Powrót do GAKu Logo GAK
Logo GAK

placówki

Gama

GAK

Gama

Do Gamy przychodzą najczęściej sąsiedzi, duch lokalności jest w Letniewie bardzo widoczny.

Organizujemy warsztaty dla dorosłych z homerecordingu ze Stendkiem i z produkcji muzycznej z Piotrem Kalińskim (Hatti Vatti), a dla naszych sąsiadów plenerowy Przystanek Letnica.

wrzesień 2021

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry

11 wrzesień

KASZUBY MIĘDZY BLOKAMI. wysmakowane regionalne dziedzictwo

Przedogródek, sad, ogród warzywny, pole, łąka, las i jezioro nadają smak życiu w domu kaszu...

spotkanie
warsztat
wystawa

KASZUBY MIĘDZY BLOKAMI. wysmakowane regionalne dziedzictwo

Logo placówki

data

11.09.21
sobota

godzina

11.00

wstęp

bezpłatny

adres

Gama GAK, ul. Starowiejska 15-16 Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Dzieci, Familijne, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu

Przedogródek, sad, ogród warzywny, pole, łąka, las i jezioro nadają smak życiu w domu kaszubskim. Ale rozumiejąc smaki dziedzictwa bardziej konceptualnie, karmimy zmysły urokiem regionu, harmonią krajobrazu kulturowego i przyrodniczego.

Wydarzenie zatytułowane „KASZUBY MIĘDZY BLOKAMI. wysmakowane regionalne dziedzictwo”

odbędzie się 11 września w  GAK Gama w godzinach 11:00-15:00. Współorganizatorami są Katedra Projektowania Środowiskowego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz GAMA Gdański Archipelag Kultury. Partnerami są Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, Centrum Edukacji i Informacji Ekologicznej w Gdańsku,
Wydarzenie składa się z prelekcji i warsztatów edukacyjnych: architektoniczno-przyrodniczych (model drewnianej kaszubskiej chaty zyska detal i kwiaty przed oknami). Przybliżone zostaną zagadnienia wysmakowanego krajobrazu przyrodniczego i kulturowego wsi kaszubskiej. Opowiemy o roślinach rodzimych, a uczestnicy otrzymają nasiona ziół i kwiatów do wzbogacenia swoich ogródków. Zaplanowana jest wystawa fotograficzna oraz degustacja regionalnych napojów.

Przedogródek, sad, ogród warzywny, pole, łąka, las i jezioro nadają smak życiu w domu kaszubskim. Ale rozumiejąc smaki dziedzictwa bardziej konceptualnie, karmimy zmysły urokiem regionu, harmonią krajobrazu kulturowego i przyrodniczego. Podobnie postrzegamy unikalną zabudowę historyczną wsi kaszubskiej wraz z towarzyszącymi budynkom elementami przyrodniczymi i wypełniającymi je przedmiotami rzemieślniczymi. To całokształt smaków dziedzictwa. Wysmakowana forma i wzór, od abstrakcyjnego, filozoficznego rozumienia smaku, jako sumy doznań, wynikającej z unikalnego, złożonego kolorytu, wielowarstwowego, przywołującego pamięć o przeszłości, o ludziach, o ich marzeniach, nadziejach, o ludzkiej trosce i miłości, o smutku i bólu pożegnań. Smaku przywołującego obrazy, przynoszącego ukojenie i poczucie bezpieczeństwa. Po rzeczywisty smak i zapach, powietrza, roślin, potraw, napojów kojarzonych z domem, dzieciństwem, wydarzeniami, tradycjami. Bloki na gdańskich osiedlach, te socrealistyczne oraz te współczesne nie wiążą się z tradycją regionu Kaszub. Mieszkańcy często nie znają i niekoniecznie rozumieją lokalne dziedzictwo kaszubskiej architektury wiejskiej oraz wysmakowanych tradycji, także w obrębie charakterystycznej kuchni. Przedogródek, łąka i las to szczególne zioła, kwiaty i krzewy, które wykorzystywano tradycyjnie. Dzisiaj dominują ogródki o dowolnych obsadach roślinnych, często wypełniane gatunkami inwazyjnymi. Warto ten temat zgłębić i zaprosić malwy, zioła, dziką różę do ogródków i na balkony bloków.

Link do wydarzenia na stronie Europejskie Dni Dziedzictwa

https://edd.nid.pl/wydarzenia/kaszuby-miedzy-blokami-wysmakowane-regionalne-dziedzictwo/
Jest ono również dostępne w aplikacji mobilnej ( https://edd.nid.pl/aplikacja/ ).

Prowadząca
Agnieszka Kurkowska:
Adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej od 2020 roku.
Autorka monografii naukowych oraz wielu artykułów i rozdziałów w monografiach wieloautorskich. Kilkukrotnie pełniła rolę kuratorki wystaw artystycznych. Była uczestniczką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, także zagranicznych prezentując prace z zakresu architektury, fotografii, rzeźby i malarstwa. Pomysłodawczyni i współorganizatorka kilku konferencji naukowych, w tym międzynarodowych. Inicjatorka wielu działań w obszarze powszechnej edukacji architektonicznej w ramach współpracy z różnymi instytucjami kultury w Gdańsku. W tej dziedzinie autorka książek dla dzieci i młodzieży w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Inicjatorka kilku konkursów plastycznych i projektowych, również międzynarodowych. Współpracowała z ośrodkami dydaktycznymi i naukowymi na Białorusi, Ukrainie, w Niemczech i Hiszpanii.

https://ciee-gda.pl/
https://pomorskieparki.pl/
https://arch.pg.edu.pl/katedra-projektowania-srodowiskowego/

zdjęcie; różowe malwy

11 wrzesień - 30 wrzesień

Wystawa fotografii Agnieszki Kurkowskiej: KASZUBY wysmakowane regionalne dziedzictwo

Gdański Archipelag Kultury GAMA zaprasza na wystawę fotograficzną Agnieszki Kurkowskiej: KASZU...

wystawa

Wystawa fotografii Agnieszki Kurkowskiej: KASZUBY wysmakowane regionalne dziedzictwo

Logo placówki

data

11.09.21
sobota

godzina

11.00

wstęp

bezpłatny

adres

Gama GAK, ul. Starowiejska 15-16 Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Dzieci, Familijne, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu
Gdański Archipelag Kultury GAMA zaprasza na wystawę fotograficzną Agnieszki Kurkowskiej:

KASZUBY: wysmakowane regionalne dziedzictwo

Kaszuby to ich unikalna topografia, przyroda i wielowiekowa kultura. Przyroda ma tu miejsce pierwotne, człowiek wiodące, a architektura, stanowiąc konieczne uzupełnienie, dzięki szczególnej lokalizacji oraz wrażliwości i talentowi jej twórców, stanowi o bogactwie kulturowym regionu współtworząc jego piękno. Fotografia utrwala chwilę, ocala dla kolejnych pokoleń impresje z miejsc nieodwracalnie niszczejących, których szczególny urok polega na połączeniu topograficznych i przyrodniczych walorów miejsca z zamieszkałymi tam ludźmi wraz z ich kulturowym dorobkiem. Prezentowane kadry to subiektywne spojrzenie na Kaszuby i zarazem punkt widzenia architekta zainteresowanego regionem, w którym mieszka. To pierwszy element wystawy.

Drugi element stanowią fotografie pokazujące Kaszuby jako przestrzeń zamieszkiwaną, w której zauważamy domy i ich mieszkańców. To autorska wizja koncepcji form kulturowych spójnych z zastanymi uwarunkowaniami. Ideowych rzeźb architektonicznych, które swój początek mają w swobodnym szkicu konkretyzującym linearnie zamysł plastyczny. Kontynuacją z kolei jest lokowanie rzeźb w naturalnym kontekście przyrodniczym. Synergia uzyskanej relacji może pozostawić refleksję o potencjale form przestrzennych, które mogłyby przybrać postać obiektów architektonicznych.

