Nabór do projektu. Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki | warsztaty historyczne
data
01.09.23
piątek
godzina
-
wstęp
bezpłatny; zapisy
adres
Dworcowa 9
dla kogo?
Dorośli, Młodzież, Seniorzy
Kobiety z Oruni – żyły tu, mieszkały, pracowały przez wieki. Działaczki, nauczycielki, artystki, filantropki – czy wiemy o nich wystarczająco dużo? Projekt “Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki” jest okazją, by przyjrzeć się mieszkankom dzielnicy i temu, jak ich działalność wpłynęła na społeczne i kulturalne życie Oruni.
Dlatego w ramach projektu Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki zapraszamy na cykl bezpłatnych warsztatów historycznych, który poprowadzą Anna Miler oraz Anna Zielińska-Fedoruk z grupy społecznej Metropolitanka. Warsztaty kierowane są dla wszystkich mieszkańców Gdańska, którzy interesują się historią Oruni, archiwalnymi poszukiwaniami i wydobywaniem zapomnianych albo nieznanych historii. Jeśli ktoś pamięta inspirującą nauczycielkę, pomocną lekarkę czy pielęgniarkę, a może aktywną działaczkę, która wszystko potrafiła załatwić czy znakomitą przedsiębiorczynię, w której sklepie świetnie się robiło zakupy, to te warsztaty są właśnie dla niego/dla niej.
Spotkania warsztatowe pomogą uczestnikom szukać w historiach, przekazach, źródłach rodzinnych informacji o ważnych dla społeczności kobietach oraz pozwolą na wspólne odkrywanie zapomnianych Orunianek i ich historii. Zebrane opowieści i miejsca posłużą do stworzenia wspólnej trasy w aplikacji na smartfon.
Spotkania odbywać się będą w Stacji Orunia GAK przy ulicy Dworcowej 9 w Gdańsku-Oruni.
Terminy warsztatów:
- 23.09.2023, g. 12.00-15.00
- 24.09.2023, g. 12.00-15.00
- 07.10.2023, g. 12.00-15.00
- 08.10.2023, g. 12.00-15.00
- 15.10.2023, g. 12.00-15.00
Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy: zapisystacja@gak.gda.pl. W tytule maila prosimy podać ORUNIANKI WARSZTATY
Zapisy odnoszą się jedynie do całego cyklu – nie ma możliwość zapisów na jeden wybrany dzień warsztatowy.
Na Wasze zgłoszenia czekamy do 22.09.2023.
Karta zgłoszenia (PDF, DOCX, ODT)
Regulamin (PDF, DOCX, ODT)
Anna Miler – badaczka historii kobiet, animatorka kultury, działaczka społeczna, storytellerka. W ramach projektów “Metropolitanka” i “Stocznia jest kobietą” odkrywa i popularyzuje historię kobiet. Szlakami kobiet po Stoczni Gdańskiej i śladami Żydówek po gdańskim Głównym Mieście przez 11 lat oprowadziła kilkaset osób. Spędziła wiele godzin na kwerendzie archiwalnej i opracowywaniu relacji mówionych stoczniówek. W Dare IT prowadzi program mentoringowy dla kobiet szukających pierwszej pracy w IT.
Anna Zielińska-Fedoruk – herstoryczka, badaczka historii kobiet na Pomorzu, edukatorka, storytellerka. Autorka scenariuszy lekcji i warsztatów z zakresu szeroko pojętej edukacji. W ramach projektu “Metropolitanka” odkrywa i popularyzuje historię kobiet. Oprowadza szlakami kobiet po Stoczni Gdańskiej, a także szlakiem prekursorek i Żydówek. Prowadzi metropolitankowe media społecznościowe. Na co dzień pracuje w Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości.
Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.