Powrót do GAKu Logo GAK
KUP BILET
Logo GAK

placówki

Scena Muzyczna

GAK

Scena
Muzyczna

Scena Muzyczna produkuje największe miejskie imprezy w Gdańsku: cykl koncertów piosenki aktorskiej w Parku Oruńskim, Gdańską Noc Sylwestrową, Festiwal Kolorów Nocy Świętojańskiej oraz jest organizatorem miejskiego lodowiska na Placu Zebrań Ludowych.

W roku 2019 Scena Muzyczna przeniosła się z dzielnicy Śródmieście do nowego budynku przy ulicy Nowiny 2b w dzielnicy Gdańsk Orunia/Lipce.

wrzesień 2023

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry
Grafika przedstawiająca postać kobiety z ubiorem stworzonym z cegieł na turkusowym tle.

01 wrzesień - 22 wrzesień

Nabór do projektu. Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki | warsztaty historyczne

Kobiety z Oruni - żyły tu, mieszkały, pracowały przez wieki. Działaczki, nauczycielki, artystki, ...

spotkanie
warsztat

Nabór do projektu. Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki | warsztaty historyczne

Logo placówki

data

01.09.23
piątek

godzina

-

wstęp

bezpłatny; zapisy

adres

Dworcowa 9

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Kobiety z Oruni – żyły tu, mieszkały, pracowały przez wieki. Działaczki, nauczycielki, artystki, filantropki – czy wiemy o nich wystarczająco dużo? Projekt “Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki” jest okazją, by przyjrzeć się mieszkankom dzielnicy i temu, jak ich działalność wpłynęła na społeczne i kulturalne życie Oruni.

Dlatego w ramach projektu Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki zapraszamy na cykl bezpłatnych warsztatów historycznych, który poprowadzą Anna Miler oraz Anna Zielińska-Fedoruk z grupy społecznej Metropolitanka. Warsztaty kierowane są dla wszystkich mieszkańców Gdańska, którzy interesują się historią Oruni, archiwalnymi poszukiwaniami i wydobywaniem zapomnianych albo nieznanych historii. Jeśli ktoś pamięta inspirującą nauczycielkę, pomocną lekarkę czy pielęgniarkę, a może aktywną działaczkę, która wszystko potrafiła załatwić czy znakomitą przedsiębiorczynię, w której sklepie świetnie się robiło zakupy, to te warsztaty są właśnie dla niego/dla niej.

Spotkania warsztatowe pomogą uczestnikom szukać w historiach, przekazach, źródłach rodzinnych informacji o ważnych dla społeczności kobietach oraz pozwolą na wspólne odkrywanie zapomnianych Orunianek i ich historii. Zebrane opowieści i miejsca posłużą do stworzenia wspólnej trasy w aplikacji na smartfon.

Spotkania odbywać się będą w Stacji Orunia GAK przy ulicy Dworcowej 9 w Gdańsku-Oruni.

Terminy warsztatów:

  • 23.09.2023, g. 12.00-15.00
  • 24.09.2023, g. 12.00-15.00
  • 07.10.2023, g. 12.00-15.00
  • 08.10.2023, g. 12.00-15.00
  • 15.10.2023, g. 12.00-15.00

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy: zapisystacja@gak.gda.pl. W tytule maila prosimy podać ORUNIANKI WARSZTATY
Zapisy odnoszą się jedynie do całego cyklu – nie ma możliwość zapisów na jeden wybrany dzień warsztatowy.
Na Wasze zgłoszenia czekamy do 22.09.2023.

Karta zgłoszenia (PDF, DOCX, ODT)
Regulamin (PDF, DOCX, ODT)


Anna Miler – badaczka historii kobiet, animatorka kultury, działaczka społeczna, storytellerka. W ramach projektów “Metropolitanka” i “Stocznia jest kobietą” odkrywa i popularyzuje historię kobiet. Szlakami kobiet po Stoczni Gdańskiej i śladami Żydówek po gdańskim Głównym Mieście przez 11 lat oprowadziła kilkaset osób. Spędziła wiele godzin na kwerendzie archiwalnej i opracowywaniu relacji mówionych stoczniówek. W Dare IT prowadzi program mentoringowy dla kobiet szukających pierwszej pracy w IT.

Anna Zielińska-Fedoruk – herstoryczka, badaczka historii kobiet na Pomorzu, edukatorka, storytellerka. Autorka scenariuszy lekcji i warsztatów z zakresu szeroko pojętej edukacji. W ramach projektu “Metropolitanka” odkrywa i popularyzuje historię kobiet. Oprowadza szlakami kobiet po Stoczni Gdańskiej, a także szlakiem prekursorek i Żydówek. Prowadzi metropolitankowe media społecznościowe. Na co dzień pracuje w Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

 


Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

 

Grafika - granatowe tło i kolorowe elementy

02 wrzesień

Koncerty w Amfiteatrze Orana – 40-lecie SM Orunia / koncert ,,Świat operetki i musicalu” (2.09)

Lato nadeszło, czas więc na wakacyjne koncerty w Amfiteatrze Orana. W tym roku w Parku Oruńskim w...

muzyka

Koncerty w Amfiteatrze Orana – 40-lecie SM Orunia / koncert ,,Świat operetki i musicalu” (2.09)

Logo placówki

data

02.09.23
sobota

godzina

14:00

wstęp

bezpłatny

adres

Amfiteatr Orana, Park Oruński

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Lato nadeszło, czas więc na wakacyjne koncerty w Amfiteatrze Orana. W tym roku w Parku Oruńskim wystąpią popularni aktorzy znani ze szklanego ekranu oraz teatralnych desek, a także odbędą się wydarzenia specjalne. Na Oruni będziemy mogli posłuchać m.in. Kacpra Kuszewskiego (16.07), Moniki Dryl (23.07), Kai Paschalskiej (30.07), Agnieszki Przekupień (13.08) i Magdaleny Kumorek (20.08). 6 sierpnia w Amfiteatrze Orana wystąpi natomiast Beata Śnieg – założycielka, dyrygent oraz kierownik artystyczny chóru ,,Music Everywhere” w towarzystwie muzyka Pawła Orłowskiego z zespołem. W ramach zakończenia Dnia z Hospicjum Dutkiewicza, który odbędzie się 27 sierpnia, wystąpi natomiast Maciej Miecznikowski wraz z zespołem Tango Attack. 2 września o godz. 14:00, na koniec koncertowego sezonu, w ramach 40-lecia Spółdzielni Mieszkaniowej Orunia, odbędzie się koncert pt. ,,Świat operetki i musicalu”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, nie trzeba się również wcześniej zapisywać. 

Wydarzenie jest częścią odbywającego się w tym terminie 40-lecia SM Orunia.

 

 

Grafika przedstawiająca różne postaci i przedmioty, zielone tło

02 wrzesień

Teatr w samo południe – 40-lecie SM Orunia / „Calineczka” / Teatr Barnaby (2.09)

Tak jak w poprzednich sezonach, tak i w tym roku, Scena Muzyczna GAK zaprosi najmłodszych do Amfi...

teatr

Teatr w samo południe – 40-lecie SM Orunia / „Calineczka” / Teatr Barnaby (2.09)

Logo placówki

data

02.09.23
sobota

godzina

12:00

wstęp

bezpłatny

adres

Amfiteatr Orana, Park Oruński

dla kogo?

Dzieci, Familijne

Główna grafika wpisu

Tak jak w poprzednich sezonach, tak i w tym roku, Scena Muzyczna GAK zaprosi najmłodszych do Amfiteatru Orana w Parku Oruńskim na wyjątkowe spektakle teatralne. W każdą niedzielę, od 16 lipca aż do końca sierpnia i w sobotę 2 września o godz. 12:00, w ramach projektu „Teatr w samo południe”, zaprezentowane zostaną przedstawienia wyjątkowych teatrów dla dzieci. Swoje spektakle pokażą Teatr Mozaika z Poznania oraz Teatr Qfer i Teatr Barnaby z Gdańska. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, nie trzeba się również wcześniej zapisywać. Wszystkie spektakle będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

sobota, 2 września, godz. 12:00 / „Calineczka” +  pokaz edukacyjny / Teatr Barnaby 

Każdy zna historię malutkiej dziewczynki, która jest mniejsza od łupiny orzecha, ale czy znacie naszą Calineczkę? Jeśli nie, to koniecznie musicie ją zobaczyć w naszym marionetkowym przedstawieniu. Przeniesiemy się do baśniowej krainy, w której chrabąszcz przeleci tuż nad naszą głową, a ropucha zarechocze tak głośno, że nawet kret to usłyszy… Co z tego wyniknie? Magiczne stworzenia ze świata „Calineczki” wcale nie są takie straszne. Jeżeli posłuchacie ich historii, z pewnością się z nimi zaprzyjaźnicie. Po spektaklu odbędzie się godzinny pokaz edukacyjny dot. tworzenia lalek.

Wydarzenie jest częścią odbywającego się w tym terminie 40-lecia SM Orunia.

Dzieci i rodzice przy stole, widok z góry

16 wrzesień

Spotkania Parkowe / warsztaty tworzenia domków dla owadów

Spotkania Parkowe to różnorodne, pod względem tematycznym, warsztaty w Parku Oruńskim. W najbliżs...

warsztat

Spotkania Parkowe / warsztaty tworzenia domków dla owadów

Logo placówki

data

16.09.23
sobota

godzina

12:00

wstęp

bezpłatny

adres

Nowiny 2b, Gdańsk

dla kogo?

Familijne

Główna grafika wpisu

Spotkania Parkowe to różnorodne, pod względem tematycznym, warsztaty w Parku Oruńskim. W najbliższą sobotę (tj. 16.09) w godzinach 12:00-13:30 zapraszamy warsztaty tworzenia domków dla owadów.  Spotykamy się pod budynkiem Sceny Muzycznej GAK.  Zapraszamy całymi rodzinami! 🙂 Obowiązją zapisy – chętnych prosimy o kontakt na adres scenamuzyczna@gak.gda.pl lub pod nr tel. +48515394696.

O prowadzącej: Hanna Barańska – edukatorka artystyczna, rękodzielniczka. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych. Na stronie https://www.facebook.com/maddragondolls można zobaczyć jej prace. Bardzo twórcza, ma wspaniałe wyczucie estetyki i niesamowite pomysły. Wielokrotnie prowadziła już warsztaty z tworzenia domków dla owadów.

23 wrzesień

Smaki Muzyki / Paweł Wójcik & Tomasz Sarniak

W ramach projektu „Smaki muzyki”, w Scenie Muzycznej GAK wystąpi nietuzinkowy duet utalentowanych...

muzyka

Smaki Muzyki / Paweł Wójcik & Tomasz Sarniak

Logo placówki

data

23.09.23
sobota

godzina

18:00

wstęp

płatny

adres

Nowiny 2b, Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

W ramach projektu „Smaki muzyki”, w Scenie Muzycznej GAK wystąpi nietuzinkowy duet utalentowanych muzyków w składzie: Paweł Wójcik i Tomasz Sarniak. Koncert będzie doskonałą okazją do usłyszenia bardzo lirycznej, pełnej refleksji a jednocześnie zabawnej, muzyki. Wstęp na wydarzenie jest biletowany – koszt pojedynczej wejściówki to 60 zł. 

23 września o godzinie 18:00 w ramach projektu „Smaki muzyki” w Scenie Muzycznej GAK wystąpią Paweł Wójcik i Tomasz Sarniak. Paweł Wójcik tworzy piosenki od 2011 roku. Jak sam się nazywa, jest wrażliwym twardzielem z gitarą. Śpiewa autorskie utwory pełne refleksji i niebanalnego humoru. Pisze o sprawach, które wszystkich nas dotyczą, ale nie zawsze potrafimy o nich mówić. Występuje w towarzystwie pianisty-akompaniatora i przyjaciela Tomasza Sarniaka, który w klimatyczny sposób potęguje emocje i wydobywa z jego piosenek ledwie uchwytne nastroje. Nagrali wspólnie kilka płyt oraz koncertowali m. in. w warszawskim studio im. Agnieszki Osieckiej w radiowej,, Trójce”, Piwnicy pod Baranami, Piwnicy pod Harendą, Teatrze Muzycznym w Łodzi oraz warszawskiej Stodole. Ich koncert w Scenie Muzycznej GAK będzie dziesiątym koncertem w ramach projektu „Smaki muzyki”.

Smaki Muzyki to projekt trwający w Scenie Muzycznej GAK od 2017 roku. Ma na celu popularyzowanie wśród mieszkańców Gdańska nowych gatunków muzycznych lub zespołów, które pod jakimś względem wyróżniają się swoją muzyką. W ramach projektu w Scenie Muzycznej GAK wystąpili m.in. Łukasz Juźko Quarter (2017), Rogalska Trio (2017), JJL TRIO Blues Band (2017), Vanesa Harbek (2022) i Gary Moore Tribute Band feat. Jack Moore (2022). W samym 2023 roku projekt przeżywa prawdziwy renesans – w jego ramach odbyły się już koncerty zespołów Daryl Stodes Band z USA, Ilona Damięcka & Mateusz Smoczyński Duo, Chrust oraz Zevk.

Ceny biletów: 60 zł

Bilety dostępne na portalu bilety24.pl oraz w dniu wydarzenia w kasie. Kup tutaj: bilety24.pl

23 wrzesień - 01 październik

Wystawa fotograficzna „Magia Krymu” – Janusz Jaremko

Są miejsca magiczne na ziemi, o unikalnych walorach krajobrazu naturalnego i dziedzictwa kulturow...

wystawa

Wystawa fotograficzna „Magia Krymu” – Janusz Jaremko

Logo placówki

data

23.09.23
sobota

godzina

13:00

wstęp

bezpłatny

adres

Nowiny 2b, Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Familijne, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Są miejsca magiczne na ziemi, o unikalnych walorach krajobrazu naturalnego i dziedzictwa kulturowego. Do tych miejsc niewątpliwie należy Krym, który łączy dwa kontynenty – Europę i Azję, w atrakcyjnej klimatycznie strefie czarnomorskiej. Posiada niezwykle urozmaicone środowisko naturalne oraz zabytki aktywności ludzkiej od czasów prehistorycznych. Był we władaniu wielu ludów oraz pod wpływem różnych cywilizacji. To wszystko stwarza niepowtarzalny urok Krymu i fascynuje od stuleci wielu przybyszów, w tym artystów i poetów. Wspaniałym przykładem tej fascynacji Krymem są „Sonety Krymskie” Adama Mickiewicza.

Z tej inspiracji powstała wystawa „Magia Krymu”, która prezentuje ujęcia m.in. miejsc pobytu naszego wieszcza. Jest ona próbą fotograficznego udokumentowania specyfiki i estetycznych walorów krymskich krajobrazów oraz – symbolicznie – dziedzictwa kulturowego Tatarów Krymskich. Główna część wystawy będzie poświęcona najbardziej zróżnicowanym krajobrazowo regionom Południowego Krymu, w tym wybrzeżom Morza Czarnego i Górom Krymskim. Są one ukazane w różnych porach dnia i roku, przy zmiennej aurze, co ujawnia niezwykłe klimaty tych miejsc. Odwiedzający będą mogli zobaczyć wyjątkowe barwy Morza Czarnego południowych wybrzeży Krymu, zmienne oblicza Gór Krymskich, osobliwości Ogrodu Botanicznego w Nikicie, widoki „w Bakczyseraju” – dawnej siedzibie chanów krymskich i wiele innych. Niektóre z tych miejsc ujrzał też Adam Mickiewicz i uwiecznił w „Sonetach Krymskich”. Spróbujmy wcielić się w pielgrzyma, bohatera sonetów i spojrzeć na zdjęcia oczami przybysza z daleka, aby odczuć niezwykły urok i egzotykę tego unikalnego zakątka ziemi.

Zdjęcia prezentowane na wystawie są dokumentację fotograficzną Janusza Jaremki do planowanego filmu „Śladami Sonetów Krymskich Adama Mickiewicza”. Niestety, zdarzenia polityczne z lat 2013-14 spowodowały, że film nie został zrealizowany. W związku z tym, za namową przyjaciół z ZFP i ASP, którzy docenili walory estetyczne krajobrazu krymskiego, twórca zdecydował się przedstawić wybrane zdjęcia z dokumentacji filmowej w formie wystawy fotograficznej. Wstęp na wystawę jest wolny.

Zdjęcia wykonał Janusz Jaremko. Kuratorem wystawy jest Daniela Pachnicka – artysta plastyk i pedagog technik malarskich, wicelider Europejskiej Grupy Eco-Arte. Wystawa organizowana jest przy współpracy Narodowego Centrum Kultury Tatarów RP i Sceny Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury. 

O artyście: Janusz Jaremko – kresowiak ze Lwowa, mieszkający w Warszawie. Scenarzysta i realizator filmów naukowo-oświatowych oraz audiowizualnych pomocy naukowych. Pedagog z dziedziny edukacji filmowej i medialnej. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Filmów Naukowych zajmował się edukacją audiowizualną i popularyzacją filmów naukowych. Organizował przeglądy filmów popularnonaukowych z różnych dziedzin wiedzy i kultury. Działał też w Polskim Towarzystwie Filmów Etnograficznych i Socjologicznych. Pełnił tam funkcje: sekretarza generalnego, wiceprezesa, a następnie naczelnego redaktora Studia Audiowizualnego. Ponadto był członkiem Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i Fotoklubu RP – Stowarzyszenie Twórców. Od 1995 r. lideruje Grupie Eco-Arte (GEA), która zaistniała przy okazji prezentowania francuskich filmów ekologicznych w Warszawie z okazji stulecia kinematografii. W ramach działalności GEA organizował wystawy oraz plenery i warsztaty sztuk wizualnych. Wiele z nich odbyło się na Kremie.

Wystawę można oglądać w następujących terminach

  • 23.09 (sobota) – 13:00-17:00
  • 25.09 (poniedziałek) – 9:00-16:30
  • 26.09 (wtorek) – 9:00-16:30
  • 27.09 (środa) – 9:00-16:30
  • 28.09 (czwartek) – 9:00-20:00
  • 29.09 (piątek) – 9:00-20:00
  • 1.10 (niedziela) – 15:00-18:00.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 23.09 o godzinie 13:00 w siedzibie Sceny Muzycznej GAK (ul. Nowiny 2b, Park Oruński). Będzie wówczas możliwość wzięcia udział w spotkaniu z artystą. Serdecznie zapraszamy!

Po lewej stronie widoczne trzy narysowane postacie: mężczyzna łapiący się za głowę oraz pochylający nad ekranem komputera, kobieta i mężczyzna przytulający się do siebie. Postacie widoczne w czerni i czerwieni, na jasnym tle.

29 wrzesień

spektakl PreTekst

W piątek, 29 września o godz. 19:00, zapraszamy na ciekawy spektakl PreTekst, który w naszych odb...

teatr

spektakl PreTekst

Logo placówki

data

29.09.23
piątek

godzina

19:00

wstęp

bezpłatny

adres

Nowiny 2b, Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

W piątek, 29 września o godz. 19:00, zapraszamy na ciekawy spektakl PreTekst, który w naszych odbiorcach wywoła i śmiech, i wzruszenie. Opowiada o procesie twórczym pewnej sztuki teatralnej, która nie idzie w tym kierunku, w którym powinna. Spektakl zagrany przez młody, ale prężnie działający zespół Alpaki albo Grupy Teatralnej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązuje jednak rezerwacja miejsc. 

Spektakl PreTekst to kameralna i rozrywkowa sztuka, o której sami aktorzy mówią, że jest po to, żeby ją oglądać. Jest po to, żeby ją przeżywać. Jest po to, by wywołać śmiech i wzruszenie. Spektakl PreTekst, to znacznie więcej niż tylko widowisko. To lekcja kreatywności, determinacji i współpracy, którą każdy z nas może zastosować w swojej codziennej pracy. Przypomina nam, że każdy proces twórczy zaczyna się od wstępnego pomysłu, a jego rozwinięcie wymaga czasu, zaangażowania i odwagi. To przypomnienie, że droga do sukcesu jest pełna wyzwań, a prawdziwe arcydzieło wymaga trudu, refleksji i nieustającej pracy nad sobą. Właśnie te wartości, które przekazuje PreTekst, mogą stanowić inspirację dla naszej widowni.

Spektakl opowiada historię niezbyt rozchwytywanego pisarza, któremu została ostatnia noc na dokończenie zlecenia – sztuki teatralnej. W głowie jednak pusto, pomysłu brak, frustracja rośnie, a pusta strona edytora tekstu jest jedynym jasnym punktem w jego sytuacji. Wykreowane w przypływie wątłej weny postacie materializują się w pokoju jako widoma manifestacja kiepskiej formy autora. Przepisywane w kółko scenki, kolejne i kolejne początki i ogólny brak pomysłu sprawia, że postacie zaczynają się buntować. One przecież mają ambicje! Chcą być grane przez wielkich aktorów, znaczyć coś w doskonałym tekście, opowiadać coś więcej, niż kolejną historię o banalnej miłości. Czy pomogą autorowi stworzyć wielkie dzieło? A może po prostu takie, które się dobrze ogląda?

Spektakl przedstawi grupa Alpaka albo Grupa Teatralna, która swoją działalność rozpoczęła w 2022 roku. Jest to niewielki team miłośników teatru, którzy spotkali się gdzieś tam w życiu, żeby połączyć doświadczenia i stworzyć z nich nową jakość. Sztukę PreTekst zbudowali od pomysłu po premierę sami, co nie jest łatwe, kiedy ma się dorosłe życie na karku.

Na naszej scenie wystąpią:
Emilia Ewa Bućko
Michał Zając
Bartek Marciniak

Wstęp na spektakl jest bezpłatny, wymagana jest jednak rezerwacja miejsc. Można to zrobić, kontaktując się na adres: scenamuzyczna@gak.gda.pl. 

Logo Scena Muzyczna

Aktualności

_16 września 2024

Wilno w Gdańsku 2024 | Vilnius Gdanske 2024

Pokazy filmowe, wystawy, spotkania autorskie, wykłady, warsztaty poetyckie, czyli 3 dni pełne kul...

Wilno w Gdańsku 2024 | Vilnius Gdanske 2024

Pokazy filmowe, wystawy, spotkania autorskie, wykłady, warsztaty poetyckie, czyli 3 dni pełne kultury i sztuki prosto z Wilna. Miejsca spotkań i wydarzeń: Stacja Orunia GAK i Instytut Kultury Miejskiej. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

Przed nami już dwudziesta pierwsza edycja Wilna w Gdańsku! Od 4 do 6 października zapraszamy między Neris a Motławę na nasze interdyscyplinarne wydarzenie.

Spotkajmy się!

To niesamowita przygoda dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć wyjątkowy charakter relacji gdańsko-wileńskich a także jedyna okazja, by doznać atmosfery litewskiej stolicy nad Motławą.

Co Was czeka?

Program jest pojemny: mieści dwa miasta, wydarzenia filmowe, literackie, koncerty i wystawy.

Przygotowaliśmy prelekcje i spotkania, podczas których będziemy opowiadać o kulturze i sztuce Wilna, a tematyka wileńska będzie obecna także w dyskusjach i rozmowach nieoficjalnych.

Sprawdzonym i najprzyjemniejszym sposobem na poznanie innej kultury i rozsmakowanie się
w niej jest po prostu bliski kontakt z jej dziedzinami i twórcami oraz obecność: zapraszamy więc na koncerty współczesnej muzyki litewskiej, spotkania z wileńskimi pisarkami i pisarzami.

Uczestniczyć można aktywnie: w performansie, w warsztatach poetyckich lub z dystansu jako obserwator i widz: seansów filmowych, wystawy fotograficznej.

Co nas łączy?

Miasta partnerskie łączy postać Czesława Miłosza, który jest patronem roku 2024.

Przypomnimy twórczość noblisty, opowiemy o jego związkach z Litwą, porozmawiamy z gośćmi, którzy znali poetę osobiście. To będzie niezwykłe spotkanie dla czytelników Miłosza. Posłuchamy o interesujących faktach z jego biografii, zapraszamy z pytaniami i do dyskusji.

Między Neris a Motławą

W tym roku kreujemy symbolicznie dorzecze Neris (Wilii) i Motławy. Zbliżamy ponownie Gdańsk i Wilno, Polskę i Litwę.

Każda odsłona festiwalu jest wspaniałym doświadczeniem wspólnej przestrzeni, kultury i przyjaźni.

Szczegółówy program znajdziesz na gak.gda.pl/wilnowgdansku/

Do zobaczenia podczas Wilna w Gdańsku!

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest dr Tomasz Snarski.

Organizatorami festiwalu są: Miasto Gdańsk, Miasto Wilno i GAK.

na różwym tle szablony kolorowych głów MArka Hłaski. Czarny napis: jak brzmi hłasko?

_12 września 2024

Muzyczna interpretacja prozy Marka Hłaski

Czy można oddać charakter literatury Marka Hłaski za pomocą dźwięków? Odpowiedź na to pytanie usł...

Muzyczna interpretacja prozy Marka Hłaski

na różwym tle szablony kolorowych głów MArka Hłaski. Czarny napis: jak brzmi hłasko?

Czy można oddać charakter literatury Marka Hłaski za pomocą dźwięków? Odpowiedź na to pytanie usłyszymy podczas wyjątkowego wydarzenia „Jak brzmi Hłasko”, które odbędzie się 21 września o godz. 20:00 na Skwerze Świętopełka w Gdańsku.

 

Podczas emisji zostaną zaprezentowane kompozycje muzyczne inspirowane twórczością Hłaski, będące wynikiem Open Calla, który GAK ogłosił w maju. Zadaniem konkursowym było stworzenie autorskich interpretacji muzycznych prozy Marka Hłaski, które będą uwzględniać współczesne konteksty. Wydarzenie będzie niepowtarzalną okazją, by na nowo odkryć świat Hłaski poprzez różnorodne brzmienia muzyczne, od poezji i hip hopu, po ambient i rock.
Prezentowane utwory, które napłynęły z całej Polski, charakteryzują się bogactwem cytatów z literatury Hłaski, fragmentami z wywiadów z twórcą oraz fragmentami ścieżek dźwiękowych z filmów, do których pisał scenariusze. Kompozycje poruszają egzystencjalne i społeczne wątki, takie jak samotność, tęsknota czy bunt, w sposób głęboki i refleksyjny. Wybrane utwory zostaną również wydane w formie albumu audio.
Dodatkowym atutem wydarzenia będzie oprawa świetlna, która wzbogaci atmosferę Skweru Świętopełka i wprowadzi w klimat literackiej i muzycznej podróży.

Laureaci konkursu:

  • Zuzanna Szmidt, utwór „Miał słońce na głowie”
  • Krzysztof Paul, utwór „Loops”
  • Jakub Ambroziak, utwór „bliski_jk”
  • Paweł Lasota, utwór „Pętla”
  • Mateusz Klimek, utwór „Wszyscy jesteśmy wymyśleni”
  • Hubert Wencel, utwór „Hłasko 2”
  • Pola Trąbińska, utwór „Noose”
  • Jakub Śliwiński, utwór „Ekspedycja”

Utwory wyróżnione udziałem w emisji:

  • Daniel Kosiński, utwór „Pętla”
  • Zespół The silver moon, utwór “Krzyż”
  • Andrzej Kędzierski, utwór “Śliczna dziewczyna”
  • Adrian Domagała, utwór „Marek Hłasko 2”
  • Adam Szwajcowski, utwór „Sposoby na przetrwanie człowieka piszącego”
  • Mykyta Platonov, utwór „Każdy ma w sobie Hłasko”

Zapraszamy do wspólnego odkrywania literackiego świata Hłaski w nowym, dźwiękowym wymiarze!

Wstęp wolny!

 

Regulamin Wydarzenia Jak brzmi Hłasko

_9 września 2024

Zapisz się na zajęcia w domach kultury GAK.

Nowy sezon ART. Zajęć! W tym roku przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty program, który obejmuje niema...

Zapisz się na zajęcia w domach kultury GAK.

Nowy sezon ART. Zajęć!

W tym roku przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty program, który obejmuje niemal 100 różnorodnych zajęć, w tym aż 25 zupełnie nowych propozycji. Nasza oferta skierowana jest zarówno do dzieci, młodzieży jak i dorosłych, co gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zajęcia poprowadzą doświadczeni instruktorzy i instruktorki, a większość zajęć odbędzie się w godzinach popołudniowych, aby umożliwić udział jak największej liczbie osób.

Spotkania społeczności i kluby pasjonatów

Nasze domy kultury to także przestrzeń dla lokalnej społeczności. W wybranych domach kultury będą organizowane spotkania sąsiedzkie, działają też kluby pasjonatów oraz kluby seniora, które umożliwią mieszkańcom/mieszkankom integrację i rozwijanie wspólnych zainteresowań.

Łatwe zapisy i płatności online

Zapisy na wszystkie zajęcia oraz płatności odbywają się online. Dzięki temu proces rejestracji jest szybki, wygodny i bezpieczny.

Znajdź pasję blisko domu!

Nie czekaj. Wybierz coś dla siebie i Swojego dziecka:

TANIEC

CERAMIKA

SZTUKI WIZUALNE

MUZYKA

KULTURA FIZYCZNA

RĘKODZIEŁO

TEATR I PERFORMANCE