 

Agnieszka Kurkowska, architekt, rocznik 1973. Adiunkt w Katedrze Projektowania Środowiskowego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Pedagog i badacz w obszarze zagadnienia domu. Autorka wielu projektów architektonicznych, plastycznych, uczestniczka wystaw i wydarzeń artystycznych. Zainteresowana sztuką jako swobodnym medium przekazu treści dotyczących przestrzeni zamieszkiwania.

grafika; na beżowym tle motyw czerwonego kwiata, po lewej stronie napis X Zjazd Letniczan poniżej data 24.09.2021 i godzina 17:00

24 wrzesień

X Zjazd Letniczan

Gdański Archipelag Kultury Gama Serdecznie Zaprasza na X Zjazd Letniczan! Zapraszamy wszystkich...

muzyka
spotkanie
wystawa

X Zjazd Letniczan

Logo placówki

data

24.09.21
piątek

godzina

17:00

wstęp

bezpłatny

adres

Gama GAK, ul. Starowiejska 15-16 Gdańsk

dla kogo?

Dorośli, Dzieci, Familijne, Młodzież, Seniorzy

Główna grafika wpisu
Gdański Archipelag Kultury Gama
Serdecznie Zaprasza na X Zjazd Letniczan!
Zapraszamy wszystkich mieszkańców i miłośników dzielnicy do wspólnego świętowania 🙂
W programie między innymi:
– prezentacja o Letnicy
– wystawa fotografii i malarstwa
– poczęstunek
– potańcówka
Zapraszamy do spotkania, rozmowy i wpisania się do księgi pamiątkowej 😉
Wstęp bezpłatny
Miejsce: GAK Gama
ul.Starowiejska 15/16
Gdańsk
Logo Gama

Aktualności

_28 maja 2021

Gama GAK ogłasza nabór do udziału w Letnim Rock Camp

Grasz na instrumencie, śpiewasz a może tworzysz bity lub marzysz o napisaniu swoich pierwszych pi...

Gama GAK ogłasza nabór do udziału w Letnim Rock Camp

Grasz na instrumencie, śpiewasz a może tworzysz bity lub marzysz o napisaniu swoich pierwszych piosenek?
Jeśli odpowiedź, na któreś z powyższych pytań brzmi tak, dołącz do lipcowych warsztatów Rock Camp!
W ramach naszych spotkań weźmiesz udział w komponowaniu autorskich kompozycji oraz przygotujesz się do koncertu pod okiem naszych czujnych prowadzących.
Nagraj filmik lub podeślij plik audio prezentujący Twoją twórczość (grę, śpiew itd) i zostań częścią zespołu, który w ostatnich dniach lipca wystąpi z własnym materiałem.
Zajęcia kierowane są dla osób między 14 a 19 rokiem życia. Ilośc miejsc ograniczona!Na wasze zgłoszenia czekamy do 24.06.2021
Materiały należy wysłać na adres gama@gak.gda.pl
Miejsce: Gama GAK, starowiejska 15/16, Gdańsk
Data: 01.07.2021-31.07.2021
Mężczyzna ubrany na pomarańczowo pracuję przy laptopie.

_12 stycznia 2021

Warsztaty z vj’ingu: live cinema (zapisy)

Czy kiedykolwiek złapałeś się na tym, że oprawa wizualna koncertu pochłonęła Cię tak bardzo, że p...

Warsztaty z vj’ingu: live cinema (zapisy)

Mężczyzna ubrany na pomarańczowo pracuję przy laptopie.

Czy kiedykolwiek złapałeś się na tym, że oprawa wizualna koncertu pochłonęła Cię tak bardzo, że przestałeś go słuchać? Zastanawiasz się, jak powstają wizualizacje do muzyki na żywo? Czujesz, że byłbyś w tym dobry, ale boisz się zacząć, spróbować, wykonać pierwszy krok? Lub może po prostu zawsze marzyłeś o występowaniu na scenie, ale nie jesteś ani muzykiem, ani aktorem i myślałeś, że to marzenia nie do spełnienia?

Vj’ing i live cinema to dwa z mnóstwa określeń występów artystów wizualnych w trakcie koncertów. Mogą być wykonywane na jeszcze więcej sposobów, gdzie ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia, ale mają jeden wspólny mianownik – powstają na żywo i są kontrolowane przez artystę. W trakcie warsztatów dowiesz się, jakie to proste, poznając jednocześnie podstawy animacji i montażu, a Twoim przewodnikiem w proponowanej przez nas podróży będzie Gary Garnowski – trójmiejski artysta wizualny, vj, montażysta, autor teledysków i animator wydarzeń muzycznych.

Rozpoczynamy zapisy na cykl warsztatów. Zajęcia będą odbywać się co tydzień (dzień uzgodnimy po zebraniu grupy) i przybiorą formę 2,5-godzinnych spotkań warsztatowych. Warsztaty będą trwały dwa i pół miesiąca (8-9 spotkań). Warsztaty wieńczy koncert, podczas którego uczestnicy prezentują swoje wizualki na żywo do koncertów uczestników warsztatów produkcji muzycznej prowadzonych przez Maćka Stendka i do produkcji DJskich.
.
W związku z ograniczoną liczbą miejsc obowiązują zapisy. Po zebraniu grupy odbędzie się spotkanie z uczestnikami (o czym zostaną poinformowani drogą mailową lub telefoniczną) w celu ustalenia terminów warsztatów. Kurs jest odpłatny i kosztuje 400 złotych za całość.

Zapisywać można się, pisząc na adres mailowy: piotr.gierzynski@gak.gda.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 58 346 41 05.

Zajęcia rozpoczną się po uzbieraniu grupy, odbywać się będą stacjonarnie w reżimie sanitarnym (rozpoczną się nie wcześniej niż od 18 stycznia, chyba, że lockdown zostanie przedłużony).

Warsztaty z vj’ingu, live cinema:
To okazja, żeby nauczyć się zarówno obsługi multimedialnej oprawy koncertów, spektakli, czy instalacji artystycznych, jak i podstawowych sposobów tworzenia tej oprawy i mappingu 3D. Prowadzący skupia się na zapoznaniu uczestników z obsługą ekranów, projektorów i programami: Resolume Arena i Adobe After Effects, jako podstawowymi narzędziami vj’skimi, ale również prezentuje inne sposoby na realizowanie swoich wizji artystycznych.
Gary Garnowski
studiował Malarstwo oraz Architekturę. Doświadczenie jako VJ i video live performer zaczął zdobywać w 2015 roku, improwizując obrazem do muzyki jazzowej.
Występował z m.in. takimi artystami, jak: LASY, Adam Bałdych, MaJLo, LUC, czy Quantum Trio, prezentując się na wielu polskich scenach i za granicą, w tym na festiwalach m.in.: Open’er Festival, Jazz nad Odrą, Mama Jazz Festival, Soundrive, Atrakcje, czy Światłobiekty.
Poza koncertowymi wizualizacjami tworzy teledyski i videoarty, zajmuje się montażem.
Prywatnie nie ukrywa swojej miłości do rowerów, kotów i majonezu.

Linki do realizacji:

https://www.youtube.com/watch?v=XCUywwL2UQU
https://youtu.be/-QKf0q_wt_0

Miejsce wydarzenia:
GAMA GAK
ul. Starowiejska 15/16
80-534 Gdańsk Letnica
(Obok stadionu ENERGA Gdańsk)
tel.: 58 346 41 05

 

Galeria:

Zdjęcie z koncertu, mężczyzna ubrany na czarno pod czas występu

_12 stycznia 2021

Produkcja muzyczna od postaw ze Stendkiem Ableton/zapisy/

Chciałbyś założyć domowe studio oparte na Abletonie? Nie wiesz jaki wybrać sprzęt, jak go skonfig...

Produkcja muzyczna od postaw ze Stendkiem Ableton/zapisy/

Zdjęcie z koncertu, mężczyzna ubrany na czarno pod czas występu

Chciałbyś założyć domowe studio oparte na Abletonie? Nie wiesz jaki wybrać sprzęt, jak go skonfigurować, jak nagrywać, miksować i produkować utwory muzyczne? Chcesz rozpocząć karierę jako producent? Chciałbyś od podstaw nauczyć się programu Ableton? A może chcesz po prostu zaprezentować na scenie swoje dokonania? Pod okiem trójmiejskiego producenta – Stendka – będziesz miał okazję to zrealizować!

