Wystawa Online | „Spotkanie przy stole” Barbara Maria Woźniak
/O wystawie/
Cykl obrazów, jaki prezentuję, powstał na podstawie fotografii, wykonanych przez mojego ojca Wojciecha Woźniaka, między innymi w domu rodzinnym mojej matki, Marii Woźniak z domu Gajewskiej we wsi Zblewo w okolicach Starogardu Gdańskiego w województwie pomorskim, w 1982 roku. Fotografie te, jako szkice pamięci oka, są dla mnie reminiscencją zjazdu rodzinnego, które skłoniło mnie do refleksji artystycznej nad spotkaniem człowieka z człowiekiem, twarzą w twarz.
Odnajduję Boga w obliczu drugiego człowieka, bliskiego, obcego, innego, cierpiącego, w spotkaniu – bez przemocy, która będąc zaprzeczeniem miłości bliźniego, ustanawia go biernym podmiotem w cierpieniu.1
Bohaterami obrazów są moi krewni: moja babcia i dziadek – Wanda i Jan Gajewscy, ciotka Urszula Puttkamer z domu Gajewska z córkami Aliną i Grażyną oraz moja matka i ojciec. Cała moja rodzina, jak wiele innych, dotknięta była niestabilnymi okolicznościami i przemianami społecznymi, politycznymi oraz historycznymi. Zaczynając od zaborów, poprzez II Rzecząpospolitą Polską, I i II wojną światową a na Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej kończąc.
Dziadek Jan doświadczył represji stając się biernym podmiotem w cierpieniu, między innymi jako więzień niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych w Stutthof, w okupowanej przez Niemców podczas II wojny światowej Polsce, Sachsenhausen i Dachau w Niemczech oraz Mauthausen-Gusen w Austrii. Przed II wojną światową był przedsiębiorcą, przez krótki czas po wojnie piastował urząd wójta Zblewa. Później stał się ofiarą szeregu represji, takich jak pozbawienie stanowiska wójta, uwięzienie przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego oraz konieczność szukania pracy poza powiatem starogardzkim. Z takich historii rodzi się resentyment, ale nie zawsze…
Ten malarski „album rodzinny” jest więc dla mnie również świadectwem Historii, tej indywidualnej, tej narodowej i tej powszechnej, gdzie w twarzy, postaci, spotkaniu przy stole, odnajdywana jest przeszłość i teraźniejszość, starość i młodość, każda chwila i każde doświadczenie. Jest świadectwem czasu, który już nie powróci, a miłość, rozumiana jako caritas,zdaje się tym spotkaniem z Bogiem i z drugim człowiekiem…
1Por. E. Lévinas, „Całość i nieskończoność. Esej o zewnętrzności.” PWN Warszawa 2020. s. 288-289.
Więcej o wystawie: Marta Modrzejewska_Ptak_opis // Spotkanie studium relacji
- Babcia Wanda przy stole. 90 cm x 70 cm olej na płótnie (2020)
- Dziadek Jan. 70 cm x 70 cm olej na płótnie (2020)
- Dziadek Jan i Grażyna. 100 cm x 70 cm olej na płótnie (2020)
- Mama. 100 cm x 70 cm olej na płótnie (2020)
- Dziadek Jan przy stole. 70 cm x 70 cm olej na płótnie (2020)
- Babcia Wanda. 90 cm x 70 cm olej na płótnie (2020)
- Mama i Ciocia Urszula. 100 cm x 70 cm olej na płótnie (2020)
- Mama i Ciocia Urszula. 100 cm x 70 cm olej na płótnie (2020)
- Mama i Grażyna. 70 cm x 50 cm olej na płótnie (2020
- Organy w kościele pw. św. Michała Archanioła w Zblewie. 35 cm x 50 cm olej na płótnie (2020)
- Tata rąbiący drewno. 35 cm x 50 cm olej na płótnie (2020)
- W drodze. 70 cm x 50 cm (2020)
- Przygotowania do wystawy / fot. Barbara Maria Woźniak
- Autorka prac – Barbara Maria Woźniak
- Przygotowania do wystawy / fot. Barbara Maria Woźniak
- Przygotowanie wystawy / fot. Barbara Maria Woźniak
- Wystawa w Projektorni / fot. Barbara Maria Woźniak
- Wystawa w Projektorni / fot. Barbara Maria Woźniak
/O artystce/
Barbara Maria Woźniak
Artysta malarz, grafik, fotografik. Urodzona 15 listopada 1983 roku w Gdańsku. Ukończyła Wydział Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 2012 roku. Od 2017 roku jest członkiem Związku Artystów Plastyków – Okręg Gdańsk.