
  sobota

 2. godzina

  16:30

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  Stacja Orunia GAK, ul. Dworcowa 9

 5. dla kogo?

  Familijne

Od lipca tego roku prowadziliśmy społeczny projekt Smaki Oruni. Wraz z mieszkańcami dzielnicy zbieraliśmy przepisy i związane z nimi historie, nie tylko kulinarne. W ramach projektu organizowliśmy spotkania i warsztaty kulinarne, na których między innymi odtworzyliśmy historyczny Tort Gdański sprzed prawie 160 lat. Tort, który zwany był niegdyś migdałowym i był zwieńczeniem największych uczt gdańskich mieszczan.

Efektem spotkań i rozmów jest wyjątkowy kalendarz Smaki Oruni na rok 2022, który skrywa historie mieszkanek Oruni spisane kulinarnymi przepisami. To wspomnienia smaku dzieciństwa, rodzinnego domu, jak i samej Oruni – dzielnicy innej niż wszystkie, gdzie przyszło żyć bohaterkom kalendarza.

Premiera kalendarza odbędzie się 4 grudnia o godz. 16:30 w siedzibie Stacji Orunia (ul. Dworcowa 9), której towarzyszyć będzie wystawa Spoza kadru. Na wystawie zostaną zaprezentowane zdjęcia z tzw. backstage’u sesji fotograficznej do kalendarza. Pokażemy zdjęcia autorstwa Iwony Wojdowskiej i Agnieszki Haponiuk.

Edycja kalendarza jest limitowana, ale dla pierwszych 35 osób, które odwiedzą nasze stoisko na Gwiazdce Oruńskiej, która również odbywa się 4 grudnia o godz. 18:00 na ulicy Gościnnej, będziemy mieli mikołajkowy prezent w postaci darmowego egzemplarza.

Liderką projektu, która zajęła się także stylizacją zdjęć do kalendarza jest Agnieszka Haponiuk – autorka bloga Smakiem na pokuszenie i fotografka kulinarna, autorka cyklu recenzji Jemy na mieście w Trojmiasto.pl. Na co dzień pracuje w domy kultury Stacja Orunia GAK.

Autorką portretów jest fotografka Iwona Wojdowska – absolwentka Sopockich Szkół Fotografii Artystycznej.  Współpracuje z trójmiejskimi Artystami, Teatrami i Instytucjami Kulturalnymi. Od lat przyjaźni się z Fundacjami i Stowarzyszeniami gdyńskimi zrzeszającymi osoby z niepełnosprawnością, portretując podopiecznych oraz dokumentując  wiele wydarzeń w których biorą udział.  Jest laureatką XXI „Konkursu Gdynia bez barier” za „malowanie”  rzeczywistości pełnej emocji i prawdy o człowieku.

Za projekt graficzny odpowiada Agata Setlak – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych Wydział Grafiki. Dyplom w pracowni prof. Witolda Węgrzyna. W projektowaniu wykorzystuje własne ilustracje i fotografie. Chętnie posługuje się techniką collagu.
W grafice ceni prostotę, czytelność i oryginalność.