Logo GAK

placówki

KUP BILET
Powrót do GAKu Logo GAK
KUP BILET

Plac Zebrań Ludowych i Amfiteatr Orana w Parku Oruńskim Scena Muzyczna

Plac Zebrań Ludowych i Amfiteatr Orana w Parku Oruńskim

Scena Muzyczna GAK zarządza dwiema niezwykle istotnymi lokalizacjami z punktu widzenia gdańskiej kultury – nowoczesnym Amfiteatrem Orana, znajdującym się w pięknych okolicznościach Parku Oruńskiego oraz Placem Zebrań Ludowych, stanowiącym od zawsze centrum spotkań gdańszczan, a także miejscem letnich, dużych imprez plenerowych. Plac znajduje się w okolicach Bramy Oliwskiej w Śródmieściu Gdańska.

Amfiteatr Orana – artystyczna strefa w wyjątkowej lokalizacji

Amfiteatrem Orana zarządzamy od 2018 roku – od tego momentu Orunia, z Parkiem i Amfiteatrem, stały się letnim centrum kulturalnym południowych dzielnic Gdańska. Mieszkańcom rokrocznie oferujemy zajęcia muzyczne dla dzieci, przedstawienia teatralne oraz koncerty piosenki aktorskiej w repertuarze najlepiej śpiewających polskich artystów.

Niewątpliwie, najważniejszymi wydarzeniami Parku Oruńskiego są jednak letnie koncerty. Wśród dotychczas zaproszonych przez nas gości znaleźli się m.in.: Sonia Bohosiewicz (2018), Katarzyna Dąbrowska (2018), Stanisława Celińska (2018), Katarzyna Skrzynecka (2018), Anna Dereszowska (2019), Katarzyna Żak (2019), Lech Dyblik (2019), Hanna Śleszyńska (2019), Piotr Polk (2019), Karolina Piechota (2019), Katarzyna Rogalska z programem „Polskie Drogi” (2019) oraz Dorota Stalińska w repertuarze „Ratuj się kto może…” (2019). W czasie pandemii COViD-19 w 2020 roku koncerty udało się zorganizować dopiero we wrześniu. Na naszej scenie pojawili się: Andrzej Seweryn i Joanna Trzepiecińska (w repertuarze „W szkole wolności”), Anna Guzik, Zbigniew Zamachowski oraz Natasza Urbańska.

[zdjęcie; kobieta śpiewająca do mikrofonu na scenie wśród urządzeń scenicznych.]

Koncert Hanny Śleszyńskiej (2019 r.)

W 2018 i 2019 roku w Parku Oruńskim zorganizowaliśmy również bezpłatne warsztaty muzyczne dla dzieci. Cykl tematycznych zajęć odbywał się w altanie Parku Oruńskiego, w każdą niedzielę okresu wakacyjnego i był przeznaczony dla całych rodzin z dziećmi. Podczas warsztatów dzieci miały możliwość poznać różne instrumenty muzyczne oraz sprawdzić jakie dźwięki można z nich wydobyć. W 2020 roku w lipcu zorganizowaliśmy dwa turnusy warsztatów teatralnych dla dzieci, które zawierały w sobie elementy dramy, naukę dykcji czy tańca. Oba tygodnie zakończyły się wspólnym przedstawieniem i wręczeniem nagród dla młodych artystów.

[zdjęcie; po lewej meżczyzna ubrany w perukę schyla się do dziecka, poprawej kobiety w białych perukach grają na skrzypcach. W tle ludzie i park.]

Warsztaty muzyczne dla dzieci (2019 r.)

Amfiteatr Orana z zadaszoną sceną i miejscami dla widzów to tylko część inwestycji, w ramach której zrewitalizowano Park Oruński. Teren miał sprzyjać nie tylko relaksowi na świeżym powietrzu, ale także być miejscem spotkań ze sztuką i kulturą. Cieszymy się, że dzięki nam ten plan udaje się realizować.

Plac Zebrań Ludowych: kulturalne centrum spotkań

W sezonie letnim – miejsce koncertów, zimą – pełnowymiarowe lodowisko. Niegdyś tor sportowy, później plac Jarmarku Dominikańskiego, centrum zebrań i manifestacji, a od lat 50. XX wieku miejsce kultury i rozrywki. Plac Zebrań Ludowych – bo o nim mowa – został przekazany Scenie Muzycznej GAK decyzją Rady Miasta Gdańska w 2001 roku. Dzięki temu od lipca 2002 r. jest to miejsce letnich wydarzeń, które zastąpiło zasłużoną lokalizację w Brzeźnie, gdzie po sześciu sezonach, powoli zaczęło brakować miejsca.

W czasie ostatnich 20 lat na Placu odbywały się największe gdańskie wydarzenia plenerowe – koncerty i festiwale, juwenalia, spektakle teatralne, imprezy sportowe, pokazy Motocross, a w 2020 roku nawet pełnowymiarowe kino samochodowe. Ciekawym wyzwaniem było dla nas także zorganizowanie w 2012 roku Strefy Kibica, na której bawiło się około 30 tysięcy fanów piłki nożnej.

[zdjęcie; akrobaci do góry nogami, trzymający się za ręce na tle balona przypominającego układ słoneczny.]

Sztuka ,,Muaré Experience” podczas Festiwalu FETA (2019 r.)

Najważniejszą imprezą w historii Placu Zebrań Ludowych był jednak mający 10 edycji festiwal „Gdańsk Dźwiga Muzę”, który w całości poświęcony był kulturze tańca i muzyki. Na kilka dni lipca plac przekształcany był w miasteczko festiwalowe ze strefami tanecznymi, dance parkiem oraz muzyczną sceną główną, wypełniając się kilkutysięcznym tłumem miłośników stylów tanecznych, twórców, fanów street art’u i muzyki. W ciągu dnia na festiwalu organizowane były warsztaty i panele poświęcone tańcu, które prowadzone były przez instruktorów z Polski i zza granicy (m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Japonii i Algierii), a zwieńczeniem każdego festiwalowego dnia był wieczorny koncert polskich i zagranicznych gwiazd muzycznych. W ciągu 10-letniej historii festiwalu na scenie GDM występowały zespoły takie jak Afromental, Fisz Emade Tworzywo, Golden Life, Happysad, Kombii, Kult, Lao Che, Luxtorpeda, Łąki Łan, Perfect,

Sistars, Strachy na Lachy; popularni raperzy: Bisz B.O.K, Grubson, Sokół, Taco Hemingway, Tede, Ten Typ Mes, Zeus; artyści: Kamil Bednarek, Monika Brodka, Edyta Górniak, Julia Marcell, Patrycja Markowska, Organek, Andrzej Piaseczny, Szymon Wydra, Daria Zawiałow oraz goście z zagranicy: nigeryjska piosenkarka Nneka czy brytyjsko-gruzińska artystka Katie Melua. Gdańsk Dźwiga Muzę było wydarzeniem, które zyskało status największego międzynarodowego festiwalu tanecznego w Polsce oraz najpopularniejszego festiwalu muzycznego w Gdańsku. Trzydniowa impreza odbywała w lipcu w latach 2009-2018.

[zdjęcie; mezczyzna ze słuchawkami na uszach pokazuje palcami znak ułożony w literę "V" na tle banera z napisem Gdańsk Dźwiga Muzę.]

DJ set na Festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę (2018 r.)

Co roku na Placu Zebrań Ludowych odbywa się także Festiwal Kolorów Nocy Świętojańskiej. Od 2017 r. najkrótszą noc w roku świętujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Festiwal Kolorów, odpowiadającym m.in za popularną zabawę polegająca na wyrzucaniu w górę różnokolorowych proszków. Nawiązuje to do hinduskiego święta Holi, celebrującego narodziny nowego oraz zwycięstwa dobra nad złem. Zabawie towarzyszą koncerty najpopularniejszych artystów oraz smaczne jedzenie z najlepszych foodtrucków. Na scenie Festiwalu Kolorów Nocy Świętojańskiej wystąpili m.in utalentowana piosenkarka Kayah, znany DJ C-bool, czy zespoły Vavamuffin oraz Lady Pank. Najbliższa edycja Festiwalu Kolorów Nocy Świętojańskiej planowana jest na 2021 rok.

[zdjęcie; kobieta ubrana w zieloną sukienkę na scenie.]

Kayah na scenie Festiwalu Kolorów Nocy Świętojańskiej (2019 r.)

Rokrocznie organizujemy też miejskie lodowisko. Każdego roku z myślą o mieszkańcach Gdańska i okolic, w listopadzie przekazujemy do dyspozycji łyżwiarzy pełnowymiarową ślizgawkę – miejsce dobrej zabawy i rekreacji dla całych rodzin i zorganizowanych grup szkolnych. Nasze statystyki mówią same za siebie: codziennie odwiedza nas ok. 1000 osób, co oznacza średnio 30 000 osób w miesiącu i około 120 000 w sezonie, trwającym mniej więcej aż do końca lutego. Wykorzystując nasze możliwości i potencjał przestrzeni, oprócz działalności stałej, z myślą o mieszkańcach organizujemy również imprezy okolicznościowe na lodzie takie jak np.: Halloween na Lodowisku, Mikołajki na Lodowisku i Walentynki na Lodowisku. W sezonie 2020/21, w związku z pandemią COViD-19, pierwszy raz od wielu lat, lodowisko nie zostało otwarte.

Gdańskie Lodowisko

Jeśli jesteś zainteresowany organizacją lub współorganizacją wydarzenia na Placu Zebrań Ludowych lub w Amfiteatrze Orana, napisz do nas (scenamuzyczna@gak.gda.pl) lub zadzwoń (+48 515 394 696).

zobacz nas na: