Powrót do GAKu Logo GAK
KUP BILET
Logo GAK

placówki

Scena Muzyczna

GAK

Scena
Muzyczna

Scena Muzyczna produkuje największe miejskie imprezy w Gdańsku: cykl koncertów piosenki aktorskiej w Parku Oruńskim, Gdańską Noc Sylwestrową, Festiwal Kolorów Nocy Świętojańskiej oraz jest organizatorem miejskiego lodowiska na Placu Zebrań Ludowych.

W roku 2019 Scena Muzyczna przeniosła się z dzielnicy Śródmieście do nowego budynku przy ulicy Nowiny 2b w dzielnicy Gdańsk Orunia/Lipce.

listopad 2022

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry

Nie znaleziono wydarzeń spełniających wybrane kryteria...

Logo Scena Muzyczna

Aktualności

_8 listopada 2022

„Obywatel Jazz” w Scenie Muzycznej GAK. Wyjątkowy koncert ku pamięci Grzegorza Ciechowskiego

Scena Muzyczna GAK zaprasza na koncert „Obywatel Jazz” w wykonaniu oryginalnego duetu – Radosława...

„Obywatel Jazz” w Scenie Muzycznej GAK. Wyjątkowy koncert ku pamięci Grzegorza Ciechowskiego

Scena Muzyczna GAK zaprasza na koncert „Obywatel Jazz” w wykonaniu oryginalnego duetu – Radosława Bolewskiego i Macieja Tubisa. Tych dwóch utalentowanych muzyków występujących na całym świecie, zapragnęło przypomnieć naszej widowni twórczość Grzegorza Ciechowskiego – artysty i niezapomnianego lidera zespołu Republika. Koncert, który odbędzie się 26 listopada o godzinie 18:00 w budynku przy ulicy Nowiny 2b jest częścią ogólnopolskiej trasy koncertowej. Bilety w cenie: 30 zł (I pula) oraz 40 zł (II pula) można zakupić przez portal bilety24.pl lub przed wydarzeniem w kasie Sceny Muzycznej GAK (tylko II pula).

„Wszystko, co robił Grzegorz Ciechowski, było intelektualne. Łączył trzy rzeczy: literaturę, muzykę oraz intelekt. To zjawisko, które w Polsce już się nigdy nie powtórzyło” – mówił o Grzegorzu Ciechowskim, pisarz i reportażysta Mariusz Szczygieł. Do dziś wszyscy okazjonalnie śpiewamy piosenki tego wybitnego polskiego artysty takie jak „Biała flaga”, „Nie pytaj o Polskę” czy „Zapytaj mnie, czy Cię kocham”. Scena Muzyczna GAK zaprasza do wspólnego wspomnienia jednego z najwybitniejszych polskich artystów – Obywatela G.C. w programie „Obywatel jazz” duetu Bolewski & Tubis.

Program „Obywatel Jazz”  umacnia pamięć o nieodżałowanym Grzegorzu Ciechowskim. Jego muzyka inkarnuje się w sztuce innych artystów, a Bolewski i Tubis są doskonałym tego przykładem. W swoim programie postanowili przypomnieć część repertuaru zarówno Obywatela G.C., jak i Republiki. „W muzyce duetu Bolewski i Tubis jest coś głębszego, coś powodującego, że nie da się przejść wobec niego obojętnym. Wrażliwość w operowaniu dźwiękiem i słowem, w bardzo nowoczesnej oprawie” pisano o duecie na portalu JazzPRESS.

Bolewski & Tubis to wyjątkowy i oryginalny w skali kraju duet: Radosław Bolewski odpowiada jednocześnie za wokal i perkusję, a Maciej Tubis gra na fortepianie i obsługuje  syntezator basowy. Ich muzyka określana jest jako wysmakowany balans między jazzem a muzyką pop w odważnej improwizowanej odsłonie. „Bolewski jak zawsze imponująco godzi bębnienie ze śpiewem, Tubis wykonuje za klawiaturami – tradycyjnymi oraz syntezatorami – akrobacje, ma w końcu do wypełnienia sporo przestrzeni. Efekty są niezłe” – tak o wspólnym występie obu artystów pisał Jędrzej Słodkowski z Gazety Wyborczej. „To właśnie koncerty i spotkania z publicznością dają nam najwięcej satysfakcji, a słuchacze mówią, że na scenie tworzymy tyle dźwięków, ile musiałby zagrać kwartet” – wspominają artyści. Jak będzie na koncercie w Scenie Muzycznej GAK, możecie przekonać się Państwo sami.

Bolewski & Tubis ma na koncie dwie autorskie płyty: „Lunatyk” (2018) i „Bez końca” (2020), doskonale przyjęte przez publiczność i dziennikarzy muzycznych. Występują również solo, a także w innych formacjach na wydarzeniach na całym świecie, m.in. w Polsce, wielu krajach Europy czy w Ameryce. Koncert, który odbędzie się 26 listopada o godzinie 18:00 w budynku przy ulicy Nowiny 2b jest częścią ogólnopolskiej trasy koncertowej obejmującej ponad 20 miast. Bilety na koncert w Scenie Muzycznej GAK dostępne są tutaj. Na koncercie dostępna będzie pętla indukcyjna dla osób z dysfunkcjami słuchu.

 

O artystach:

Radosław Bolewski – ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi i Katowicach. Obecnie jest wykładowcą na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na Wydziale Instrumentalnym i w Katedrze Jazzu. Współtworzył autorskie zespoły L.Stadt i Fonovel, z którymi nagrywał płyty i koncertował m.in. na festiwalach takich jak: SXSW (Austin, USA), Culture Collide (Los Angeles, USA), Tallin Music Week (Tallin, Estonia), Toronto Indie Week (Toronto, Kanada), Popkomm (Berlin, Niemcy), Opener (Gdynia, Polska), Coke Live (Kraków, Polska). Jest także autorem muzyki do spektakli teatralnych.

Maciej Tubis – pianista, który swój unikalny styl wykreował poprzez autorskie kompozycje  jako lider zespołu Tubis Trio. Pianista poszukujący, który nie stroni od nietypowych rozwiązań autorskich i aranżacyjnych. Ten wykształcony klasycznie pianista, zakochany w tym instrumencie i oddany wrażliwości jaką daje solowe obcowanie z nim, wyda we wrześniu 2022 roku swoją pierwszą autorską płytę: Komeda Reflections. Muzyk w tym roku obronił w łódzkiej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów doktorat o wpływie muzyki klasycznej na estetykę improwizacji i postanowił nagrać utwory Krzysztofa Komedy, aby zaprezentować swoje poszukiwania oraz swoją wizję pianistyki solowej szerszej publiczności i fanom swojej twórczości.

grafika. na granatowym tle białe gwiazdki. po prawej stronie projektor filmowy

_4 października 2022

W październiku wraca Klub Filmowy Kosmos

Nadciąga kolejna edycja filmowych spotkań, które swoją nazwą nawiązują do kultowego kina funkcjon...

W październiku wraca Klub Filmowy Kosmos

grafika. na granatowym tle białe gwiazdki. po prawej stronie projektor filmowy

Nadciąga kolejna edycja filmowych spotkań, które swoją nazwą nawiązują do kultowego kina funkcjonującego kiedyś na Oruni. W każdy piątek o godz. 18:00, od 7 października do 16 grudnia, w siedzibie Sceny Muzycznej GAK przy ulicy Nowiny 2b, zostaną zorganizowane pokazy wraz z prelekcjami i rozmowami przy kawie lub herbacie. Spotkania moderowane będą przez filmoznawców znanych z poprzednich edycji filmowego klubu i nie trzeba się na nie wcześniej zapisywać. Tegoroczny program kosmosu został podzielony na 3 cykle: Gatunkowa supernowa, Nasz wszechświat i Na Ziemi. Pełny program Klubu Filmowego Kosmos można znaleźć poniżej.

Klub Filmowy Kosmos wystartuje 7 października i w każdy kolejny piątek do 16 grudnia zostanie zorganizowany pokaz filmowy wraz z prelekcją i rozmową przy kawie lub herbacie.

O filmach będą opowiadać filmoznawcy znani z poprzednich edycji KF Kosmos: Weronika Orzechowska, Mikołaj Lewalski, Joanna Dołęga oraz Wojciech Zejda – absolwenci kierunku Wiedza o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Uniwersytetu Gdańskiego.

Wśród wyświetlanych filmów znajdą się same filmowe hity, które w tej edycji zostały podzielone na trzy cykle:
Gatunkowa Supernowa, czyli świeże, nietypowe i intrygujące podejście do kina gatunkowego,

Nasz Wszechświat, czyli wartościowe i nagradzane filmy dokumentalne z całego świata

Na Ziemi, czyli filmy z zaangażowaniem i wrażliwością przyglądające się ważnym tematom.

Szczegółowy repertuar można na bieżąco śledzić na fanpage’u Sceny Muzycznej GAK na Facebooku lub w specjalnie przygotowanej grupie Klubu Kosmos.

