MENU

Powrót do GAKu Logo

Dom Sztuki

GAK

Dom
Sztuki

Aby dojechać do nas tramwajem, należy wysiąść na przystanku Zimna – to jednak zmyłka, bo w Domu Sztuki jest zawsze gorąco! Niemal każdego dnia w salach tanecznych rozbrzmiewa muzyka, słychać tupot, kroki, podskoki, śmiech i radosne zamieszanie. Taniec to trzon naszej działalności i dlatego naszym zespołom poświęciliśmy osobną zakładkę. Jednak w Domu Sztuki dzieje się dużo, dużo więcej.

Prowadzimy zajęcia ogólnoplastyczne i warsztaty ceramiczne. Do tego dokładamy rozwój muzyczny – naukę gry na instrumentach (pianino/gitara) oraz ćwiczenia wokalne. Dorosłym oferujemy stretching, jogę, fitness i gimnastykę wyszczuplającą… Możecie też u nas podszlifować swój angielski. Wszystko pod okiem profesjonalistów. Jest co robić!

A jeśli z jakiegoś powodu nie możecie wpaść do nas na Stogi, jest szansa, że my przyjdziemy do Was. Co roku organizujemy Mobilny Dom Kultury, czyli plenerową imprezę odbywającą się w tych dzielnicach Gdańska, w których GAK nie ma swoich placówek. Możecie też zasubskrybować nasz kanał YouTube, na którym co dwa tygodnie publikujemy odcinki Drabiny sztuki oraz inne okołoartystyczne materiały.

last but not least, Dom Sztuki to też wystawy, koncerty i przedstawienia na naszej sali widowiskowej. Śledźcie nas na Facebooku i Instagramie, aby być na bieżąco!

Grudzień 2020

Kalendarz wydarzeń:

wyczyść filtry

13 Grudzień - 01 Styczeń

Sąsiadki.Art #1: Dipsheet

Internetowa wystawa grafiki i ilustracji kuratorowana przez redaktorki gdyńskiego zina „Dipsheet”...

online
wystawa

Sąsiadki.Art #1: Dipsheet

data

13.12.20
niedziela

godzina

18:00

wstęp

bezpłatny

adres

YouTube i Artsteps

dla kogo?

Dorośli, Młodzież

Internetowa wystawa grafiki i ilustracji kuratorowana przez redaktorki gdyńskiego zina „Dipsheet”. Pierwsza odsłona projektu Sąsiadki.Art.

Rozmowa z redaktorkami zina

Link.

Miniwywiady z artystkami

Link.

Wystawa

Wystawę można było oglądać do 1 stycznia 2021.

Artystki i artyści

Kuratorki wystawy

Kurator projektu

 

Pierwszy numer „Dipsheetu” miał swoją premierę 22 lutego 2020 w pizzerii Ogniem i Piecem w Gdyni. Chwilę później Polska weszła w wiosenny lockdown, ale mimo przeciwności ukazał się drugi numer, jeszcze smaczniejszy od poprzedniego. W czerwcu pisałem na łamach „Dyskursu Lokalnego”:

„«Dipsheet» to chyba najładniejsza ze znanych mi oddolnych publikacji, które ostatnio pojawiły się w Trójmieście. Kolorowa, frywolna, radosna gazetka wydawana w Gdyni, nastawiona raczej na atrakcyjność wizualną, niż na treści tekstowe, ma w sobie coś niezwykle soczystego, słonecznego. Brak w niej rewolucyjnego czy buntowniczego zacięcia, które często jest motorem sięgania po samizdatową formułę — «Dipsheet» wydaje się raczej stworzony z jakiejś wewnętrznej potrzeby i chyba dlatego tak przyjemnie się go ogląda”

Dziś już Aleksandra Koleśniak i Adriana Zielonka, twórczynie „Dipsheetu”, mają na koncie jeszcze jeden numer i zdaje mi się, że liczba trzy – szczególna, bo trzy równa się nie raz i nie dwa — pozwala sądzić, że to początek dłuższej przygody. Myślę, że bardzo potrzebnej w kraju, gdzie 63% ludności ocenia, iż sprawy zmierzają w złym kierunku (sondaż Kantar z listopada br.), ilość wykupionych opakowań antydepresantów wzrosła o ponad milion w stosunku do poprzedniego roku, a liczba zwolnień L4 z powodu zaburzeń psychicznych zwiększyła się o połowę. „Dipsheet” to rzecz jasna nie środek farmakologiczny. To radosna eskapada w krainę ilustracji i koloru, a zatem obietnica chwili wytchnienia. To promyczek, który przeczytany do kawy zamiast prasówki z parlamentarno-gabinetowych niusów odsunie być może od czytelniczki poranną porcję lęku, a wzięty do poduszki zwolni z melisy przed snem.

Aby dać „Dipsheetowi” i związanym z nim osobom szansę na jeszcze szersze dotarcie do osób pogrążonych w pandemicznej zimie i z powodu zamknięcia galerii łaknących bodaj namiastki wystaw, zaprosiłem redaktorki zina do stworzenia internetowego pokazu pod egidą Domu Sztuki GAK. W ramach wydarzenia zrealizowaliśmy:

 1.  Kamerkowy wywiad z Aleksandrą Koleśniak i Adrianą Zielonką, w którym rozmawiamy o początkach i charakterze „Dipsheetu”.
 2. Onlajnową wystawę na platformie Artsteps, do której zaprosiliśmy ilustratorów_ki związane z zinem. Na wystawie zobaczycie nie tylko ich prace, ale również krótkie autoprezentacje wideo nagrane przez autorów_ki. Odpowiadają w nich na pytanie o cele, które przyświecają im podczas tworzenia i swój stosunek do odbiorcy.

Wystawa jest pierwszą odsłoną projektu „Sąsiadki.Art”, którego główną ideą jest położenie nacisku na twórczość lokalną, trójmiejską, czyli tę, którą mamy pod ręką – bliską po prostu. W ramach „Sąsiadek” planujemy pokazać przekrój młodych artystek, które posługując się rozmaitymi mediami rozwijają sztukę na Pomorzu i zachęcić do wspierania oraz śledzenia ich twórczości.

Piotr Szymon Mańczak

Aktualności

_6 stycznia 2021

Drabina sztuki #24 — Precyzja

https://youtu.be/CNKiKMXK8AI Nie musiałem być aż tak precyzyjny, by zauważyć te paprochy na sw...

Drabina sztuki #24 — Precyzja

Nie musiałem być aż tak precyzyjny, by zauważyć te paprochy na swetrze.

_7 grudnia 2020

Konkurs „Gdzie jest Ciaptak?” rozstrzygnięty

Rozstrzygnęliśmy konkurs interpretacji twórczości Jana Brzechwy i Juliana Tuwima „Gdzie jest Ciap...

Konkurs „Gdzie jest Ciaptak?” rozstrzygnięty

Rozstrzygnęliśmy konkurs interpretacji twórczości Jana Brzechwy i Juliana Tuwima „Gdzie jest Ciaptak?”

Jury w składzie:

 • Laura Haras – aktorka, kierowniczka Teatru Feta,
 • Anna Krawczyńska – polonistka, bibliotekarka SP 11,
 • Violetta Sitarz – kierowniczka GAK Domu Sztuki,
 • Anita Małachowska – pracowniczka GAK Domu Sztuki

przyznało trzy równorzędne nagrody:

 • Poli Karsznia – klasa I Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdańsku,
 • Natalii Pączko – klasa I Szkoły Podstawowej Lingwista w Gdańsku,
 • Idzie Karsznia – klasa IV Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdańsku

oraz cztery wyróżnienia:

 • Hannie Kazimierczak – klasa III Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdańsku,
 • Stasiowi Kałużnemu – klasa III Szkoły Podstawowej Lingwista w Gdańsku,
 • Marii Kaczmarek – klasa I Szkoły Podstawowej Lingwista W Gdańsku,
 • Annie Jastrzębskiej – klasa VII Szkoły Podstawowej nr 47 w Gdyni w Gdańsku.

Nagrody rzeczowe wysłane zostaną kurierem na adres domowy laureatów.