Powrót do GAKu Logo GAK
KUP BILET
Logo GAK

placówki

Scena Muzyczna

GAK

Scena
Muzyczna

Scena Muzyczna produkuje największe miejskie imprezy w Gdańsku: cykl koncertów piosenki aktorskiej w Parku Oruńskim, Gdańską Noc Sylwestrową, Festiwal Kolorów Nocy Świętojańskiej oraz jest organizatorem miejskiego lodowiska na Placu Zebrań Ludowych.

W roku 2019 Scena Muzyczna przeniosła się z dzielnicy Śródmieście do nowego budynku przy ulicy Nowiny 2b w dzielnicy Gdańsk Orunia/Lipce.

wrzesień 2023

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry
Grafika przedstawiająca postać kobiety z ubiorem stworzonym z cegieł na turkusowym tle.

01 wrzesień - 22 wrzesień

Nabór do projektu. Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki | warsztaty historyczne

Kobiety z Oruni - żyły tu, mieszkały, pracowały przez wieki. Działaczki, nauczycielki, artystki, ...

spotkanie
warsztat

Nabór do projektu. Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki | warsztaty historyczne

Logo placówki

data

01.09.23
piątek

godzina

-

wstęp

bezpłatny; zapisy

adres

Dworcowa 9

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Kobiety z Oruni – żyły tu, mieszkały, pracowały przez wieki. Działaczki, nauczycielki, artystki, filantropki – czy wiemy o nich wystarczająco dużo? Projekt “Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki” jest okazją, by przyjrzeć się mieszkankom dzielnicy i temu, jak ich działalność wpłynęła na społeczne i kulturalne życie Oruni.

Dlatego w ramach projektu Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki zapraszamy na cykl bezpłatnych warsztatów historycznych, który poprowadzą Anna Miler oraz Anna Zielińska-Fedoruk z grupy społecznej Metropolitanka. Warsztaty kierowane są dla wszystkich mieszkańców Gdańska, którzy interesują się historią Oruni, archiwalnymi poszukiwaniami i wydobywaniem zapomnianych albo nieznanych historii. Jeśli ktoś pamięta inspirującą nauczycielkę, pomocną lekarkę czy pielęgniarkę, a może aktywną działaczkę, która wszystko potrafiła załatwić czy znakomitą przedsiębiorczynię, w której sklepie świetnie się robiło zakupy, to te warsztaty są właśnie dla niego/dla niej.

Spotkania warsztatowe pomogą uczestnikom szukać w historiach, przekazach, źródłach rodzinnych informacji o ważnych dla społeczności kobietach oraz pozwolą na wspólne odkrywanie zapomnianych Orunianek i ich historii. Zebrane opowieści i miejsca posłużą do stworzenia wspólnej trasy w aplikacji na smartfon.

Spotkania odbywać się będą w Stacji Orunia GAK przy ulicy Dworcowej 9 w Gdańsku-Oruni.

Terminy warsztatów:

 • 23.09.2023, g. 12.00-15.00
 • 24.09.2023, g. 12.00-15.00
 • 07.10.2023, g. 12.00-15.00
 • 08.10.2023, g. 12.00-15.00
 • 15.10.2023, g. 12.00-15.00

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy: zapisystacja@gak.gda.pl. W tytule maila prosimy podać ORUNIANKI WARSZTATY
Zapisy odnoszą się jedynie do całego cyklu – nie ma możliwość zapisów na jeden wybrany dzień warsztatowy.
Na Wasze zgłoszenia czekamy do 22.09.2023.

Karta zgłoszenia (PDF, DOCX, ODT)
Regulamin (PDF, DOCX, ODT)


Anna Miler – badaczka historii kobiet, animatorka kultury, działaczka społeczna, storytellerka. W ramach projektów “Metropolitanka” i “Stocznia jest kobietą” odkrywa i popularyzuje historię kobiet. Szlakami kobiet po Stoczni Gdańskiej i śladami Żydówek po gdańskim Głównym Mieście przez 11 lat oprowadziła kilkaset osób. Spędziła wiele godzin na kwerendzie archiwalnej i opracowywaniu relacji mówionych stoczniówek. W Dare IT prowadzi program mentoringowy dla kobiet szukających pierwszej pracy w IT.

Anna Zielińska-Fedoruk – herstoryczka, badaczka historii kobiet na Pomorzu, edukatorka, storytellerka. Autorka scenariuszy lekcji i warsztatów z zakresu szeroko pojętej edukacji. W ramach projektu “Metropolitanka” odkrywa i popularyzuje historię kobiet. Oprowadza szlakami kobiet po Stoczni Gdańskiej, a także szlakiem prekursorek i Żydówek. Prowadzi metropolitankowe media społecznościowe. Na co dzień pracuje w Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

 


Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

 

Grafika - granatowe tło i kolorowe elementy

02 wrzesień

Koncerty w Amfiteatrze Orana – 40-lecie SM Orunia / koncert ,,Świat operetki i musicalu” (2.09)

Lato nadeszło, czas więc na wakacyjne koncerty w Amfiteatrze Orana. W tym roku w Parku Oruńskim w...

muzyka

Koncerty w Amfiteatrze Orana – 40-lecie SM Orunia / koncert ,,Świat operetki i musicalu” (2.09)

Logo placówki

data

02.09.23
sobota

godzina

14:00

wstęp

bezpłatny

adres

Amfiteatr Orana, Park Oruński

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Lato nadeszło, czas więc na wakacyjne koncerty w Amfiteatrze Orana. W tym roku w Parku Oruńskim wystąpią popularni aktorzy znani ze szklanego ekranu oraz teatralnych desek, a także odbędą się wydarzenia specjalne. Na Oruni będziemy mogli posłuchać m.in. Kacpra Kuszewskiego (16.07), Moniki Dryl (23.07), Kai Paschalskiej (30.07), Agnieszki Przekupień (13.08) i Magdaleny Kumorek (20.08). 6 sierpnia w Amfiteatrze Orana wystąpi natomiast Beata Śnieg – założycielka, dyrygent oraz kierownik artystyczny chóru ,,Music Everywhere” w towarzystwie muzyka Pawła Orłowskiego z zespołem. W ramach zakończenia Dnia z Hospicjum Dutkiewicza, który odbędzie się 27 sierpnia, wystąpi natomiast Maciej Miecznikowski wraz z zespołem Tango Attack. 2 września o godz. 14:00, na koniec koncertowego sezonu, w ramach 40-lecia Spółdzielni Mieszkaniowej Orunia, odbędzie się koncert pt. ,,Świat operetki i musicalu”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, nie trzeba się również wcześniej zapisywać. 

Wydarzenie jest częścią odbywającego się w tym terminie 40-lecia SM Orunia.

 

 

Grafika przedstawiająca różne postaci i przedmioty, zielone tło

02 wrzesień

Teatr w samo południe – 40-lecie SM Orunia / „Calineczka” / Teatr Barnaby (2.09)

Tak jak w poprzednich sezonach, tak i w tym roku, Scena Muzyczna GAK zaprosi najmłodszych do Amfi...

teatr

Teatr w samo południe – 40-lecie SM Orunia / „Calineczka” / Teatr Barnaby (2.09)

Logo placówki

data

02.09.23
sobota

godzina

12:00

wstęp

bezpłatny

adres

Amfiteatr Orana, Park Oruński

dla kogo?

Dzieci, Familijne

Główna grafika wpisu

Tak jak w poprzednich sezonach, tak i w tym roku, Scena Muzyczna GAK zaprosi najmłodszych do Amfiteatru Orana w Parku Oruńskim na wyjątkowe spektakle teatralne. W każdą niedzielę, od 16 lipca aż do końca sierpnia i w sobotę 2 września o godz. 12:00, w ramach projektu „Teatr w samo południe”, zaprezentowane zostaną przedstawienia wyjątkowych teatrów dla dzieci. Swoje spektakle pokażą Teatr Mozaika z Poznania oraz Teatr Qfer i Teatr Barnaby z Gdańska. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, nie trzeba się również wcześniej zapisywać. Wszystkie spektakle będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

sobota, 2 września, godz. 12:00 / „Calineczka” +  pokaz edukacyjny / Teatr Barnaby 

Każdy zna historię malutkiej dziewczynki, która jest mniejsza od łupiny orzecha, ale czy znacie naszą Calineczkę? Jeśli nie, to koniecznie musicie ją zobaczyć w naszym marionetkowym przedstawieniu. Przeniesiemy się do baśniowej krainy, w której chrabąszcz przeleci tuż nad naszą głową, a ropucha zarechocze tak głośno, że nawet kret to usłyszy… Co z tego wyniknie? Magiczne stworzenia ze świata „Calineczki” wcale nie są takie straszne. Jeżeli posłuchacie ich historii, z pewnością się z nimi zaprzyjaźnicie. Po spektaklu odbędzie się godzinny pokaz edukacyjny dot. tworzenia lalek.

Wydarzenie jest częścią odbywającego się w tym terminie 40-lecia SM Orunia.

Dzieci i rodzice przy stole, widok z góry

16 wrzesień

Spotkania Parkowe / warsztaty tworzenia domków dla owadów

Spotkania Parkowe to różnorodne, pod względem tematycznym, warsztaty w Parku Oruńskim. W najbliżs...

warsztat

Spotkania Parkowe / warsztaty tworzenia domków dla owadów

Logo placówki

data

16.09.23
sobota

godzina

12:00

wstęp

bezpłatny

adres

Nowiny 2b, Gdańsk

dla kogo?

Familijne

Główna grafika wpisu

Spotkania Parkowe to różnorodne, pod względem tematycznym, warsztaty w Parku Oruńskim. W najbliższą sobotę (tj. 16.09) w godzinach 12:00-13:30 zapraszamy warsztaty tworzenia domków dla owadów.  Spotykamy się pod budynkiem Sceny Muzycznej GAK.  Zapraszamy całymi rodzinami! 🙂 Obowiązją zapisy – chętnych prosimy o kontakt na adres scenamuzyczna@gak.gda.pl lub pod nr tel. +48515394696.

O prowadzącej: Hanna Barańska – edukatorka artystyczna, rękodzielniczka. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych. Na stronie https://www.facebook.com/maddragondolls można zobaczyć jej prace. Bardzo twórcza, ma wspaniałe wyczucie estetyki i niesamowite pomysły. Wielokrotnie prowadziła już warsztaty z tworzenia domków dla owadów.

23 wrzesień

Smaki Muzyki / Paweł Wójcik & Tomasz Sarniak

W ramach projektu „Smaki muzyki”, w Scenie Muzycznej GAK wystąpi nietuzinkowy duet utalentowanych...

muzyka

Smaki Muzyki / Paweł Wójcik & Tomasz Sarniak

Logo placówki

data

23.09.23
sobota

godzina

18:00

wstęp

płatny

adres

Nowiny 2b, Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

W ramach projektu „Smaki muzyki”, w Scenie Muzycznej GAK wystąpi nietuzinkowy duet utalentowanych muzyków w składzie: Paweł Wójcik i Tomasz Sarniak. Koncert będzie doskonałą okazją do usłyszenia bardzo lirycznej, pełnej refleksji a jednocześnie zabawnej, muzyki. Wstęp na wydarzenie jest biletowany – koszt pojedynczej wejściówki to 60 zł. 

23 września o godzinie 18:00 w ramach projektu „Smaki muzyki” w Scenie Muzycznej GAK wystąpią Paweł Wójcik i Tomasz Sarniak. Paweł Wójcik tworzy piosenki od 2011 roku. Jak sam się nazywa, jest wrażliwym twardzielem z gitarą. Śpiewa autorskie utwory pełne refleksji i niebanalnego humoru. Pisze o sprawach, które wszystkich nas dotyczą, ale nie zawsze potrafimy o nich mówić. Występuje w towarzystwie pianisty-akompaniatora i przyjaciela Tomasza Sarniaka, który w klimatyczny sposób potęguje emocje i wydobywa z jego piosenek ledwie uchwytne nastroje. Nagrali wspólnie kilka płyt oraz koncertowali m. in. w warszawskim studio im. Agnieszki Osieckiej w radiowej,, Trójce”, Piwnicy pod Baranami, Piwnicy pod Harendą, Teatrze Muzycznym w Łodzi oraz warszawskiej Stodole. Ich koncert w Scenie Muzycznej GAK będzie dziesiątym koncertem w ramach projektu „Smaki muzyki”.

Smaki Muzyki to projekt trwający w Scenie Muzycznej GAK od 2017 roku. Ma na celu popularyzowanie wśród mieszkańców Gdańska nowych gatunków muzycznych lub zespołów, które pod jakimś względem wyróżniają się swoją muzyką. W ramach projektu w Scenie Muzycznej GAK wystąpili m.in. Łukasz Juźko Quarter (2017), Rogalska Trio (2017), JJL TRIO Blues Band (2017), Vanesa Harbek (2022) i Gary Moore Tribute Band feat. Jack Moore (2022). W samym 2023 roku projekt przeżywa prawdziwy renesans – w jego ramach odbyły się już koncerty zespołów Daryl Stodes Band z USA, Ilona Damięcka & Mateusz Smoczyński Duo, Chrust oraz Zevk.

Ceny biletów: 60 zł

Bilety dostępne na portalu bilety24.pl oraz w dniu wydarzenia w kasie. Kup tutaj: bilety24.pl

23 wrzesień - 01 październik

Wystawa fotograficzna „Magia Krymu” – Janusz Jaremko

Są miejsca magiczne na ziemi, o unikalnych walorach krajobrazu naturalnego i dziedzictwa kulturow...

wystawa

Wystawa fotograficzna „Magia Krymu” – Janusz Jaremko

Logo placówki

data

23.09.23
sobota

godzina

13:00

wstęp

bezpłatny

adres

Nowiny 2b, Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Familijne, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Są miejsca magiczne na ziemi, o unikalnych walorach krajobrazu naturalnego i dziedzictwa kulturowego. Do tych miejsc niewątpliwie należy Krym, który łączy dwa kontynenty – Europę i Azję, w atrakcyjnej klimatycznie strefie czarnomorskiej. Posiada niezwykle urozmaicone środowisko naturalne oraz zabytki aktywności ludzkiej od czasów prehistorycznych. Był we władaniu wielu ludów oraz pod wpływem różnych cywilizacji. To wszystko stwarza niepowtarzalny urok Krymu i fascynuje od stuleci wielu przybyszów, w tym artystów i poetów. Wspaniałym przykładem tej fascynacji Krymem są „Sonety Krymskie” Adama Mickiewicza.

Z tej inspiracji powstała wystawa „Magia Krymu”, która prezentuje ujęcia m.in. miejsc pobytu naszego wieszcza. Jest ona próbą fotograficznego udokumentowania specyfiki i estetycznych walorów krymskich krajobrazów oraz – symbolicznie – dziedzictwa kulturowego Tatarów Krymskich. Główna część wystawy będzie poświęcona najbardziej zróżnicowanym krajobrazowo regionom Południowego Krymu, w tym wybrzeżom Morza Czarnego i Górom Krymskim. Są one ukazane w różnych porach dnia i roku, przy zmiennej aurze, co ujawnia niezwykłe klimaty tych miejsc. Odwiedzający będą mogli zobaczyć wyjątkowe barwy Morza Czarnego południowych wybrzeży Krymu, zmienne oblicza Gór Krymskich, osobliwości Ogrodu Botanicznego w Nikicie, widoki „w Bakczyseraju” – dawnej siedzibie chanów krymskich i wiele innych. Niektóre z tych miejsc ujrzał też Adam Mickiewicz i uwiecznił w „Sonetach Krymskich”. Spróbujmy wcielić się w pielgrzyma, bohatera sonetów i spojrzeć na zdjęcia oczami przybysza z daleka, aby odczuć niezwykły urok i egzotykę tego unikalnego zakątka ziemi.

Zdjęcia prezentowane na wystawie są dokumentację fotograficzną Janusza Jaremki do planowanego filmu „Śladami Sonetów Krymskich Adama Mickiewicza”. Niestety, zdarzenia polityczne z lat 2013-14 spowodowały, że film nie został zrealizowany. W związku z tym, za namową przyjaciół z ZFP i ASP, którzy docenili walory estetyczne krajobrazu krymskiego, twórca zdecydował się przedstawić wybrane zdjęcia z dokumentacji filmowej w formie wystawy fotograficznej. Wstęp na wystawę jest wolny.

Zdjęcia wykonał Janusz Jaremko. Kuratorem wystawy jest Daniela Pachnicka – artysta plastyk i pedagog technik malarskich, wicelider Europejskiej Grupy Eco-Arte. Wystawa organizowana jest przy współpracy Narodowego Centrum Kultury Tatarów RP i Sceny Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury. 

O artyście: Janusz Jaremko – kresowiak ze Lwowa, mieszkający w Warszawie. Scenarzysta i realizator filmów naukowo-oświatowych oraz audiowizualnych pomocy naukowych. Pedagog z dziedziny edukacji filmowej i medialnej. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Filmów Naukowych zajmował się edukacją audiowizualną i popularyzacją filmów naukowych. Organizował przeglądy filmów popularnonaukowych z różnych dziedzin wiedzy i kultury. Działał też w Polskim Towarzystwie Filmów Etnograficznych i Socjologicznych. Pełnił tam funkcje: sekretarza generalnego, wiceprezesa, a następnie naczelnego redaktora Studia Audiowizualnego. Ponadto był członkiem Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i Fotoklubu RP – Stowarzyszenie Twórców. Od 1995 r. lideruje Grupie Eco-Arte (GEA), która zaistniała przy okazji prezentowania francuskich filmów ekologicznych w Warszawie z okazji stulecia kinematografii. W ramach działalności GEA organizował wystawy oraz plenery i warsztaty sztuk wizualnych. Wiele z nich odbyło się na Kremie.

Wystawę można oglądać w następujących terminach

 • 23.09 (sobota) – 13:00-17:00
 • 25.09 (poniedziałek) – 9:00-16:30
 • 26.09 (wtorek) – 9:00-16:30
 • 27.09 (środa) – 9:00-16:30
 • 28.09 (czwartek) – 9:00-20:00
 • 29.09 (piątek) – 9:00-20:00
 • 1.10 (niedziela) – 15:00-18:00.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 23.09 o godzinie 13:00 w siedzibie Sceny Muzycznej GAK (ul. Nowiny 2b, Park Oruński). Będzie wówczas możliwość wzięcia udział w spotkaniu z artystą. Serdecznie zapraszamy!

Po lewej stronie widoczne trzy narysowane postacie: mężczyzna łapiący się za głowę oraz pochylający nad ekranem komputera, kobieta i mężczyzna przytulający się do siebie. Postacie widoczne w czerni i czerwieni, na jasnym tle.

29 wrzesień

spektakl PreTekst

W piątek, 29 września o godz. 19:00, zapraszamy na ciekawy spektakl PreTekst, który w naszych odb...

teatr

spektakl PreTekst

Logo placówki

data

29.09.23
piątek

godzina

19:00

wstęp

bezpłatny

adres

Nowiny 2b, Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

W piątek, 29 września o godz. 19:00, zapraszamy na ciekawy spektakl PreTekst, który w naszych odbiorcach wywoła i śmiech, i wzruszenie. Opowiada o procesie twórczym pewnej sztuki teatralnej, która nie idzie w tym kierunku, w którym powinna. Spektakl zagrany przez młody, ale prężnie działający zespół Alpaki albo Grupy Teatralnej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązuje jednak rezerwacja miejsc. 

Spektakl PreTekst to kameralna i rozrywkowa sztuka, o której sami aktorzy mówią, że jest po to, żeby ją oglądać. Jest po to, żeby ją przeżywać. Jest po to, by wywołać śmiech i wzruszenie. Spektakl PreTekst, to znacznie więcej niż tylko widowisko. To lekcja kreatywności, determinacji i współpracy, którą każdy z nas może zastosować w swojej codziennej pracy. Przypomina nam, że każdy proces twórczy zaczyna się od wstępnego pomysłu, a jego rozwinięcie wymaga czasu, zaangażowania i odwagi. To przypomnienie, że droga do sukcesu jest pełna wyzwań, a prawdziwe arcydzieło wymaga trudu, refleksji i nieustającej pracy nad sobą. Właśnie te wartości, które przekazuje PreTekst, mogą stanowić inspirację dla naszej widowni.

Spektakl opowiada historię niezbyt rozchwytywanego pisarza, któremu została ostatnia noc na dokończenie zlecenia – sztuki teatralnej. W głowie jednak pusto, pomysłu brak, frustracja rośnie, a pusta strona edytora tekstu jest jedynym jasnym punktem w jego sytuacji. Wykreowane w przypływie wątłej weny postacie materializują się w pokoju jako widoma manifestacja kiepskiej formy autora. Przepisywane w kółko scenki, kolejne i kolejne początki i ogólny brak pomysłu sprawia, że postacie zaczynają się buntować. One przecież mają ambicje! Chcą być grane przez wielkich aktorów, znaczyć coś w doskonałym tekście, opowiadać coś więcej, niż kolejną historię o banalnej miłości. Czy pomogą autorowi stworzyć wielkie dzieło? A może po prostu takie, które się dobrze ogląda?

Spektakl przedstawi grupa Alpaka albo Grupa Teatralna, która swoją działalność rozpoczęła w 2022 roku. Jest to niewielki team miłośników teatru, którzy spotkali się gdzieś tam w życiu, żeby połączyć doświadczenia i stworzyć z nich nową jakość. Sztukę PreTekst zbudowali od pomysłu po premierę sami, co nie jest łatwe, kiedy ma się dorosłe życie na karku.

Na naszej scenie wystąpią:
Emilia Ewa Bućko
Michał Zając
Bartek Marciniak

Wstęp na spektakl jest bezpłatny, wymagana jest jednak rezerwacja miejsc. Można to zrobić, kontaktując się na adres: scenamuzyczna@gak.gda.pl. 

Logo Scena Muzyczna

Aktualności

_31 października 2023

Konkurs literacki rozstrzygnięty!

Rozstrzygnęliśmy konkurs literacki dla młodzieży, organizowany w ramach projektu „Orunianki – Pol...

Konkurs literacki rozstrzygnięty!

Rozstrzygnęliśmy konkurs literacki dla młodzieży, organizowany w ramach projektu „Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”!

Pięć zwycięskich utworów to:

 1. „Rozmowa z Emilią Hoene” – autorka: Zofia Sadowska
 2. „Emilia Hoene – patronka drzew i organów” – autorka: Wiktoria Paluch
 3. „Johanna Schopenhauer – malarka gdańskich wspomnień” – autorka: Wiktoria Paluch
 4. „Konstancja Czirenberg – Bałtycka Syrena” – autorka: Wiktoria Paluch
 5. „Johanna Schopenhauer” – autorka: Amelia Sosińska

Zgodnie z regulaminem Konkursu, wyżej wymienione utwory zostaną opatrzone specjalnie zaprojektowaną grafiką i wydane na pocztówkach, zaś wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymają nagrody książkowe.

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni zostaną powiadomieni e-mailowo i telefonicznie.

Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i przesłane utwory!

Projekt „Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki” realizowany jest przez Stację Orunia i Scenę Muzyczną GAK oraz dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

 

 

_2 października 2023

Zapisz się na zajęcia w domach kultury GAK.

Rozpoczął się nowy sezon zajęć i warsztatów artystycznych. Domy kultury GAK znajdują się w takich...

Zapisz się na zajęcia w domach kultury GAK.

Rozpoczął się nowy sezon zajęć i warsztatów artystycznych. Domy kultury GAK znajdują się w takich dzielnicach, jak: Zaspa, Wrzeszcz Dolny, Orunia Św. Wojciech – Lipce, Wyspa Sobieszewska, Brzeźno, Stogi i Letnica.

W tym roku przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty program zajęć edukacyjnych, artystycznych i ruchowych. W naszej ofercie znajdziecie mnóstwo propozycji, zarówno dla dzieci jak i młodzieży oraz dorosłych. Jest w czym wybierać, prócz naszych stałych zajęć mamy też kilka nowości. Większość zajęć będzie odbywać się w godzinach popołudniowych, tak, aby każdy mógł z nich skorzystać. Wybraliśmy dla Was najlepszych, doświadczonych instruktorów i instruktorki, którzy poprowadzą zajęcia.

Prócz zajęć artystycznych i edukacyjnych w wybranych domach kultury prowadzone będą spotkania lokalnej społeczności oraz kluby pasjonatów, kluby seniora a dla młodzieży kluby gier planszowych.

Zaplanuj kulturalny rok z GAK. Wybierz coś dla siebie i Swojego dziecka:

 • zajęcia taneczne dla dzieci, dorosłych i młodzieży, a wśród nich: Flamenco, balet , taniec jazzowy i artystyczny, hip hop i wiele innych form tańca – Dom Sztuki, Stacja Orunia, Projektornia, Scena Muzyczna, Wyspa Skarbów
 • ceramika dla dzieci, młodzieży i dorosłych – Dom Sztuki, Plama, Winda, Wyspa Skarbów, Stacja Orunia
 • plastyka dla dzieci – Dom Sztuki, Stacja Orunia, Gama, Plama, Projektornia, Wyspa Skarbów
 • nauka gry na instrumencie (gitara klasyczna, pianino, fortepian, bębny, saksofon) – Dom Sztuki, Plama, Scena Muzyczna, Winda, Wyspa Skarbów
 • zajęcia ruchowe, a w wśród nich: Joga, fitness, streching, Zumba – Dom Sztuki, Gama, Scena Muzyczna, Wyspa Skarbów
 • rysunek  i malarstwo–  Plama, Scena Muzyczna, Winda, Dom Sztuki
 • rękodzieło, kreatywne zajęcia dla seniorów – Stacja Orunia, Gama, Scena Muzyczna, Wyspa Skarbów,
 • pracownia witrażu – Stacja Orunia,
 • warsztaty języków obcych – Scena Muzyczna,
 • fotografia – Scena Muzyczna,
 • różne zajęcie muzyczne w tym wspólne muzykowanie oraz zajęcia wokalne –  Projektornia, Winda, Wyspa Skarbów, Dom Sztuki.

W nadchodzącym sezonie mamy też kilka nowości, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Są to, między innymi:

 • sensoplastyka ® – zajęcia dla dzieci podczas których dziecko uczy się otaczającego świata poprzez smakowanie, dotykanie, wąchanie i obserwowanie. Głównym celem zajęć jest wspieranie samodzielności dzieci i ich kreatywności. Zajęcia prowadzone są w Domu Sztuki i Stacji Orunia.
 • tkactwo, tkanina artystyczna, moda na recykling, mozaika, linoryt – Stacja Orunia, Wyspa Skarbów
 • pracownia praktyk performatywnych, twórcze pisanie, tworzenie komiksów – Plama,
 • różne formy tańca dla dorosłych  w Stacji Orunia, Scenie Muzycznej i Projektorni, Wyspa Skarbów,
 • babska strona mocy  to zajęcia ruchowe dla matek i córek, które znajdziecie w Projektorni.

