Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Projektornia

GAK

Projektornia

Projektornia GAK mieści się w Gdańsku Brzeźnie, w niewielkiej odległości od morza. Nazwa klubu wywodzi się od sali projekcyjnej, znajdującej się w placówce i tym samym nawiązuje do tradycji kinowej tego miejsca.

Działalność Projektorni ukierunkowana jest na społeczność lokalną, a także turystów, odwiedzających latem Brzeźno. Organizowane przez klub imprezy nawiązują często do dawnych historii z życia nadmorskiego kurortu, bądź też służą promocji artystów działających w dzielnicy.

kwiecień 2023

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry
Obraz akwarelowy. Przedstawia fragment sklepu wielobranżowego z napisem SUPERSAM, w tle zachmurzone niebo. Obraz w kolorach przygaszonej żółci i niebieskiego.

21 kwiecień

Brzeźno – wernisaż Doroty Wójcik

21 kwietnia o godz. 18:00 zapraszamy na wernisaż Doroty Wójcik pt. "Brzeźno". Kilka słów od arty...

wystawa

Brzeźno – wernisaż Doroty Wójcik

Logo placówki

data

21.04.23
piątek

godzina

18:00

wstęp

Bezpłatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk Brzeźno

dla kogo?

Dorośli, Familijne, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

21 kwietnia o godz. 18:00 zapraszamy na wernisaż Doroty Wójcik pt. “Brzeźno”.

Kilka słów od artystki:
Gdy 3 lata temu wprowadziłam się do Brzeźna, w końcu poczułam się jak w domu. Być może dlatego, że tutaj przeżyłam dzieciństwo w babcinym domu i chodziłam do przedszkola sióstr Benedyktynek. Ta dzielnica wchłonęła mnie bez reszty, dlatego postanowiłam namalować to, jak ją widzę . Przedstawienia malarskie opisują architekturę, drzewa oraz morze, które są dla mnie wyznacznikiem miejsca, w którym żyją ludzie i która kształtuje ich społecznie. Uważam, że Brzeźno jest wyjątkową dzielnicą. Ze względu na jej tożsamość, którą tworzy społeczność, lokalność, którą odczuwa się w każdym miejscu. Dlatego starałam się namalować obiekty, miejsca, które najbardziej ją opisują i w których odbiorcy zauważą swoją cząstkę Brzeźna.

Obrazy nie są mimetyczną kopią rzeczywistości, a raczej odbiciem sposobu patrzenia autorki. Ujmują dynamikę podmiotu patrzącego, ale i żyjącego w dzielnicy Gdańska, która zyskuje także podmiotowość. Dzięki temu widz może uczestniczyć w intymnej relacji między autorką a jej otoczeniem.

O artystce:
Dorota Wójcik (ur. 1987 w Gdańsku) jest artystką wizualną oraz architektką. Ukończyła Politechnikę Gdańską z wyróżnieniem otrzymując 2 nagrody za najlepiej obroniony dyplom magisterski na wydziale Architektury i Urbanistyki w 2014 r. W międzyczasie podjęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. J. Baucia, gdzie w 2021 r. obroniła tytuł magisterski. Połączenie architektury i malarstwa stworzyły jej możliwości do podjęcia pracy przy wielu muralach w całej Polsce, m.in. miała możliwość uczestniczyć w produkcji prestiżowego muralu autorstwa E. Dwurnika w Warszawie. Jej prace malarskie zaprezentowano m.in. na Ogólnopolskiej Wystawie Konkursowej Fundacji im. Franciszki Eibisch w Warszawie. Dorota głównie zajmuje się malarstwem olejnym abstrakcyjnym, a inspiracje czerpie z natury (drzewa, morze, chmury). Od 2000 roku związana z Pracownią artystyczna Henryka Sokalskiego.

Strona artystki: https://dorota-wojcik.com/

Wystawę będzie można oglądać do 8.05.23 r.

Zapraszamy!

Czarno-biała ilustracja fortepianu na beżowym tle.

21 kwiecień

Kurs na klasykę. Fortepian+

Projektornia GAK zaprasza na cykl koncertów „Kurs na klasykę. Fortepian+”. „Kurs na klasykę. For...

muzyka

Kurs na klasykę. Fortepian+

Logo placówki

data

21.04.23
piątek

godzina

19:00

wstęp

Bezpłatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk Brzeźno

dla kogo?

wszyscy

Główna grafika wpisu

Projektornia GAK zaprasza na cykl koncertów „Kurs na klasykę. Fortepian+”.

„Kurs na klasykę. Fortepian +” to cykl czterech koncertów odbywających się raz w miesiącu od kwietnia do lipca br. Ideą przewodnią wszystkich wydarzeń będzie prezentacja fortepianu w najróżniejszych konfiguracjach i estetykach muzycznych.

Podczas koncertów usłyszymy bardzo zróżnicowane programy reprezentujące szeroko pojętą muzykę klasyczną obejmującą utwory solowe, kameralistykę instrumentalną i muzykę wokalną (pieśń, opera, musical, pieśni neapolitańskie).

Integralną częścią wszystkich prezentacji będzie aspekt edukacyjny koncertów w formie prelekcji przybliżających odbiorcom sylwetki kompozytorów, ciekawostki dotyczące wykonywanych utworów oraz możliwości brzmieniowe instrumentów.

Gospodarzem koncertów będzie rodowity mieszkaniec Brzeźna, Piotr Nowicki, pianista, profesor Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz prezes Fundacji Muzyki Nowej Kwartludium.

Koncerty przyczynią się do rozwoju kultury muzycznej w naszej dzielnicy i dzielnicach sąsiadujących oraz poszerzą wiedzę muzyczną mieszkańców.

PROGRAM:

21.04 (piątek), G 19:00 – fortepian + instrumenty perkusyjne

„Solo i w duecie”. Wieczór z muzyką na instrumenty perkusyjne i fortepian.
Wykonawcy:
Piotr Nowicki – fortepian
Paweł Nowicki – instrumenty perkusyjne

Terminy kolejnych koncertów:

26.05 (piątek), G 19:00 – fortepian + skrzypce
23.06 (piątek), G 19:00 – fortepian + śpiew (arie operowe, musical)
14.07 (piątek), G 19:00 – fortepian + akordeon i fagot

Szczegóły wkrótce.

Podczas wydarzenia zapewniamy również opiekę i atrakcje dla Waszych pociech! W osobnej sali odbywać się będą zabawy muzyczne dla dzieci od lat 3, które poprowadzi Natalia Wojtasik, instruktorka zajęć muzycznych dla najmłodszych “Muzyka nie gryzie” w Projektorni GAK.

Zapraszamy serdecznie i do zobaczenia w Projektorni GAK!

___

Koncerty mogą się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Rady Dzielnicy Brzeźno.

Wstęp wolny.

 

Kontakt:
projektornia@gak.gda.pl
58 343 46 91

REGULAMIN

 

O artystach:

  • ___pokaż cały opis

    dwóch mężczyzn w czarnych koszulach i spodniach stoi obok siebie; jeden patrzy w prawo drugi na wprost

     

     

     portret mężczyzny w garniturze, białej koszuli i krawacie

    Piotr Nowicki – pianista

    Ukończył Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku. W centrum jego zainteresowań znajduje się muzyka XX i XXI wieku, którą wykonuje jako solista i kameralista. Od 2002 roku współtworzy zespół Kwartludium specjalizujący się w wykonywaniu muzyki najnowszej. Na swoim koncie posiada kilkadziesiąt prawykonań utworów współczesnych kompozytorów oraz liczne nagrania płytowe (Dux, Requiem Records, Bôłt Records, Touch, Denovali Records), radiowe (Program 2 Polskiego Radia, WDR3, Deutschlandfunk) i telewizyjne (TVP Kultura). Koncertował w Stanach Zjednoczonych, Australii, Chinach, Korei Pd., Gruzji, Turcji, Izraelu oraz w większości krajów europejskich.

    Wielokrotny stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 1995 r. związany jest z macierzystą uczelnią, gdzie pracuje na stanowisku profesora. Piotr Nowicki jest również fundatorem i prezesem Fundacji Muzyki Nowej Kwartludium, której głównym celem jest propagowanie polskiej muzyki współczesnej w kraju i za granicą.