Rozpoczynamy zapisy na cykl warsztatów. Warsztaty będą odbywać się raz w tygodniu w poniedziałki  18:00-20:30. Warsztaty będą trwały trzy miesiące (12 spotkań/30 godzin) i zakończone będą koncertem uczestników w profesjonalnej sali koncertowej, a koncertom towarzyszyć będą wizualizacje. W związku z ograniczoną liczbą miejsc obowiązują zapisy. Po zebraniu grupy uczestnicy zostaną poinformowani drogą mailową o rozpoczęciu warsztatów. Kurs jest odpłatny i kosztuje 700 złotych za całość (30 godzin). Możliwość płatności w dwóch ratach.

Zapisywać można się pisząc na adres mailowy: gama@gak.gda.pl

lub dzwoniąc pod numer telefonu: 58 346 41 05.

Poniżej plan warsztatów:
1. Omówienie działania i możliwości programu Ableton Live. Omówimy tani podstawowy sprzęt który przyda nam się na początku naszej muzycznej przygody.
2. Dokładne zapoznanie się z narzędziami Abletona: midi, vst, drum rack, instrument rack, simpler, sampler itd.
3. Omówimy efekty audio Abletona: reverb, delay, auto filter, beat repeat itd
4. Nauczymy się w szybki i prosty sposób zaaranżować utwór i stworzyć jego formę. Stworzymy bit, linie basu, harmonie, zwrotkę i refren.
5. Zapoznamy się z możliwościami nagrywania wokalu i żywych instrumentów.
6. Poznamy syntezatory wirtualne oraz analogowe. Dowiemy się jak tworzyć dźwięki przy pomocy syntezatora. Omówię podstawy syntezy dźwięku oraz różnicę między syntezatorem analogowy a wirtualnym (komputerowym).
7. Poznajemy podstawy mixu i masteringu. Nauczymy się korzystać z takich narzędzi jak: Compressor, Equalizer. Porozmawiamy o prostej adaptacji akustycznej, pokażę jak niewiele trzeba aby poprawić nasz odbiór muzyki w danym pomieszczeniu.
8. Zapoznanie się z możliwościami Abletona jako instrumentu do grania na żywo. Zapoznajemy się z kontrolerami midi. Tworzymy live set w Abletonie.
9. Porozmawiamy o możliwościach publikacji gotowego już utworu w sieci, i sposobach promocji.

 

O Stendku:

Stendek ( Maciej Wojcieszkiewicz ) – urodzony 12 grudnia 1981. Od roku 2009 absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Malarstwa. Od wielu lat tworzy muzykę pod pseudonimem Stendek. W 2013 roku wydał swój pierwszy solowy album pod tytułem „Touch”. Do tej pory Stendek wystąpił między innymi na festiwalach takich jak Open ́er, Selector Festival w Krakowie, Plateaux Festival w Toruniu, Ambient Festival w Gorlicach, Digitalia w Szczecinie czy Festiwalu Ambientalnym we Wrocławiu. Supportował artystów takich jak Com Truise, Nosaj Thing, Squarepusher, Dookoom, oOoOO, Murcof, Tim Hecker, Biosphere, Booka Shade oraz Boys Noize. Od 2016 współpracuje z Reni Jusis , z którą stworzył dwie płyty „BANG!” oraz najnowszą „ĆMA” za album „BANG!” otrzymał Fryderyka w kategorii Elektronika. Od 2017 roku razem z perkusistą Jackiem Prościńskim (Tymon Tymański, MaJLo, Olo Walicki ) współtworzy projekt LASY. 8 listopada 2017 odbyła się premiera debiutanckiej płyty Lasów „Little Giant”. Album promują 2 teledyski – nagrodzony Yachem 2017 w kategorii innowacje ”Little Giant” oraz „Wandering” z gościnnym udziałem wokalisty MaJLo. W sierpniu tego roku wspólnie z wokalistką Rosalie. stworzył utwór „Więcej” który reklamował jesienną ramówkę TVN. W lutym 2020 roku ukazała się najnowsza płyta Lasów pod tytułem „Shroom”. Od kilku lat prowadzi warsztaty z produkcji muzyki w Gdańskim Archipelagu Kultury.

https://www.facebook.com/LASYaudio/

www.facebook.com/stendekmusic

Galeria: