07.06.2023
Orunia jest kobietą. Projekt „Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”.
Kobiety z Oruni – żyły tu, mieszkały, pracowały przez wieki. Działaczki, nauczycielki, artystki, filantropki – czy wiemy o nich wystarczająco dużo? Projekt “Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki” jest okazją, by przyjrzeć się mieszkankom dzielnicy i temu, jak ich działalność wpłynęła na społeczne i kulturalne życie Oruni. Działania projektowe rozpoczynają się 15 czerwca 2023 r. i zakończą się w listopadzie tego roku.
W 2023 roku Orunia obchodzi podwójne urodziny: 685. rocznicę lokacji wsi oraz 90. rocznicę przyłączenia dzielnicy do Gdańska. Projekt “Orunianki – Polki, gdańszczanki, patriotki”, dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” i realizowany przez dwa oruńskie domu kultury GAK: Stację Orunia oraz Scenę Muzyczną. Działania projektowe popularyzować będą mniej znane dzielnicowe historie i wpisywać się w obchody dwóch jubileuszy, zwracając uwagę na kobiecą stronę dziejów tej historycznej dzielnicy. W ramach projektu odbędą się prelekcje i spotkania przybliżające mieszkańcom sylwetki zasłużonych orunianek, spacery historyczne po dzielnicy śladami kobiet, warsztaty historyczne kierowane do mieszkańców, warsztaty dla nauczycieli, jak również konkurs dla młodzieży na małą formę literacką dotyczącą bohaterek projektu. Zwieńczeniem projektu będą mapy (zarówno składane, papierowe, jak i dostępne w aplikacji na telefon) do samodzielnego zwiedzania dzielnicy szlakami kobiet oraz pocztówki z biogramami wybranych orunianek. Wszystkie wykłady oraz jeden ze spacerów po dzielnicy tłumaczone będą na Polski Język Migowy (PJM).
Projekt rozpoczyna się w drugiej połowie czerwca cyklem wykładów i spotkań poświęconych kobietom związanym z Orunią.
Harmonogram prelekcji/spotkań:
• 16.06.2023 Scena Muzyczna GAK, g. 18.00 Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską –Rydel | Johanna Schopenhauer, Konstancja Czirenberg
• 23.06.2023 Stacja Orunia GAK, g.17.00 Wykład Anny Zielińskiej-Fedoruk | Działaczki oruńskiej Polonii
• 30.06.2023 Stacja Orunia GAK, g. 18.00 Spotkanie z prof. Ewą Graczyk | Stefania Augustyńska, Stanisława Przybyszewska
• 28.07.2023 Scena Muzyczna GAK, g. 18.00 Wykład prof. Sławomira Kościelaka | Emilia Hoene
dr hab. Sławomir Kościelak, prof. UG to absolwent Uniwersytetu Gdańskiego (1988), uczeń prof. Andrzeja Grotha. Od 2002 roku adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego, od 2015 profesor nadzwyczajny tamże. Członek w organizacjach i towarzystwach takich jak: Stowarzyszenie Archiwistów Polskich, Polskie Towarzystwo Historyczne, Polskie Towarzystwo Heraldyczne, Towarzystwo „Dom Uphagena”, Instytut Kaszubski. Laureat wyróżnień i nagród takich jak Medal Komisji Edukacji Narodowej (2012) czy Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego I stopnia za najlepszą pracę habilitacyjną z dziedziny historii (2014). Od 2008 r. jest organizatorem i następnie kierownikiem Studiów Podyplomowych Gedanistyka na Wydziale Historycznym UG. Od 2009 jest współpomysłodawcą i współorganizatorem projektu Olimpiada wiedzy o Gdańsku oraz przewodniczącym Komitetu Głównego tejże Olimpiady. Od 2013 r. jest sekretarzem Rady Muzealnej Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, a od 2014 r. prezesem Towarzystwa „Dom Uphagena” w Gdańsku.
prof. Kościelak opowie o Emilii Hoene (1825-1917) – patronce Parku Oruńskiego, córce rajcy gdańskiego, Friedricha Augusta Hoene. W swoim testamencie przekazała Park Oruński mieszkańcom Gdańska. Więcej o tej ważnej Oruniance będzie można posłuchać na wykładzie 28 lipca o godz. 18:00 w Scenie Muzycznej GAK. Wstęp jest wolny. Zapraszamy!
Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”