KASZUBY MIĘDZY BLOKAMI. wysmakowane regionalne dziedzictwo
data
11.09.21
sobota
godzina
11.00
wstęp
bezpłatny
adres
Gama GAK, ul. Starowiejska 15-16 Gdańsk
dla kogo?
Dorośli, Dzieci, Familijne, Młodzież, Seniorzy

Przedogródek, sad, ogród warzywny, pole, łąka, las i jezioro nadają smak życiu w domu kaszubskim. Ale rozumiejąc smaki dziedzictwa bardziej konceptualnie, karmimy zmysły urokiem regionu, harmonią krajobrazu kulturowego i przyrodniczego.
Wydarzenie zatytułowane „KASZUBY MIĘDZY BLOKAMI. wysmakowane regionalne dziedzictwo”
odbędzie się 11 września w GAK Gama w godzinach 11:00-15:00. Współorganizatorami są Katedra Projektowania Środowiskowego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz GAMA Gdański Archipelag Kultury. Partnerami są Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, Centrum Edukacji i Informacji Ekologicznej w Gdańsku,
Wydarzenie składa się z prelekcji i warsztatów edukacyjnych: architektoniczno-przyrodniczych (model drewnianej kaszubskiej chaty zyska detal i kwiaty przed oknami). Przybliżone zostaną zagadnienia wysmakowanego krajobrazu przyrodniczego i kulturowego wsi kaszubskiej. Opowiemy o roślinach rodzimych, a uczestnicy otrzymają nasiona ziół i kwiatów do wzbogacenia swoich ogródków. Zaplanowana jest wystawa fotograficzna oraz degustacja regionalnych napojów.
Przedogródek, sad, ogród warzywny, pole, łąka, las i jezioro nadają smak życiu w domu kaszubskim. Ale rozumiejąc smaki dziedzictwa bardziej konceptualnie, karmimy zmysły urokiem regionu, harmonią krajobrazu kulturowego i przyrodniczego. Podobnie postrzegamy unikalną zabudowę historyczną wsi kaszubskiej wraz z towarzyszącymi budynkom elementami przyrodniczymi i wypełniającymi je przedmiotami rzemieślniczymi. To całokształt smaków dziedzictwa. Wysmakowana forma i wzór, od abstrakcyjnego, filozoficznego rozumienia smaku, jako sumy doznań, wynikającej z unikalnego, złożonego kolorytu, wielowarstwowego, przywołującego pamięć o przeszłości, o ludziach, o ich marzeniach, nadziejach, o ludzkiej trosce i miłości, o smutku i bólu pożegnań. Smaku przywołującego obrazy, przynoszącego ukojenie i poczucie bezpieczeństwa. Po rzeczywisty smak i zapach, powietrza, roślin, potraw, napojów kojarzonych z domem, dzieciństwem, wydarzeniami, tradycjami. Bloki na gdańskich osiedlach, te socrealistyczne oraz te współczesne nie wiążą się z tradycją regionu Kaszub. Mieszkańcy często nie znają i niekoniecznie rozumieją lokalne dziedzictwo kaszubskiej architektury wiejskiej oraz wysmakowanych tradycji, także w obrębie charakterystycznej kuchni. Przedogródek, łąka i las to szczególne zioła, kwiaty i krzewy, które wykorzystywano tradycyjnie. Dzisiaj dominują ogródki o dowolnych obsadach roślinnych, często wypełniane gatunkami inwazyjnymi. Warto ten temat zgłębić i zaprosić malwy, zioła, dziką różę do ogródków i na balkony bloków.
Link do wydarzenia na stronie Europejskie Dni Dziedzictwa
https://edd.nid.pl/wydarzenia/kaszuby-miedzy-blokami-wysmakowane-regionalne-dziedzictwo/
Jest ono również dostępne w aplikacji mobilnej ( https://edd.nid.pl/aplikacja/ ).
Prowadząca
Agnieszka Kurkowska:
Adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej od 2020 roku.
Autorka monografii naukowych oraz wielu artykułów i rozdziałów w monografiach wieloautorskich. Kilkukrotnie pełniła rolę kuratorki wystaw artystycznych. Była uczestniczką wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, także zagranicznych prezentując prace z zakresu architektury, fotografii, rzeźby i malarstwa. Pomysłodawczyni i współorganizatorka kilku konferencji naukowych, w tym międzynarodowych. Inicjatorka wielu działań w obszarze powszechnej edukacji architektonicznej w ramach współpracy z różnymi instytucjami kultury w Gdańsku. W tej dziedzinie autorka książek dla dzieci i młodzieży w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Inicjatorka kilku konkursów plastycznych i projektowych, również międzynarodowych. Współpracowała z ośrodkami dydaktycznymi i naukowymi na Białorusi, Ukrainie, w Niemczech i Hiszpanii.
https://ciee-gda.pl/
https://pomorskieparki.pl/
https://arch.pg.edu.pl/katedra-projektowania-srodowiskowego/