25 listopada odbędzie się spotkanie z gdańską reżyser – Elżbietą Benkowską wraz z pokazem filmu „Olena”, za którą dostała szereg nagród, w tym nominację do Złotej Palmy w konkursie filmów krótkometrażowych na 66. MFF w Cannes. Podczas spotkania, na uczestników będzie czekało wiele niespodzianek, a także będzie można dowiedzieć się ciekawostek na temat codzienności pracy reżysera filmowego.

Klub Filmowy Kosmos, nawiązuje do tradycji oruńskiej kinematografii – otwartego w 1962 roku, a nieistniejącego już dziś kina Kosmos. Kino funkcjonowało przez ponad 30 lat przy ul. Jedności Robotniczej (dziś Trakt Św. Wojciecha). Koszt uczestnictwa w pojedynczym spotkaniu Klubu to zaledwie 5 złotych. Bilety można zakupić w kasie Sceny Muzycznej GAK przed poszczególnymi seansami lub przez portal bilety24.pl.

Wydarzenie odbędzie się w lokalu administrowanym przez Gdańskie Nieruchomości.

 

PROGRAM

07.10, godz. 18:00 – TAJEMNICE SILVER LAKE / 2018 / reż. David Robert Mitchell

Opis filmu: Bohaterem nowego filmu Davida Roberta Mitchella jest bezrobotny pożeracz popkultury z Los Angeles Sam (Andrew Garfield przekonująco wydobywa ze swojej postaci rys wiecznej chłopackości), który chciałby zrobić coś sensownego, ale chwilowo poprzestaje na masturbacji i grze na Nintendo. Tajemnicze zniknięcie atrakcyjnej dziewczyny z sąsiedztwa obudzi jednak w młodzieńcu niezmordowanego Philipa Marlowe’a. Na ślad spisku (w który zamieszani są milioner, zabójca psów i autor muzycznych hitów) naprowadzają Sama informacje zakodowane na starych VHS-ach, hollywoodzkie lokacje, znaki na ścianach, piosenki i komiksy. (źródło: filmweb.pl)

14.10, godz. 18:00 – PARYŻ. 13 DZIELNICA / 2021 / reż. Jacques Audiard

Opis filmu: Akcja ” Paryża, 13. dzielnicy” rozgrywa się pośród wieżowców i esplanad paryskiego blokowiska, tutejszego Chinatown. Na tle surowej, brutalistycznej architektury uczucia i ciała bohaterów wydają się szczególnie kruche i podatne na zranienie. Emilie zakochuje się w swoim sublokatorze Camille’u. Ten podejmuje erotyczną grę, ale broni się przed uczuciami – do czasu, gdy poznaje Norę, która ma obsesję na punkcie Amber, tajemniczej dziewczyny pracującej na seks-kamerce. (źródło: filmweb.pl)

21.10, godz. 18:00 – SOUND OF METAL / 2019 / reż. Darius Marder

Opis filmu: Mają tylko siebie i muzykę. Ruben jest pełnym pasji perkusistą, a Lu przebojową wokalistką. Gdy ruszają w trasę koncertową, a marzenie o wydaniu debiutanckiej płyty jest na wyciągnięcie ręki, Ruben z dnia na dzień zaczyna tracić słuch. W jednej chwili życie, które dotąd znał i kochał, lega w gruzach, a przyszłość staje się wielką niewiadomą. Jego dziewczyna Lu nie daje jednak za wygraną i postanawia zrobić wszystko, by uratować Rubena i to, co ich dotąd łączyło. (źródło: filmweb.pl)

28.10, godz. 18:00 – TRUFLARZE / 2020 / reż. Michael Dweck, Gregory Kershaw

Opis filmu: Największą siłą dokumentu Dwecka i Kershawa są bohaterowie – starsi panowie, którzy latami zbierali najcenniejszą, białą odmianę trufli i u schyłku życia nie wyobrażają sobie, że mogą robić coś innego. „Truflarze” zostają w pamięci także ze względu na psy, które pomagają w szukaniu rosnących głęboko w ziemi niezwykle cennych grzybów. Sfilmowane sceny ludzko-psiej zażyłości są zestawione z epizodami przedstawiającymi napastliwych sprzedawców, którzy wyrafinowaną sztukę zbierania trufli chcą sprowadzić do samego zysku, bez poszanowania wiekowej tradycji. (źródło: filmweb.pl)