     

    mężczyzna opiera się o instrument muzyczny marimbę; w dłoniach trzyma pałeczki do gry

    Paweł Nowicki – perkusista

    Absolwent Konserwatorium Muzycznego w Strasbourgu. Laureat konkursów interpretacji muzyki współczesnej takich jak Gaudeamus Interpreters Competition w Rotterdamie czy I Konkursu Wibrafonowego w Clarment-Ferrand. Współtwórca zespołu muzyki współczesnej Kwartludium, z którym od ponad dwóch dekad dokonuje prawykonań dzieł polskich i światowych na najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą, takich jak Warszawska Jesień, Festiwal Radia WDR w Kolonii, Unsound Festival w Nowym Jorku, Nuove Musische Festiwal w Teatro Massimo w Palermo, Southbank Centre Royal Festival Hall w Londynie, Festiwal Muzyki Współczesnej w Daegu, w Korei Południowej.

    Artysta jest wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Gdańska, Stowarzyszenia Twórców Zaiks oraz Stoart. Paweł Nowicki jest twórcą muzyki ilustracyjnej i filmowej. Współpracuje z Teatrem Miniatura w Gdańsku.

    W 2020 roku Paweł Nowicki otrzymał stopień doktora przyznany przez Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Drewniane krzesła kinowe, ujęcie od tyłu, w tle fragment ekranu kinowego.

26 kwiecień

Kurs na kino – seans filmowy

Projektornia GAK zaprasza na Kurs na kino, czyli cykliczne seanse filmowe! Z końcem kwietnia sta...

kino

Kurs na kino – seans filmowy

Logo placówki

data

26.04.23
środa

godzina

18:30

wstęp

Bezpłatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk Brzeźno

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Projektornia GAK zaprasza na Kurs na kino, czyli cykliczne seanse filmowe!

Z końcem kwietnia startujemy z comiesięcznymi seansami filmowymi w Projektorni GAK. W ostatnią środę miesiąca o godz. 18:30 zapraszamy na wybrany przez lokalną społeczność film. Po każdym seansie odbędzie się również dyskusja.

W ciągu miesiąca będziemy umieszczać ankiety na naszych portalach społecznościowych tak, aby każdy miał szansę zagłosować na film. Dzięki temu to Wy – mieszkańcy i mieszkanki Brzeźna – będziecie mogli zdecydować o tym, jaki tytuł filmowy zagości na ekranie w danym miesiącu.

Pierwszy pokaz odbędzie się już 26 kwietnia o godz. 18:30, podczas którego obejrzymy film “Edi” (2002) w reż. Piotra Trzaskalskiego.

Kolejne seanse: 31.05 oraz 28.06, godz. 18:30.

Zapraszamy!
___

Projekt powstał w ramach grupy sąsiedzkiej Kurs na Brzeźno, zrzeszającej lokalną społeczność Brzeźna. Jeśli chcesz w aktywny sposób tworzyć ofertę kulturalną dzielnicy, zapraszamy do grupy!
https://www.facebook.com/groups/3102472913384634/

Betonowy stół do ping-ponga na dworze. W tle plan zawab, zielona trawa.

26 kwiecień

Kurs na Brzeźno – turniej ping-ponga i zabawy podwórkowe

26 kwietnia o godz. 17:00 Projektornia GAK zaprasza tym razem nie do środka, a na podwórko! Czy ...

spotkanie

Kurs na Brzeźno – turniej ping-ponga i zabawy podwórkowe

Logo placówki

data

26.04.23
środa

godzina

17:00

wstęp

Bezpłatny

adres

ul. Dworska 29a, 80-506 Gdańsk Brzeźno

dla kogo?

Dorośli, Dzieci, Familijne, Młodzież

Główna grafika wpisu

26 kwietnia o godz. 17:00 Projektornia GAK zaprasza tym razem nie do środka, a na podwórko!

Czy pamiętasz czasy swojego dzieciństwa, kiedy wraz z przyjaciółmi spędzałeś/aś wiele godzin na podwórku, grając w ping-ponga i inne ulubione gry? Przyjdź i spędź z nami chwile pełne beztroskiej zabawy!

Na dworze czeka stół do ping-ponga i mnóstwo zielonej przestrzeni do wykorzystania. Można grać w klasy, chwycić za skakankę, zagrać w gumę, co Ci tylko przyjdzie do głowy!

To doskonała okazja, aby aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu, spotkać się w gronie przyjaciół lub rodziny i po prostu dobrze się bawić!

Zapraszamy!
___
Dla tych chcących spędzić wieczór nieco spokojniej, zapraszamy o godz. 18:00 na pokaz polskiego filmu “Edi” (2002) w reż. Piotra Trzaskalskiego. 🎞️

Szczegóły: Kurs na kino – seans filmowy

Logo Projektornia

Aktualności