Wszelkie informacje o zapisach, kosztach uczestnictwa w zajęciach oraz harmonogramy znajdziecie na www.gak.gda.pl w zakładce: płatności

Uwaga! Zapisy na zajęcia do Stacji Orunia GAK i Projektorni oraz do Zespołu Pieśni i Tańca “Gdańsk” odbywają się tylko przez panel www.strefazajec.pl

U nas każdy znajdzie coś dla siebie. Polecamy nie czekać do ostatniej chwili, miejsca na zajęciach szybko się kończą.

 

 

Żółte tło. Po lewej stronie niebieski, prostokątny element dekoracyjny zwieńczony kształtem muszli. Po jego prawej stronie różowa, duża kropka. Po prawej stronie obrazka fragment ceglanego muru, z którego wystaje białe popiersie głowa kobiety z różowymi włosami.

_5 czerwca 2023

Orunianki

Orunia jest kobietą. Projekt „Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”. Kobiety z Oruni - ż...

Orunianki

Żółte tło. Po lewej stronie niebieski, prostokątny element dekoracyjny zwieńczony kształtem muszli. Po jego prawej stronie różowa, duża kropka. Po prawej stronie obrazka fragment ceglanego muru, z którego wystaje białe popiersie głowa kobiety z różowymi włosami.

Orunia jest kobietą. Projekt „Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”.

Kobiety z Oruni – żyły tu, mieszkały, pracowały przez wieki. Działaczki, nauczycielki, artystki, filantropki – czy wiemy o nich wystarczająco dużo? Projekt “Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki” jest okazją, by przyjrzeć się mieszkankom dzielnicy
i temu, jak ich działalność wpłynęła na społeczne i kulturalne życie Oruni. Działania projektowe rozpoczynają się 15 czerwca 2023 r.
i zakończą się w listopadzie tego roku.

W 2023 roku Orunia obchodzi podwójne urodziny: 685. rocznicę lokacji wsi oraz 90. rocznicę przyłączenia dzielnicy do Gdańska. Projekt “Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”, dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” i realizowany przez dwa oruńskie domu kultury GAK: Stację Orunia oraz Scenę Muzyczną. Działania projektowe popularyzować będą mniej znane dzielnicowe historie i wpisywać się w obchody dwóch jubileuszy, zwracając uwagę na kobiecą stronę dziejów tej historycznej dzielnicy. W ramach projektu odbędą się prelekcje i spotkania przybliżające mieszkańcom sylwetki zasłużonych orunianek, spacery historyczne po dzielnicy śladami kobiet, warsztaty historyczne kierowane do mieszkańców, warsztaty dla nauczycieli, jak również konkurs dla młodzieży na małą formę literacką dotyczącą bohaterek projektu. Zwieńczeniem projektu będą mapy (zarówno składane, papierowe, jak i dostępne w aplikacji na telefon) do samodzielnego zwiedzania dzielnicy szlakami kobiet oraz pocztówki z biogramami wybranych orunianek. Wszystkie wykłady oraz jeden ze spacerów po dzielnicy tłumaczone będą na Polski Język Migowy (PJM).

Projekt rozpoczyna się w drugiej połowie czerwca cyklem wykładów i spotkań poświęconych kobietom związanym z Orunią.

Harmonogram prelekcji/spotkań:

 • 16.06.2023 Scena Muzyczna GAK, g. 18.00 Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel | Johanna Schopenhauer, Konstancja Czirenberg
 • 23.06.2023 Stacja Orunia GAK, g.17.00 Wykład Anny Zielińskiej-Fedoruk | Działaczki oruńskiej Polonii
 • 30.06.2023 Stacja Orunia GAK, g. 18.00 Spotkanie z prof. Ewą Graczyk | Stefania Augustyńska, Stanisława Przybyszewska
 • 28.07.2023 Scena Muzyczna GAK, g. 18.00 Wykład prof. Sławomira Kościelaka | Emilia Hoene

Zapis z tłumaczeniem PJM


Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”