Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Plama

GAK

Plama

Jest w Gdańsku dzielnica wieżowców, a wśród nich, niski, biały pawilon otoczony rzeźbami – to Plama – kultura skoncentrowana w pigułce. Na Zaspie organizuje Obrazy Ogniem Malowane, Festiwal Monodram Monoblok, cykl: Kino w Blokowisku, Muzyka w Blokowisku, Teatr w Blokowisku.

Natomiast latem, Plama, rozlewa tę swoją skondensowaną kreatywność na cały Gdańsk, organizując Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA!

czerwiec 2021

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry

26 maj - 25 czerwiec

„Natura Człowieka” Maria Wróbel Dolega, Zuzanna Seweryna Dolega

"Natura człowieka". Utkana z tęsknoty za poczuciem bliskości i łącznością z drugim człowiekiem. T...

wystawa

„Natura Człowieka” Maria Wróbel Dolega, Zuzanna Seweryna Dolega

Logo placówki

data

26.05.21
środa

godzina

wstęp

bezpłatny

adres

Plama GAK, Pilotów 11 Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

„Natura człowieka”. Utkana z tęsknoty za poczuciem bliskości i łącznością z drugim człowiekiem. To próba przywrócenia przymierza z samym sobą i (własną) naturą. W pogoni za myślami, które niekiedy kryją się w zgiełku, pośród słów i znaków, poszukujemy swojej przynależności do świata. (Pod)świadomie wysyłamy w przestrzeń sygnały, tęskniąc za obecnością. „Natura człowieka” to próba zmierzenia się z melancholią, oswojenia jej i odnalezienia własnych dróg do szczęścia. Wsłuchując się w to, co podpowiada nam wrażliwość i osobisty słownik gestów i czułości mamy realną możliwość zmierzenia się z upływem czasu, przypływami i odpływami obecności.

Maria Wróbel-Dolega, ur. 1954 r. w Gdyni, malarka, twórczyni prac z pogranicza rysunku i tkaniny artystycznej. Absolwentka PWSSP w Gdańsku, dyplom uzyskała w 1981 roku w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza.

Zuzanna Seweryna Dolega, ur.  1990 r. w Gdyni, gdzie mieszka i tworzy w dziedzinie sztuk wizualnych. Zajmuje się pirografią, rysunkiem, kolażem, instalacjami artystycznymi, tkaniną, miniaturami i projekcjami analogowymi. Absolwentka, a obecnie Asystentka na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku.

„Natura Człowieka” to wspólny projekt dwóch wyjątkowych artystek – matki i córki.

Wystawa w Plamie będzie ich pierwszą wspólną.

Galeria GAK Plama
poniedziałek – piątek godz. 10:00 – 17:00
ul. Pilotów 11, Gdańsk

Galeria:

zdjęcie; z lewej strony obraz wykonany w technice malowania woskiem, na obrazie znajdują się warstwy wosku połączonego z pigmentem; z prawej strony napis Enakustyka warsztaty malowania woskiem

01 czerwiec

Enkaustyka – warsztaty malowania woskiem

enkaustyka [gr. enkaustikḗ], to antyczna technika malarska, w której jako spoiwo był stosowany wo...

warsztat

Enkaustyka – warsztaty malowania woskiem

Logo placówki

data

01.06.21
wtorek

godzina

17:30

wstęp

płatny

adres

Pilotów 11, Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

enkaustyka [gr. enkaustikḗ], to antyczna technika malarska, w której jako spoiwo był stosowany wosk pszczeli.

Podczas warsztatów poznamy technikę malowania woskiem. Poznasz krok po kroku jak przygotować spoiwo (pszczeli wosk) i wymieszać je z pigmentami.

Następnie stworzysz swoje unikalne dzieło i za pomocą ognia z palnika będziesz mógł nadać własny kształt swojej kreacji. Prace wykonane w technice enkaustyki są interesujące nie tylko ze względu na płynne mieszanie się kolorów ale również użycie wosku sprawia że chce się dotykać prac i poznawać ich różnymi zmysłami. Podczas warsztatów chciałabym zachęcić cię do eksperymentowania i odkrycia techniki enkaustycznej.

Prowadząca: Karolina Pielak – absolwentka wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.(2018)

Oprócz malarstwa zajmuje się także tworzeniem obiektów i video. W sztuce ceni sobie eksperyment i poszukiwanie nowych form wyrazu.

Enkaustyka jest jedną z ulubionych jej technik. Prywatnie miłośniczka podróży i tworzenia w duchu eko. Artystka uczestniczyła w rezydencji artystycznej w Savenay, Francja (2020) oraz ”l’Été du dessin” Look & Listen, -Goethe Institut, Marsylia (2019). Brała udział w międzynarodowym festiwalu POLONIZADOS -Urban Art, Walencja (2017), współpracowała także z Gdańską Szkołą Muralu.

 

Warsztaty realizowane będą na świeżym powietrzu (patio GAK Plama).

 • Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy mailowe plama@gak.gda.pl
 • Koszt uczestnictwa: 20zł
 • Każdy uczestnik/uczestniczka otrzyma niezbędne materiały i narzędzia.
 • Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych i młodzieży (od 16 roku życia).

*Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji lub masz pytania dotyczące dostępności wydarzenia skontaktuj się z nami plama@gak.gda.pl

zdjęcie; drewniana ławka wykonana z białych europalet

01 czerwiec - 30 czerwiec

Artysto zaadoptuj ławkę! – open call

Artysto zaadoptuj ławkę – to plenerowa akcja artystyczna skierowana do młodych artystów, którzy c...

aktualność

Artysto zaadoptuj ławkę! – open call

Logo placówki

data

01.06.21
wtorek

godzina

wstęp

bezpłatny

adres

Pilotów 11, Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Artysto zaadoptuj ławkę – to plenerowa akcja artystyczna skierowana do młodych artystów, którzy chcą zaprezentować swoją twórczości w przestrzeni miejskiej.

Działanie zaplanowane są na czerwiec 2021.
Organizatorem jest Gdański Archipelag Kultury Plama z siedzibą przy ul. Pilotów 11 w Gdańsku.

W naborze może wziąć udział osoba pełnoletnia, bądź grupa osób, która w terminie zgłosi projekt aranżacji ławki usytuowanej przy ulicy Pilotów 11. Oprócz projektu należy przesłać też szacunkowy kosztorys realizacji.

Do dyspozycji jest 6 drewnianych ławek usytuowanych przed siedzibą Plamy (ul. Pilotów 11, Gdańsk).
Wymiary ławki: 115cm x 56 cm x 36cm x 40cm.

Organizator pokrywa koszty materiałów oraz udostępnia narzędzia niezbędne do wykonania działania.

Do udziału zapraszamy wszystkich bez względu na wykształcenie, czy doświadczenie. Masz pomysł i chęć, by zaistniał on w przestrzeni miejskiej? Wyślij propozycję na adresem mailowy plama@gak.gda.pl.

Na ciemno-zielonym tle rysunek drzewa z różowymi sercami zwisającymi z gałęzi i napisem "nasze więzi"; w prawym rogu napis "stwórz z nami instalację artystyczną".

02 czerwiec

Instalacja artystyczna „Nasze więzi”

Cieszymy się z nieśmiałego pojawiania się lata w naszym Blokowisku. Lato kojarzy nam się z ko...

spotkanie
wystawa

Instalacja artystyczna „Nasze więzi”

Logo placówki

data

02.06.21
środa

godzina

12:00

wstęp

bezpłatny

adres

Pilotów 11, Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Dzieci, Familijne, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Cieszymy się z nieśmiałego pojawiania się lata w naszym Blokowisku. Lato kojarzy nam się z kolorami, uśmiechem, swobodą i właśnie – z tytułowymi więziami.
Razem z Karoliną Pielak – gdańską artystką, która zbierała swoje doświadczenie m.in. we Francji i Hiszpanii, szykujemy dla Was barwną instalację artystyczną, której każdy może stać się częścią.
Instalacja powstaje z potrzeby spotkania z ludźmi, tworzenia więzi i „pokolorowania świata”. Zada pytania „Czym są dla mnie więzi? „Co nas łączy?” „Czym jest dla mnie połączenie?”. Przechodzień oprócz podziwiania instalacji, będzie mógł zapisać swoją refleksję na drewnianej deseczce, zawiesić ją na linkach, współtworząc tym samym instalację.
Otwarcie instalacji w środę, 2 czerwca o godz. 12 przed budynkiem Plama GAK.
Zapraszamy wszystkich do dzielenia się swoimi słowami.

Karolina Pielak – urodzona 7 stycznia 1994 r. w Gdańsku. Absolwentka wydziału malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2018). Oprócz malarstwa zajmuje się tworzeniem obiektów, instalacją i video. Uczestniczyła w rezydencji artystycznej w Savenay, Francja (2020) oraz ”l’Été du dessin” Look & Listen, Goethe Institut, Marsylia (2019). Brała udział w międzynarodowym festiwalu POLONIZADOS -Urban Art, Walencja (2017), współpracowała także z Gdańską Szkołą Muralu.

grafika; czarny napis "boże mój!"; w lewym górnym rogu małe, symboliczne oko; na środku duży zielony okrąg, a tuż powyżej niego promienisty symbol słońca; z prawej strony pionowo napis Teatr w Blokowisku

07 czerwiec

Teatr w Blokowisku: Boże mój!

Stęsknieni i po długiej przerwie otwieramy dla Was Teatr w Blokowisku! Zaplanujcie sobie z nami ...

teatr

Teatr w Blokowisku: Boże mój!

Logo placówki

data

07.06.21
poniedziałek

godzina

19:00

wstęp

20

adres

Pilotów 11, Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Stęsknieni i po długiej przerwie otwieramy dla Was Teatr w Blokowisku!
Zaplanujcie sobie z nami teatralny wieczór.

W poniedziałek 7 czerwca zapraszamy na spektakl „Boże mój!” w reżyserii Marka Branda na podstawie sztuki „Oj Elochim!” Anat Gov.

„Boze mój!” to pełen zwrotów akcji i ciekawych dialogów komediodramat o potrzebie miłości i poświęcaniu się dla dobra innych, wystawiany z wielkim powodzeniem na wielu światowych scenach teatralnych. Pewnego dnia w gabinecie psychologicznym, prowadzonym przez samotnie wychowującą autystycznego syna Ellę, zjawia się pacjent, który przedstawia się jako… Bóg. Pogrążony w depresji nie chce już czuwać nad światem. Czy psycholożka-ateistka jest w stanie odwieść go od decyzji zniszczenia świata?

 

Boże mój! to nowy tytuł na scenie Teatru w Blokowisku, który z powodu pandemii prezentowaliśmy tylko dwukrotnie.

 

na podstawie sztuki: „Oj Elochim!” Anat Gov
tłumaczenie: Agnieszka Olek
reżyseria: Marek Brand
obsada: Magdalena Żulińska, Jacek Majok
muzyka: Paweł Zagańczyk
scenografia: Anna Molga

Wstęp: 20 zł bilety do kupienia w kasie GAK
Ilość miejsc ograniczona, rezerwacja pod adresem: plama@gak.gda.pl oraz nr telefonu: 58 557 42 47.
:

 

Anat Gov
Izraelska dramatopisarka, autorka scenariuszy telewizyjnych, tłumaczka. Po ukończeniu studiów na wydziale teatru Uniwersytetu w Tel Aviwie przez wiele lat pisała scenariusze do izraelskich programów satyrycznych. Jest autorką dziewięciu sztuk teatralnych, z których dwie Najlepsze przyjaciółki i Pan domu otrzymały nagrodę dla najlepszej komedii w 1999 i 2004 roku. Przetłumaczyła Via Dolorosa Davida Harea i Matkę Courage i jej dzieci Bertolda Brechta. Była również felietonistką dziennika Yedioth Ahronoth oraz jedną z założycielek organizacji Ezrat Nashim, zajmującej się ofiarami przemocy seksualnej.
Komedia Boże mój! miała światową prapremierę w Teatrze Cameri w Tel Aviwie 27 marca 2008 roku w reżyserii Edny Mazii. Była również wystawiana w Argentynie, Włoszech, Brazylii, Niemczech, Polsce, Rosji i Panamie.

Recenzje:
„Boże mój!” na podstawie sztuki „Oj Elochim!” Anat Gov to poruszająca, zabawna opowieść o tym, jak współczesny świat jest w stanie zawrócić w głowie każdemu. W tym samemu Stwórcy. Autorka historii, izraelska dramatopisarka stworzyła dotąd dziewięć sztuk teatralnych. Dwie z nich otrzymały nagrody dla najlepszych komedii. I nie należy się dziwić – jej opowieści zachwycają niewymuszoną prostotą, humorem i charakterem.
Tak samo jest w przypadku „Boże mój!”, którą na warsztat wziął Marek Brand, reżyser, aktor i prozaik. Na scenie sali prób Miniatury umieścił dwoje aktorów, którzy przez ponad półtorej godziny bawią i wzruszają widownię. Spektakl jest dowodem na to, że dobra sztuka obroni się sama. Próżno tu szukać wyszukanej scenografii, skomplikowanych zabiegów, feerii barw i dźwięków. Wszystko, czego Brand potrzebował to dwoje aktorów, cztery krzesła i duży ładunek emocjonalny. (…)” – Katarzyna Sudoł – Gazeta Wyborcza – Trójmiasto

 

grafika; na szarym tle dwa unoszące się z powietrzu wieżowce, narysowane ołówkiem; po prawej czarny napis dłuży się miasto; po lewej biały napis spotkanie autorskie Patryk Zimny

10 czerwiec

Patryk Zimny „Dłuży się miasto” | Spotkanie autorskie

W ramach cyklu Bloki Literackie zapraszamy na spotkanie z Patrykiem Zimnym, autorem pięciu ksią...

spotkanie

Patryk Zimny „Dłuży się miasto” | Spotkanie autorskie

Logo placówki

data

10.06.21
czwartek

godzina

19:00

wstęp

bezpłatny

adres

Pilotów 11, Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu
W ramach cyklu Bloki Literackie zapraszamy na spotkanie z Patrykiem Zimnym, autorem pięciu książek poetyckich, który opowie o swoim ostatnim tomie „Dłuży się miasto”.
„Dłuży się miasto” to jazda używanym rowerem, kupionym od cwaniaka z dzielnicy Siedlce, gdzie do godziny użytkowania wszystko działało. Później chce się wyć, naprawiać, przyśpieszać, nigdy nie hamować. Książka dzielnicowa, z miejscami postojowymi…
Między innymi na Zaspie.
Rozmowę poprowadzi Kamil Galus – poeta, redaktor, animator.
***
Patryk Zimny – poeta, redaktor, laureat kilkunastu konkursów, stypendysta: Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Fundacji im. Stanisławy Fleszarowej-Muskat; Inicjator i prowadzący lęborskie spotkania poetyckie „Wiatr w słowa”. Autor pięciu tomów wierszy: „Uchoko” (2010), „Przejście” (2012), „Mantry” (2015), „Zasiewanie chmur” (2017), „Dłuży się miasto” (2021). Mieszka na Zaspie.
Kamil Galus – poeta, redaktor, animator. Urodził się w Grudziądzu. Do tej pory wydał dwie książki poetyckie – „Trzęsawiska” (2017) i „Zaduch” (2019). W trzecim kwartale 2021 roku ukaże się jego trzecia książka poetycka pt. „Iskanie felgi”. W Polsce nagradzany i publikowany. W 2019 roku za działalność literacką otrzymał stypendium Fundacji im. Stanisławy Fleszarowej-Muskat. Mieszka w Gdańsku.
Wstęp wolny
Podczas wydarzenia będą obowiązywały zasady sanitarne związane z ochroną widzów przed covid-19.

17 czerwiec

Bajzel przed Plamą – koncert plenerowy

Wracamy z koncertami i zapraszamy przed Plamę! Oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury - Plama (u...

muzyka

Bajzel przed Plamą – koncert plenerowy

Logo placówki

data

17.06.21
czwartek

godzina

20:00

wstęp

bezpłatny

adres

Pilotów 11

dla kogo?

Dorośli, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Wracamy z koncertami i zapraszamy przed Plamę!

Oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury – Plama (ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa) zaprasza na plenerowy koncert Piotra “Bajzla” Piaseckiego w ramach trasy promującej płytę “Pararaj” i plamowego cyklu „Muzyka w Blokowisku”!

Do zobaczenia na naszym trawniku 17 czerwca, w czwartek, o godz. 20:00. Wstęp wolny.

Więcej do poczytania i posłuchania niżej.

 • ___pokaż cały opis

  Bajzel to człowiek orkiestra, One Man Band, artysta nie mieszczący się w jakichkolwiek schematach czy gatunkach muzycznych. Autor tekstów, kompozytor i wykonawca swoich autorskich utworów. Przy pomocy zapętlania sampli perkusyjnych, gitar i wokali śpiewanych przez niego na żywo tworzy muzykę przypominającą kilkuosobowy zespół. Jego charyzmatyczne i wysoce energetyczne występy, przysporzyły mu sporo fanów w całej Polsce.

  „Widziałem go kiedyś na koncercie, podszedłem pod scenę, żeby zobaczyć ilu ich tam jest. Okazało się, że to jeden gość z efektami.” – Lech Janerka

  -> NOWY ALBUM „PARARAJ”

  19 kwietnia 2021 artysta powrócił z szóstą solową już odsłoną (poprzednie albumy: „Bajzel”, „Miłośnij”, „Mała Wulgaria”, „amOK”, „GinkGo”) swojej niezwykle charakterystycznej twórczości muzycznej pod enigmatyczną nazwą „Pararaj”. W związku z czym po poluzowaniu pandemicznych obostrzeń Bajzel rusza w trasę promującą jego najnowszą płytę.

  Album jeszcze przedpremierowo zapowiedziały trzy single:
  odważna aranżacyjnie wersja słynnej piosenki Ireny Santor „Już nie ma dzikich plaż”, zachowana w post apokaliptycznym klimacie „Łza” oraz dla przełamania dwóch poprzednich sentymentalnych utworów, energiczny i przewrotny „Film”; które zostały świetnie przyjęte przez słuchaczy oraz docenione przez dziennikarzy muzycznych w najważniejszych stacjach radiowych w Polsce m.in.: ANTYRADIO, Radio Nowy Świat czy Radio 357, Radio WNET oraz lokalne rozgłośnie Polskiego Radia.

  „Piotr „Bajzel” Piasecki jest naszą słowiańską emanacją barokowego smutku Nicka Cave’a, awangardowego i włóczęgowskiego Toma Waitsa, a także prowokatorstwa i żartu Franka Zappy. I owe wielkie odniesienia nie są na wyrost.” – Szef Muzyczny Radio WNET Tomasz Wybranowski

  Bajzel „(…) oddał w nasze ręce 11 ciekawych kompozycji, w których znajdziemy ślady rocka, progresywnego rocka, popu, elektroniki, disco i wielu innych obliczy muzyki. Czasami jest to konwencja eksperymentalnego żartu, innym razem poważnego spojrzenia na brzmienie, słowa i ocenę naszej rzeczywistości, ale zawsze każdy z tych utworów potrafi nas czymś zaskoczyć i zaciekawić.” – Maciej Janiszyn, portal WYSPA.FM

  „…tak eklektycznego polskiego grania z bardzo fajnymi, abstrakcyjnymi tekstami dawno nie słyszałem. Słuchacze będą zachwyceni. Polecam.” – Dziennikarz muzyczny Radio NOWY ŚWIAT Jacek Nizinkiewicz

  „Płyta popełniona (jak to Bajzel ma w zwyczaju) z dziecięcą wrażliwością. Kolorowa, eklektyczna, teatralno-cyrkowa. W dwójnasób pogodna, bo z jednej strony słońce wypełnia prawie każdy dźwięk i słowo. (…) Cyrk ze szczyptą melancholii. W pandemicznym burdelu – jak znalazł.” – Hubert „SPIĘTY” Dobaczewski

  Coś do posłuchania:
  „Happy Love”

  Więcej:
  Bandcamp: https://bajzel.bandcamp.com/
  Facebook: https://www.facebook.com/BajzelBajzel
  Instagram: https://instagram.com/bajzel.music
  WWW: http://bajzel.eu/
  Spotify: https://open.spotify.com/artist/5X0ZoeDMgOElOqbzjvzsza…
  YouTube : BAJZEL https://www.youtube.com/channel/UC3nQWxEENlDjpHCgTgagxxw
  Playlista „The Best Of”: https://open.spotify.com/playlist/4mjIUFtWWdlFAGFl6QYB03

  Zapraszamy!

23 czerwiec

Cyjanotypia – warsztaty na patio

Serdecznie zapraszamy na warsztaty "Malowania światłem". Cyjanotypia to technika fotograficzna w...

aktualność
warsztat

Cyjanotypia – warsztaty na patio

Logo placówki

data

23.06.21
środa

godzina

17:30

wstęp

płatny

adres

Pilotów 11, Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Dzieci, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Serdecznie zapraszamy na warsztaty „Malowania światłem”.

Cyjanotypia to technika fotograficzna wykorzystująca światłoczułość soli żelaza, charakteryzująca się monochromatycznym obrazem w kolorze niebieskim, tworzonym przez błękit pruski.

Uczestnicy zajęć będą tworzyli własne kompozycje pod okiem instruktorki – Magdaleny Nowak.

Magdalena Nowak jest absolwentką wydziału grafiki, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się rysunkiem, fotografią camera obscura, ilustracją i projektowaniem graficznym. Na swoim koncie ma wiele nagród wyróżnień i stypendiów m.in. Nagrody Prezydenta Gdańska w Dziedzinie Kultury 2014, Selected Prize – Gold Panda International Cartonn and Illustartion Competition, Exellent Prize – The Dcond Master Cup International Illustration Biennial Pekin 2011. Zdobyła też trzecią nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Rysunku Satyrycznego Satyrykon 2008. Na koncie ma kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Anglii, Francji, Niemczech, Katalonii, Macedonii, Australii, Chinach, na Tajwanie, Litwie i Ukrainie. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów Sztuki Współczesnej na Tajwanie, w Katalonii, Pekinie i w zbiorach prywatnych w Polsce, Francji, Niemczech i Anglii. Jest rezydentką WL4 Przestrzeń Sztuki.

Koszt uczestnictwa 10zł.

Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy mailowe: plama@gak.gda.pl

 

Patio GAK Plama
środa 17:30
ul. Pilotów 11, Gdańsk

Logo Plama

Aktualności

abstrakcyjne zdjęcie z niebieskimi plamami

_15 lipca 2022

Boros / Gary / Szkudlarek: Piekło Niżej

Wieczór literacki nie musi być nudny, szczególnie jeśli to jednocześnie poetry-audio-video show! ...

Boros / Gary / Szkudlarek: Piekło Niżej

abstrakcyjne zdjęcie z niebieskimi plamami

Wieczór literacki nie musi być nudny, szczególnie jeśli to jednocześnie poetry-audio-video show!

20 lipca o 20:00 w Plamie (pilotów 11) odbędzie się performance poetycki.

Akcję poetycką zrealizują: poeta, Wojciech Boros – ze swoimi nowymi tekstami, vj, Gary Garnowski, który na żywo stworzy interpretacje video do „borosowych” tekstów oraz muzyk, Maciej Szkudlarek.

Po wszystkim odbędzie się półgodzinna rozmowa z Wojciechem Borosem, którą poprowadzi poetka, pisarka oraz dziennikarka działu rozrywki i kultury portalu „Trójmiasto.pl”, Aleksandra Wrona.

Wstęp wolny!

O twórcach:

Wojciech Boros

Poeta i animator kultury. Zdobywca Czerwonej Róży (1996). Stypendysta: Marszałka Województwa Pomorskiego (kilkakrotnie), Prezydenta M. Gdańska (2008, 2021), Baltic Centre for Writers and Translators (Szwecja, 2012), ZAiKS-u (2020). Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2013, 201. W 2013-2014 r. wziął udział w austriacko-polskim projekcie artystycznym Josefa Trattnera SOFA. Polnische sofafahrten/Z sofą po Polsce. Jego wiersze były tłumaczone na język niemiecki, czeski, angielski, białoruski i ukraiński. Wydał tomy: Nierealit górski (1997), Jasne i Pełne (2003), Złe zamiary (200, Pies i Pan (2014) oraz audiobook Pusta noc (2012 w opracowaniu muzycznym Marcina Emitera Dymitera). Redaktor działu poezji w kwartalniku Bliza (od 2009 r.), stały współpracownik dwumiesięcznika literackiego Autograf. Organizuje wieczory poetyckie, konkursy jednego wiersza, slamy poetyckie, etc.

Gary Garnowski 
Absolwent malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Artysta wizualny jego głównym polem eksploracji jest wideo, projekcja, światło oraz ruch. Występuje regularnie jako VJ, miksując tworzone przez siebie animacje w czasie rzeczywistym z muzyką graną na żywo. Swoje umiejętności prezentował na licznych koncertach i wydarzeniach w Polsce i za granicą m. in. na Opener Festiwal, Mama Vilnius Jazz Festiwal, Jazz nad Odrą, Soundrive, Biedowo Music Festival. Najlepiej czuje się, improwizując, co zaczerpnął od jazzmanów z ktorymi najczęściej występuje. Pracuje także przy projektach komercyjnych tworząc mappingi 3D i projekcje wielkoformatowe, animacje, motion design, montaż. Swoim doświadczeniem dzieli się jako asystent w pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej na Wydziale Malarstwa oraz prowadzący przedmiot Generatywna Manipulacja Obrazem na Wydziale Intermediów w alma mater, oraz na prowadzonych warsztatach. Prywatnie wielbiciel rowerów i kawy.

Galeria:

Grafika przedstawia kolorową postać stojącą na rękach; obok napis

_4 lipca 2022

FETA 2022

7 – 10 lipca 2022 r. FETA rozlewa się na Przymorze i Park Reagana. Zapraszamy!Po pandemicz...

FETA 2022

Grafika przedstawia kolorową postać stojącą na rękach; obok napis

7 – 10 lipca 2022 r.

FETA rozlewa się na Przymorze i Park Reagana. Zapraszamy!Po pandemicznej przerwie Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA wraca do Gdańska. W 2022 roku teatry z Europy zagarną, wchłoną i przetworzą okolice nadmorskiego Parku Reagana. Wszystkie wydarzenia będą wpisywać się w przestrzeń natury, która współistnieje z prężnie rozwijającym się miastem. Nierzadko spektakle będą opowiadać o zagrożeniach i potencjale koegzystencji cywilizacji z przyrodą, zagrożeniu klimatycznym i wyzwaniach, którym jako społeczność miasta próbujemy dziś sprostać – w tym idei gościnności, w obliczu uchodźstwa i przychodźstwa. Najbardziej palące tematy zostaną opowiedziane z ogromną dawką absurdalnego humoru przez mimów, artystów teatru cyrku, tancerzy, performerów i lalkarzy, którzy rozbawiają publiczność na całym świecie.Zespoły teatralne z Polski i zagranicy otworzą przed nami nową perspektywę. Pozwolą zobaczyć przestrzenie znane nam z codziennych spacerów w zupełnie inny sposób. Być może zachęcą nas do częstszego obcowania z naturą, pozwolą usłyszeć ludzi wokół nas, których do tej pory nie zauważaliśmy lub nie chcieliśmy zauważać, stworzą preteksty do spotkania ponad podziałami, tu i teraz. Sprowokują do śmiechu.W programie festiwalu znalazły się zarówno duże widowiska plenerowe, kameralne spektakle z pogranicza nowej sztuki cyrkowej, teatru tańca, ruchu, nowych mediów i lalkowe, korzystające ze środków ożywionej formy. Znajdziecie w nim spektakle dla dzieci, dorosłych i takie bez ograniczeń wieku odbiorców. Do Gdańska przyjadą artyści teatralni z Polski, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Holandii, Finlandii i Litwy.Zapraszamy Was do uczestnictwa w czasie tegorocznej Fety. Do spotkania z najlepszymi teatrami plenerowymi i ulicznymi. Zachęcamy do wspólnej refleksji na temat zachodzących zmian i migracji oraz relacji człowieka z naturą i człowieka z człowiekiem. Życzymy, żeby czas FETY był pełny emocji, uśmiechu i dobrej zabawy!Więcej informacji na stronie www.feta.pl 

 • Program tegorocznego festiwalu dostępny jest w zakładce PROGRAM 2022.
 • W zakładce FAQ znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz wskazówki dojazdu na festiwal, informacje o biletach.
 • Zachęcamy do śledzenia bieżących informacji ze świata FETY za pośrednictwem oficjalnych mediów społecznościowych festiwalu:Facebook: FETAfestiwalInstagram:  feta_festiwal

   

PROGRAM – FETA 2022

CZWARTEK 07.07.2022 (mapa)

21.30 Inauguracja Festiwalu – boisko przy Zepole Szkół Kreowania Wizerunku – A1
22.00 Teatr Biuro Podróży „Eurydyka” / Polska, Poznań / 60 min – A1

Spektakl ,,Eurydyka” przeznaczony jest dla widzów powyżej 16. roku życia.

PIĄTEK 08.07.2022 (mapa)

15.00 Adrian Schvarzstein and Jurate Sirvyte Rukstele „Arrived” / Hiszpania/Litwa / 35 min – okolice  molo w Brzeźnie**
15.00 Teatr Barnaby „Tymoteusz wśród ptaków” / Polska, Gdańsk / 45 min – B10
16.00 Cal y Canto Teatro „Lost Dog…Perro Perdido”/ Hiszpania / 45 min – B1***
16.30 Compagnie DaaD „BOAT” / Holandia / 30 min – start B11**
17.00 Teatr Barnaby „Piecuch najwspanialszy na świecie” / Polska, Gdańsk / 45 min – B10
18.00 Adrian Schvarzstein and Jurate Sirvyte Rukstele „Arrived” / Hiszpania/Litwa / 35 min – okolice molo w Brzeźnie**
18.00 circoPitanga „Nuptial Ropes” / Szwajcaria/Izrael / 35 min – B2
18.30 Teatr Barnaby „Czerwony kapturek” / Polska, Gdańsk / 45 min – B10
18.30 Cal y Canto Teatro „Lost Dog…Perro Perdido”/ Hiszpania / 45 min – B1***
19.00 Teatr Pantomimy Mimo „Pan i Pani O” / Polska, Warszawa / 45 min – B8
19.15 Compagnie DaaD „BOAT” / Holandia / 30 min – start B11**
20.00 circoPitanga „Nuptial Ropes” / Szwajcaria/Izrael / 35 min – B2
20.45 Grupa WoRaZu „Urażone Guru” / Polska – Warszawa, Toruń / 40 min – B3
21.00 Theatre En Vol „Il grande spettacolo della fine del mondo” / Włochy /  50 min – A2
22.00 antagon theaterAKTion „Klima X” /Niemcy / 60 min – B5
22.00 Teatr Fuzja „Dywidenda” / Polska, Poznań / 45 min – A1

Vincent de Rooij & Daan Mathot „Boat” / Holandia / 10 min – B9***

15.25, 15.50, 16.15, 16.40, 17.05 -> 20.05, 20.30, 20.55

SOBOTA 09.07.2022 (mapa)

15.00 Compagnie DaaD „BOAT” / Holandia / 30 min – start B11**
15.30 Adrian Schvarzstein and Jurate Sirvyte Rukstele „Arrived” / Hiszpania/Litwa / 35 min – okolice molo w Brzeźnie**
15.30 Cal y Canto Teatro „Lost Dog…Perro Perdido” / Hiszpania / 45 min – B1***
16.00 circoPitanga „Nuptial Ropes” / Szwajcaria/Izrael / 35 min – B2
16.30 Teatr Małe Mi „Boso” / Polska, Łódź / 55 min – B10

17.00 Teatr Pantomimy Mimo „Pan i Pani O” / Polska, Warszawa / 45 min – B8
17.15 Cal y Canto Teatro „Lost Dog…Perro Perdido” / Hiszpania / 45 min – B1***
17.30 Compagnie DaaD „BOAT” / Holandia / 30 min – start B11**
18.00 Arctic Ensemble „Kickstart” / Finlandia / 65 min – B4
18.00 Adrian Schvarzstein and Jurate Sirvyte Rukstele „Arrived” / Hiszpania/Litwa / 35 min – okolice molo w Brzeźnie**
19.15 circoPitanga „Nuptial Ropes” / Szwajcaria/Izrael / 35 min – B2
19.15 Kolektyw Kejos „Epitafium Błazna” / Polska, Wrocław / 40 min – boisko – B7
20.00 antagon theaterAKTion „Klima X” /Niemcy / 60 min – B5
20.30 Cal y Canto Teatro „Lost Dog…Perro Perdido” / Hiszpania / 45 min – B1***
20.30 Theatre En Vol „Il grande spettacolo della fine del mondo” / Włochy /  50 min – A2
21.00 Grupa WoRaZu „Urażone Guru” / Polska – Warszawa, Toruń / 40 min – B3
22.00 Theater Titanick „Trip Over” / Niemcy / 70 min – B***

Vincent de Rooij & Daan Mathot „Boat” / Holandia / 10 min – B9***

15.05, 15.30, 15.55, 16.20, 16.50 -> 20.05, 20.30, 20.55

NIEDZIELA 10.07.2022 (mapa)

13.00 Adrian Schvarzstein and Jurate Sirvyte Rukstele „Arrived” / Hiszpania/Litwa / 35 min – okolice molo w Brzeźnie**
14.00 circoPitanga „Nuptial Ropes” / Szwajcaria/Izrael / 35 min – B2
15.00 Compagnie DaaD „BOAT” / Holandia / 30 min – start B11**
15.30 Cal y Canto Teatro „Lost Dog…Perro Perdido” / Hiszpania / 45 min – B1***
16.00 Teatro Due Mondi „Wall Cracks” / Włochy / 60 min – A1
16.00 Teatr Małe Mi „Sokrates w piaskownicy” / Polska, Łódź / 55 min – B10
16.30 circoPitanga „Nuptial Ropes” / Szwajcaria/Izrael / 35 min – B2
17.00 Compagnie DaaD „BOAT” / Holandia / 30 min – start B11**
17.00 Teatr Pantomimy Mimo „Pan i Pani O.” / Polska, Warszawa / 45 min – B8
17.45 Cal y Canto Teatro „Lost Dog…Perro Perdido” / Hiszpania / 45 min – B1***
18.00 Arctic Ensemble „Kickstart” / Finlandia / 65 min – B4
19.15 Kolektyw Kejos „Epitafium Błazna” / Polska, Wrocław / 40 min – boisko – B7
19.15 Teatro Due Mondi „Wall Cracks” / Włochy / 60 min – A1
20:00 antagon theaterAKTion „Klima X” /Niemcy / 60 min – B5
20.30 Cal y Canto Teatro „Lost Dog…Perro Perdido” / Hiszpania / 45 min – B1***
20.30 Theatre En Vol „Il grande spettacolo della fine del mondo” / Włochy /  50 min – A2
21.00 Teatr Pantomimy Mimo „Piękne nic” / Polska, Warszawa / 50 min – B6
21.00 Grupa WoRaZu „Urażone Guru” / Polska – Warszawa, Toruń / 40 min – B3
22.00 Theater Titanick „Trip Over” / Niemcy / 70 min – B***


Vincent de Rooij & Daan Mathot „Boat” / Holandia / 10 min – B9***

13.00, 13.25, 13.50, 14.15, 14.40 -> 19.00, 19.40, 20.05, 20.30

FETA 2022 FETA 2022_program (pdf)

Galeria:

grafika; na granatowym tle biały napis

_27 kwietnia 2022

Stypendia kulturalne dla gdańskich twórców

Szanowne Osoby zajmującego się twórczością kulturalną na terenie miasta Gdańska: do 10 czerwca mo...

Stypendia kulturalne dla gdańskich twórców

grafika; na granatowym tle biały napis

Szanowne Osoby zajmującego się twórczością kulturalną na terenie miasta Gdańska: do 10 czerwca można składać wnioski o stypendia kulturalne dla gdańskich twórców.

Jeżeli marzycie o realizacji projektu z pogranicza sztuk performatywnych i teatralnych – zapraszamy do kontaktu z Tomaszem Kaczorowskim, kuratorem Teatru w Blokowisku Gdańskiego Archipelagu Kultury PLAMA na Zaspie: tomasz.kaczorowski@gak.gda.pl

Czym jest Teatr w Blokowisku?

Teatr w Blokowisku jest miejscem prezentacji teatralnych wchodzącym w strukturę Gdańskiego Archipelagu Kultury PLAMA na Zaspie. Od października do końca maja wystawiane są spektakle teatralne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Scena zainaugurowała swoją działalność 30 czerwca 2008 r. Rezydentem sceny był autorski Teatr Zielony Wiatrak Marka Branda. Scena od początku swojego istnienia działa repertuarowo. W niedziele prezentowane są spektakle dla dzieci, a w poniedziałki lub piątki dla dorosłych.

Od 2022 roku scena Teatru w Blokowisku otwiera się na wydarzenia niezależne, szczególnie na artystów działających na pograniczu różnych form: teatru ożywionej formy, koncertów performatywnych, przedstawień małoobsadowych, monodramów, slamów poetyckich i inicjatyw zaangażowanych społecznie. Od roku akademickiego 2022/2023 planujemy ścisłą współpracę ze studentami Wiedzy o Teatrze oraz Zarządzania i Komunikacji w Sztukach Scenicznych oraz pracownikami naukowymi Uniwersytetu Gdańskiego.

Chcemy by Teatr w Blokowisku był przestrzenią przyjazną i inspirującą dla mieszkańców Zaspy oraz dla środowiska studenckiego i akademickiego sąsiadującego z Zaspą kampusu Uniwersytetu Gdańskiego oraz odpowiadał na wyzwania otaczającej rzeczywistości dając przestrzeń do działania młodym twórcom kultury a także wypełniał lukę na trójmiejskiej mapie kulturalnej wysokiej jakości teatrem młodego widza.

Co oferujemy?

 1. Konsultacje merytoryczne przy tworzeniu koncepcji projektu i w całym procesie aplikacji, jeżeli projekt miałby być realizowany w Teatrze w Blokowisku GAK Plama.
 2. Dla najciekawszych projektów: przygotujemy listy intencyjne i rekomendacje nt. planowanej współpracy z Teatrem w Blokowisku GAK Plama.
 3. Nieodpłatne udostępnienie przestrzeni, infrastruktury oraz pomocy technicznej do realizacji najciekawszych projektów zbieżnych z profilem działalności instytucji.
 4. Włączenie efektów realizowanego stypendium do repertuaru Teatru w Blokowisku GAK Plama (możliwość od września/października 2022).
 5. Opieka artystyczna nad projektem, którą sprawował będzie kurator Teatru w Blokowisku.

Kto może się ubiegać o stypendium?

 1. „W konkursie o Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska mogą uczestniczyć wyłącznie osoby fizyczne zajmujące się twórczością artystyczną i kulturalną oraz upowszechnianiem kultury.
 2. Stypendium przyznawane jest na wniosek osoby fizycznej mieszkającej i płacącej podatek dochodowy w Gdańsku.”

 

Więcej szczegółów TUTAJ.