
Gdańska Wigilia odbywa się co roku w ostatnią przedświąteczną niedzielę. W tym roku wypadła 18 grudnia.
Na Długim Targu ustawiony został symboliczny wigilijny stół, oświetlony światłem świec, z siankiem i bochnami chleba.
Stół symboliczny – miejsce skupienia, a nie biesiady.
Miejsce do którego zaprosiliśmy wszystkich Gdańszczan, niezależnie od wyznania, czy narodowości, tak abyśmy się choć przez chwilę poczuli się jedną wielką gdańską rodziną.
Wigilia to czas w którym ważne dla większości są relacje z Bliskimi, zdajemy sobie sprawę że to szczególnie trudny emocjonalnie czas dla wielu ukraińskich rodzin które rozdzielone trwającą na Ukrainie wojną, znalazły schronienie w naszym mieście.
Organizując tegoroczną Gdańską Wigilię chciałam aby choć przez chwilę uchodźcy z Ukrainy poczuli się w naszym mieście jak w domu. Dlatego w tym roku na Gdańskiej Wigilii zabrzmiały obok polskich, ukraińskie kolędy, a na symbolicznym wigilijnym stole znalazły się też ukraińskie diduchy.
W świąteczny klimat wprowadziły oglądających anioły i kolędnicy – aktorzy Teatru GAK, a kolędy polskie i ukraińskie zabrzmiały w wykonaniu zaproszonych przeze nie do współpracy – Chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Gdańsk” i Ukraińskiego Chóru „Vyryj” działających, podobnie jak Teatr GAK, przy Gdańskim Archipelagu Kultury.
Autorem filu jest Łukasz Unterschuetz.