
13 listopada 2021 roku odbyła się premiera spektaklu pt. ,,Piotruś Pan” w plenerze Parku Oruńskiego w Gdańsku w wykonaniu artystów z Teatru GAK i dzieci Teatru GAK Junior .
Fot. Artur Makowski
_13 listopada 2021
,,Piotruś Pan” w Parku Oruńskim
13 listopada 2021 roku odbyła się premiera spektaklu pt. ,,Piotruś Pan" w plenerze Parku Oruńskie...
13 listopada 2021 roku odbyła się premiera spektaklu pt. ,,Piotruś Pan” w plenerze Parku Oruńskiego w Gdańsku w wykonaniu artystów z Teatru GAK i dzieci Teatru GAK Junior .
Fot. Artur Makowski
_30 września 2021
„Muzyka Fryderyka dla każdego smyka”
30 września w Sali Widowiskowej Stacji Orunia, chwilę przed rozpoczęciem XVIII Międzynarodowego K...
30 września w Sali Widowiskowej Stacji Orunia, chwilę przed rozpoczęciem XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego pokazaliśmy dwa interaktywne spektakle muzyczno – teatralne pt. „Muzyka Fryderyka dla każdego smyka” zilustrowane muzyką największego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina. Spektakle skierowane były do dzieci z klas III i IV oruńskich szkół podstawowych. Obok artystów Teatru GAK wystąpili również tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca GAK i zaprzyjaźnieni artyści.
_13 sierpnia 2021
„Kocie zabawy z muzyką” Teatru Tralalina i Teatru GAK
"Kocie zabawy z muzyką" zostały wystawione na Mobilnym Domu Kultury na Jasieniu. W spektaklu wyst...
_24 lipca 2021
Jarmark Świętego Dominika Anno Domini 2021
W sobotę 24 lipca rozpoczął się Jarmark Świętego Dominika Anno Domini 2021. W samo południe zabrz...
W sobotę 24 lipca rozpoczął się Jarmark Świętego Dominika Anno Domini 2021. W samo południe zabrzmiał hejnał Jarmarku w wykonaniu 17 trębaczy i carillonu, a na Długim Targu, a potem na terenie całego Jarmarku pojawiły się różnorodne grupy artystyczne charakterem i sposobem prezentacji nawiązujące do historii i tradycji Gdańska. Były grupy muzyczne – Taraban i Góra Trolla – zespół śpiewający muzykę dawną, grupy rekonstrukcyjne – Garnizon Gdański wraz z krzykaczami którzy przypominali o trwającej Pandemii, Gdańskie Patrycjuszki i Gdańscy Wywoływacze – czyli wędrowni handlarze zachwalający swoje towary w charakterystycznej gdańskiej gadce zwanej „Danziger Platt”, których spotkać można było na ulicach XVIII wiecznego Gdańska, a także kuglarze z zespołem „Błazenki”. Pojawiły się również postaci ściśle związane z Gdańskiem i Jarmarkiem, w które wcielili się artyści Teatru GAK – patron kupców Hermes, Fortuna – alegoria ze Złotej Bramy, symbol Jarmarku – Karmazynowy Kogut z przygrywającą mu na flecie Pasterką, król Bałtyku i symbol Gdańska – Neptun ze swoją małżonką Prozerpiną i Gdańscy Mieszczanie.
_27 kwietnia 2021
Pola Nadziei na Pomorzu
W niedzielę 25 kwietnia miał miejsce finał tegorocznej akcji charytatywnej „Pola Nadziei na Pomor...
W niedzielę 25 kwietnia miał miejsce finał tegorocznej akcji charytatywnej „Pola Nadziei na Pomorzu”. Z racji obostrzeń związanych z Pandemią Covid-19, nie odbyła się wielka parada wieńcząca akcję w której szczudlarze Teatru GAK zawsze brali udział. Wszystkie działania przeniosły się „do sieci” i transmitowane były przez Telewizję Pól Nadziei powołaną specjalnie na tę okazję. Chcąc wesprzeć tą szczytną akcję artyści Teatru GAK stworzyli wiosenną, kwiatową impresję taneczną w przestrzeni Parku Oruńskiego, co zostało zarejestrowane i odtworzone 25 kwietnia w Telewizji Pól Nadziei. Poniżej dokumentacja fotograficzna z nagrania, i link do TPN. https://www.youtube.com/watch?v=QesG9CJ-URY…
_16 kwietnia 2021
Poeci dla Dzieci – Odsłona III
Cykl „Poeci dla dzieci” to akcja zainicjowana przez Teatr GAK, w ramach której w każdy poniedział...
Cykl „Poeci dla dzieci” to akcja zainicjowana przez Teatr GAK, w ramach której w każdy poniedziałek i czwartek o godzinie 19.00, na Facebooku, będzie można usłyszeć wiersze dla dzieci w interpretacji kierownika Teatru GAK – Laury Haras.
15.02.2021 To już trzecia odsłona cyklu „Poeci dla dzieci” zapoczątkowanego już w zeszłym roku. Dzisiaj zapraszamy na historię Koziołeczka autorstwa niezastąpionego Jana Brzechwy TUTAJ. Dostępna również WERSJA Z NAPISAMI dla osób niesłyszących.
15.03.2021 Koty są różne, dzisiaj poznacie nietypową rasę. TUTAJ usłyszycie jak żyć dobrze z kotem. Dostępna również WERSJA Z NAPISAMI
16.04.2021 Jak skończyła się gościna u Kwoki? Posłuchaj TUTAJ. Nagranie zawiera napisy.
21.05.2021 Dzisiaj zapraszamy do wysłuchania muzycznej interpretacji kultowej bajki Jana Brzechwy, dzisiaj jako „Warzywne tango” TUTAJ
_31 marca 2021
Marzec – miesiąc historii kobiet
Nie znały się, wywodziły się z różnych środowisk, i żyły w różnym czasie....Były twórcze, obdarzo...
Nie znały się, wywodziły się z różnych środowisk, i żyły w różnym czasie….Były twórcze, obdarzone niebanalną inteligencją i związane z Gdańskiem. Luiza Gottsched, Johanna Schopenhauer, Maria Czyżewska, Tekla Gliniecka, i Róża Ostrowska. Oto pierwsza z nich – Luiza Gottsched #miesiąchistoriikobiet
Luiza Gottsched, z domu Kulmus, urodziła się w rodzinie znanego gdańskiego lekarza, w domu odebrała wszechstronną edukację. Interesowała się poezją, muzyką, astronomią. Stała się niemiecką poetką, dramatopisarką, eseistką i tłumaczką, cieszącą się sławą jednej z twórczyń nowoczesnej niemieckiej komedii teatralnej. Brała na celownik fałszywą pobożność i została uznana przez pruskiego króla Fryderyka Wilhelma I (* 1688; † 1740) za „całkiem bezbożny paszkwil”. Wystawianie tej sztuki było zakazane w niektórych miastach. W latach 40-tych Luiza Gottsched napisała historię liryki, którą jednak nie zainteresował się żaden wydawca. To dzieło spaliła krótko przed śmiercią. W roku 1747 małżonkowie Gottsched uzyskali audiencję u cesarzowej austriackiej Marii Teresy (* 1717; † 1780), która określiła Gottschedin jako „najbardziej wykształconą kobietę Niemiec”.
Johanna Henriette Schopenhauer była najstarszą z czterech córek kupca Christiana Heinricha Trosienera i jego żony Elisabeth z domu Lehmann. Była matką filozofa Arthura Schopenhauera i pisarki Adeli Schopenhauer. Johanna otrzymała staranne wykształcenie. Po ojcu, który w interesach wiele podróżował, odziedziczyła zamiłowanie do życia wędrownego. W 1800 r. wyruszyła w podróż po Niemczech, a w 1803 odbyła z rodziną kolejną podróż przez Holandię, Belgię, Anglię do Paryża. Wiosną podróżni dotarli do Francji Południowej i Alp, przez Szwabię, Bawarię i Austrię wrócili latem do Hamburga. W 1805 r. utrata majątku doprowadziła jej męża do samobójstwa. We wrześniu 1806 r. zamieszkała w Weimarze. Przebywali tam np. Johann Wolfgang von Goethe, i wielu innych. Była pierwszą, która przełamała niechęć towarzystwa weimarskiego do żony Goethego Christiane i doprowadziła do jej akceptacji w tych sferach.
Maria Czyżewska urodzona pod koniec XIX w. jako pierwsza kobieta w północnej Europie zyskała dyplom mistrza drukarskiego, a potem dyplom zecerski. Maria pomagała w przygotowywała do druku popularnych gazet: „Kuriera Gdańskiego” i „Tygodnika Gdańskiego”. Była też zaangażowana społecznie, uczyła polskiego, historii i geografii w tajnej polskiej szkole, która znajdowała się w ich mieszkaniu. W ten sposób walczyła przeciwko Hakacie, niemieckiej organizacji nacjonalistycznej, germanizującej ludność polską na ziemiach zaboru pruskiego.
Tekla Gliniecka, jedna z pierwszych kobiet, które tworzyły w pruskim Gdańsku polski teatr amatorski. Działała w istniejącym od 1876 roku Towarzystwie Ogniwo, którego ambicją było założenie teatru i prowadzenie akcji kulturalno-oświatowych, by rozbudzić polską świadomość narodową w obliczu germanizacji społeczeństwa. Przyczyniła się do prawdziwego rozkwitu teatru amatorskiego w Gdańsku. Opracowała projekty scenografii, dekoracji, kierowała zespołem scenicznym.
Róża Ostrowska była pisarka, aktorka, scenarzystka. Po edukacji w szkole powszechnej i gimnazjum w Wilnie (częściowo na tajnych kompletach), od 1945 roku w Poznaniu, studiowała dwa semestry polonistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, po wyjściu za mąż za aktora Leszka Ostrowskiego od roku 1948 w Gdyni. W latach 1950–1955 pracowała jako redaktor, następnie kierownik redakcji literackiej w gdańskiej Rozgłośni Polskiego Radia ( Radio Gdańsk), od 1955 była przedstawicielem na Gdańsk dwutygodnika „Pomorze” (pisała pod pseudonimem Kołodziej), 1957–1959 była doradcą literackim w Wydawnictwie Morskim (w Gdyni), 1960–1969 kierownikiem literackim Teatru Wybrzeże. Zwolniona za podpisanie protestu przeciwko wydarzeniom marca 1968. Utrzymywała się z prac dorywczych. W 1959-67 była wiceprzewodniczącą oddziału gdańskiego Związku Literatów Polskich, w 1961 delegatką na ogólnopolski XII walny Zjazd ZLP. Autorka wierszy, nowel, słuchowisk radiowych, scenariuszy widowisk, recenzji teatralnych, powieści „Wyspa” (1960, wznowienia 1961, 1965, 1972), „Bedekera Kaszubskiego” (1974, współautorka Izabella Trojanowska), niedokończoną powieść „Mój czas osobny” wydano pośmiertnie (1977). W 1956 otrzymała nagrodę przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku w dziedzinie literatury, w 1961 podobną nagrodę miasta Gdyni.
_27 marca 2021
Międzynarodowy Dzień Teatru
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, zapraszamy na spotkanie z Przemysławem Grządzielą - aktore...
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, zapraszamy na spotkanie z Przemysławem Grządzielą – aktorem, tancerzem i twórcą marionetek. https://youtu.be/MhzhbfNx4yw
_17 grudnia 2020
Konkurs Plastyczny na Najpiękniejszą Ozdobę Choinki Młodych Gdańszczan
Tegoroczny Konkurs Plastyczny na Najpiękniejszą Ozdobę Choinki Młodych Gdańszczan zakończył się. ...
17.12.2020
Tegoroczny Konkurs Plastyczny na Najpiękniejszą Ozdobę Choinki Młodych Gdańszczan zakończył się. Święty Mikołaj uroczyście ogłosił zwycięzców konkursu.
W tym roku Teatr GAK przekazał ozdoby zrobione przez dzieci, Hospicjum ks. Dutkiewicza w Gdańsku. Dziś, artyści Teatru GAK wieszali ozdoby na choince ustawionej przed Hospicjum specjalnie na tę okazję.
_28 maja 2020
Poeci dla Dzieci – Odsłona II
Cykl „Poeci dla dzieci” to akcja zainicjowana przez Teatr GAK, w ramach której w każdy poniedział...
Cykl „Poeci dla dzieci” to akcja zainicjowana przez Teatr GAK, w ramach której w każdy poniedziałek i czwartek o godzinie 19.00, na Facebooku, będzie można usłyszeć wiersze dla dzieci w interpretacji kierownika Teatru GAK – Laury Haras.
27.04.2020 Posłuchaj jak bawi się „Małpa w kąpieli”: TUTAJ
30.04.2020 Liryczna opowieść o wiatrach dostępna TUTAJ
4.05.2020 Słyszeliście o sąsiadach Pawle i Gawle? Zapraszamy do przypomnienia sobie ich historii TUTAJ
7.05.2020 Zapraszamy na muzyczną interpretację twórczości Jacka Kotlicy TUTAJ
11.07.2020 Jak skończyły się zaloty Hipopotama? Odpowiedź Żaby usłyszysz TUTAJ
14.05.2020 Muzyczną, jazzową odsłonę kultowej bajki o „Leniu” usłyszysz TUTAJ
18.05.2020 Słyszeliście o Ziębie? Czy jej koncert się odbędzie? Dowiecie się TUTAJ
21.05.2020 Jesteście tak ciekawscy jak Sławek-Ciekawek? Posłuchajcie jego historii TUTAJ, a dowiecie się co się stało z czarodziejskim młynkiem i dlaczego woda morska jest słona.
25.05.2020 Po co Chrząszcz tak brzęczy? Posłuchaj TUTAJ
28.05.2020 Poznajcie nieustraszonego Stefka TUTAJ Czy naprawdę jest nieustraszony?
_9 kwietnia 2020
Poeci dla Dzieci – Odsłona I
Cykl „Poeci dla dzieci” to akcja zainicjowana przez Teatr GAK, w ramach której w każdy poniedział...
Cykl „Poeci dla dzieci” to akcja zainicjowana przez Teatr GAK, w ramach której w każdy poniedziałek i czwartek o godzinie 19.00, na Facebooku, będzie można usłyszeć wiersze dla dzieci w interpretacji kierownika Teatru GAK – Laury Haras.
30.03.2020 Dzisiaj zapraszamy na opowieść o „Spóźnionym słowiku”, dostępną TUTAJ
2.04.2020 Dzisiaj zapraszamy do posłuchania, co gra w „Ptasim radio”…. Kliknij TUTAJ
6.o4.2020 Czy Czapla zostanie żoną Żurawia? Posłuchaj o ptasich perypetiach TUTAJ
9.04.2020 Kto jest najlepszym matematykiem w Wiśle? Dowiesz się TUTAJ
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
wd | 1 tydzień | Cookie od Facebooka. Okres ten pokazuje długość, w którym usługa może przechowywać i/lub odczytywać określone dane z Twojego komputera za pomocą pliku cookie, piksela, interfejsu API, śledzenia bez plików cookie lub innych zasobów. |
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
_fbp | 3 miesiące | Cookie od Facebook. Do przechowywania i śledzenia wizyt na stronach internetowych. |
Datr | 2 lata | Cookie od Facebook, aby zapewnić zapobieganie oszustwom. |
Sb | 2 lata | Cookie od Facebook. Do przechowywania danych przeglądarki. |
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
cookielawinfo-checkbox-analityka | 11 miesięcy | Ten plik cookie jest ustawiany przez wtyczkę RODO Cookie Consent. Plik cookie służy do przechowywania zgody użytkownika na pliki cookie w kategorii „Analityka”. |
cookielawinfo-checkbox-funkcjonalny | 11 miesięcy | Plik cookie jest ustawiany przez zgodę na pliki cookie RODO, aby rejestrować zgodę użytkownika na pliki cookie w kategorii „Funkcjonalne”. |
cookielawinfo-checkbox-inne | 11 miesięcy | Ten plik cookie jest ustawiany przez wtyczkę RODO Cookie Consent. Plik cookie służy do przechowywania zgody użytkownika na pliki cookie w kategorii „Inne”. |
cookielawinfo-checkbox-niezbedny | 11 miesięcy | Ten plik cookie jest ustawiany przez wtyczkę RODO Cookie Consent. Pliki cookie służą do przechowywania zgody użytkownika na pliki cookie w kategorii „Niezbędne”. |
cookielawinfo-checkbox-wydajnosc | 11 miesięcy | Ten plik cookie jest ustawiany przez wtyczkę RODO Cookie Consent. Plik cookie służy do przechowywania zgody użytkownika na pliki cookie w kategorii „Wydajność”. |
CookieLawInfoConsent | 11 miesięcy | CookieLawInfoConsent — rejestruje domyślny stan przycisku odpowiedniej kategorii i stan CCPA. Działa tylko w koordynacji z podstawowym plikiem cookie. |
viewed_cookie_policy | 11 miesięcy | Plik cookie jest ustawiany przez wtyczkę RODO Cookie Consent i służy do przechowywania informacji, czy użytkownik wyraził zgodę na korzystanie z plików cookie. Nie przechowuje żadnych danych osobowych. |
wfwaf-authcookie | 11 godzin | Do czego służy: Ten plik cookie jest używany przez zaporę sieciową Wordfence do sprawdzania możliwości bieżącego użytkownika przed załadowaniem WordPressa. Kto otrzymuje ten plik cookie: Jest ustawiony tylko dla użytkowników, którzy są w stanie zalogować się do WordPress. Jak pomaga ten plik cookie: Ten plik cookie umożliwia zaporze Wordfence wykrywanie zalogowanych użytkowników i zapewnianie im zwiększonego dostępu. Pozwala także Wordfence wykrywać niezalogowanych użytkowników i ograniczać ich dostęp do bezpiecznych obszarów. Plik cookie informuje również zaporę ogniową, jaki poziom dostępu ma odwiedzający, aby pomóc zaporze ogniowej podejmować mądre decyzje o tym, komu zezwolić, a komu zablokować. |
wp-settings-1 | 12 miesięcy | WordPress używa tego pliku cookie, aby dostosować widok interfejsu administratora, a być może także głównego interfejsu witryny. |
wp-settings-time-1 | 12 miesięcy | WordPress używa tego pliku cookie, aby dostosować widok interfejsu administratora, a być może także głównego interfejsu witryny. |