04.11, godz. 18:00 – CENSOR / 2021 / reż. Prano Bailey-Bond

Opis filmu: Deszczową i mglistą Wielką Brytanię zalewa fala morderstw. Według rządu wzrost przestępczości ma związek z video nasties rozpowszechnionymi w kraju na nielegalnych kasetach VHS. Enid, skrupulatna cenzorka, której zadaniem jest wycięcie najbrutalniejszych scen z filmów, pracuje z zaangażowaniem i poświęceniem. Kiedy na jednej z recenzowanych kaset rozpoznaje swoją zaginioną przed laty siostrę, próbuje za wszelką cenę odkryć kim jest tajemnicza kobieta. Enid powoli zatraca się w wyimaginowanych obrazach, które zaczynają stawać się jej rzeczywistością. Czy kobieta znajduje się w wyreżyserowanym filmie, czy może to w niej kryją się prawdziwe koszmary? (źródło: filmweb.pl)

18.11, godz. 18:00 – DIEGO / 2019 / reż. Asif Kapadia

Opis filmu: Młody, niezwykle utalentowany chłopak zostaje ściągnięty do włoskiego klubu Napoli. Trafia w sam środek neapolitańskiego kotła: mafijnych rozgrywek, sukcesów, uwielbienia i skandali. Jego geniusz i charyzma wkrótce robią z Napoli najlepszą drużynę świata. W mieście, w którym piłka to religia, Maradona staje się świętym. Na boisku dokonuje cudów, ale gdy gasną światła, wszystko wymyka się spod kontroli. Diego nie potrafi udźwignąć swojej sławy, a miasto, które zrobiło z niego boga, z dnia na dzień staje się jego przekleństwem. (filmweb.pl)

25.11, godz. 18:00 – OLENA + SPOTKANIE Z ELŻBIETĄ BENKOWSKĄ

Opis filmu: Para młodych Ukraińców migruje przez Polskę do Skandynawii. W pociągu Dimie (Igor Aronov) zostaje skradziony portfel z paszportem, który złodziej (Patryk Szwichtenberg) wyrzuca przez okno. Chłopak wspólnie ze swoją dziewczyną, Oleną (Oksana Terefenko), musi odnaleźć zgubę, nim odpłynie ich prom do Szwecji. Przy okazji tego incydentu wychodzi na jaw rzeczywisty powód ich migracji. (źródło: filmweb.pl)

02.12. godz. 18:00 – KAFARNAUM / 2018 / reż. Nadine Labaki

Opis filmu: W zaniedbanej części Bejrutu wraz z rodzicami i kilkorgiem rodzeństwa mieszka 12-letni Zain (Zain Al Rafeea). Chłopak pracuje fizycznie w sklepie mężczyzny, który planuje poślubić jego młodszą siostrę. Każdego dnia odprowadza smutnym wzrokiem vana wiozącego jego rówieśników do szkoły oraz kłóci się z dorosłymi. Te awantury w końcu znajdą finał na sądowej sali. Zain pozywa rodziców za to, że się urodził. Takich jak on – systemowo zaniedbywanych, pozbawionych dzieciństwa, odciętych od edukacji – jest wielu. (źródło: filmweb.pl)

09.12, godz. 18:00 – DUCH ŚNIEGÓW / 2021 / reż. Vincent Munier, Marie Amiguet

Opis filmu: Wielu rusza w podróż do Tybetu tylko po to, by zdobyć najwyższe górskie szczyty. Niewielu dostrzega, że te pozorne pustkowia kryją największe skarby dzikiej natury, które przez większość czasu pozostają poza zasięgiem ludzkiego wzroku. To magiczne miejsce, choć wydaje się niezamieszkane, tak naprawdę tętni życiem, a jego mieszkańcy nie spuszczają oczu z tych, którzy niespodziewanie odwiedzają ich królestwo. Królestwo, którego największych tajemnic strzeże prawdziwa bogini – majestatyczna i nieuchwytna pantera śnieżna. Ci, którym wystarczy pokory, cierpliwości i odwagi mają szansę zarówno na spotkanie z nią, jak i odkrycie najbardziej kojącego miejsca na ziemi. (źródło: filmweb.pl)

16.12, godz. 18:00 – PIĘĆ DIABŁÓW / 2022 / reż. Léa Mysius

Opis filmu: Vicky to samotna dziewczynka mieszkająca w sennym, górskim miasteczku. Jest obdarzona osobliwym talentem: potrafi chwytać i odtwarzać wszystkie możliwe zapachy, które zbiera kolejno w starannie oznakowanych słoiczkach. Wśród nich szczególne miejsce zajmują te poświęcone zapachowi jej mamy. Pewnego dnia w ich domu pojawia się siostra męża Joanne – tajemnicza Julia. Zaintrygowana tą niespodziewaną obecnością dziewczynka „kradnie” jej zapach i odtwarzając go, przenosi się w przeszłość kobiety. Zaczyna tym samym odkrywać zaskakujące sekrety i wskrzeszać historię, która wpłynęła na los jej rodziny. (źródło: nowehoryzonty.pl)

grafika, po lewej stronie dźwig

_30 września 2022

Dzień Seniora w Parku Oruńskim

Z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora już w najbliższą sobotę (01.10), w godzinach 12:00-14:30 z...

Dzień Seniora w Parku Oruńskim

grafika, po lewej stronie dźwig

Z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora już w najbliższą sobotę (01.10), w godzinach 12:00-14:30 zapraszamy seniorki i seniorów z całego Gdańska do Amfiteatru Orana w Parku Oruńskim. W ramach Dnia Seniora odbędą się bezpłatne zajęcia z zumby z elementami fitnessu oraz Slavica Dance, czyli połączenie tańca ludowego z nowoczesnymi formami fitness, a także posłuchać koncertu w wykonaniu zespołu muzycznego „The Fellows”. Podczas całego wydarzenia będzie można skorzystać z atrakcji przygotowanych w Strefie Aktywności Senioralnych oraz Kawiarenki dla seniorów. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

Całe wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:00. Właśnie wtedy nastąpi oficjalne otwarcie Gdańskich Dni Seniora 2022. O 12:15 na scenie Amfiteatru Orana wystąpi grupa muzyczna „The Fellows”, która zagra covery najbardziej znanych i lubianych przebojów. Zespół w składzie:
• Adam Koperwas – gitara prowadząca, kompozytor. W końcu lat 1960. zaczynał w klubie „U Jurasa” w Sopocie, później kontynuował w różnych formacjach rockowo-bluesowych. W roku 2009 wystąpił na imprezie „Motława Beat” w Gdańsku w składzie z byłymi członkami zespołu „Takty”. Obecnie członek grupy „The Workers Band”.
• Zbigniew Gura – basista, bardzo doświadczony muzyk, grający na wielu estradach w Polsce i za granicą, obecnie członek zespołu „The Workers Band”.
• Tadeusz Leszczyński – perkusista i gitarzysta, kompozytor, weteran wielu klubów i scen w Polsce i za granicą, grający z wieloma różnymi muzykami w ramach jam sessions, na imprezie „Motława Beat w składzie zespołu „Takty”.
• Andrzej Walasek – wokalista, gitarzysta, kompozytor, mający za sobą udział w kilku grupach rockowych, w tym „The Workers Band”.
• Jan Stoppa – gitara rytmiczna, wokalista, kompozytor. W latach 1960. w trzonie sopockiego zespołu „Takty”, w 2009 roku uczestniczył w imprezie „Motława Beat” w odnowionym składzie tego zespołu. Od kilku lat współpracuje z Zenkiem Miluskim w ramach duetu „Yester Day” wykonującego utwory Beatlesów.

O godzinie 13:15 wystartują zajęcia zumby z elementami fitnessu prowadzone przez Natalię Marszałkowicz, instruktorkę, której zajęcia są jednymi z bardziej lubianych aktywności w Scenie Muzycznej GAK. Natalia przygotuje ćwiczenia dostosowane do potrzeb i możliwości seniorów.

O 13:35 na scenie zaprezentowane zostanie folkowe cargo przez Justynę Bolek ze Slavica Dance. SLAVICA DANCE to Polska tradycja oraz muzyka połączona z nowoczesnością. Jest to nowa forma aktywności fizycznej skierowana do wszystkich niezależnie do wieku.

Przez cały dzień (12:00-14:30) będzie można skorzystać z Kawiarenki dla Seniorów (kawa, herbata, drożdżówka) oraz Strefy Aktywności Senioralnych! W celu odebrania vouchera na poczęstunek zachęcamy do zapisów na stronie www.wolontariatgdansk.pl/dzien-seniora/

Aktywności w ramach Dnia Seniora organizowane są w związku z przypadającym na 1 października świętem osób starszych ustanowionym przez ONZ. Takie dni są świetną okazją do intensywniejszego propagowania postulatów mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych: walki z dyskryminacją, zapobiegania niepełnosprawności, zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw.

Program:
12:00 Oficjalne otwarcie obchodów Gdańskich Dni Seniora
12:15 Koncert zespołu „The Fellows”
13:15 Zumba z elementami fitness
13:35 Slavica Dance – Justyna Bolek

12:00-14:30 Strefa Aktywności Senioralnych
12:30-14:30 Kawiarenka dla seniorów (kawa, herbata, drożdżówka)

 

Więcej informacji na stronie wolontariatgdansk.pl/dzien-seniora/

Partnerstwo Miasta Gdańska, Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku oraz Gdańskiego Archipelagu Kultury

Galeria: