Logo GAK

placówki

ONLINE: Everest czy K2? Opowieść o wędrówce w kierunku najwyższych gór świata. GAK

warsztat

ONLINE: Everest czy K2? Opowieść o wędrówce w kierunku najwyższych gór świata.

 1. data

  23.11.20
  poniedziałek

 2. godzina

  18:00 - 19:30

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  on-line

Projektornia Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na spotkanie podróżnicze online „Everest czy K2? Opowieść o wędrówce w kierunku najwyższych gór świata”, 23 listopada 2020r., (poniedziałek), godz. 18:00. O swojej wyprawie opowie Magda Jończyk.

/O podróży/
„K2 nie ma masy Everestu, ale jest od niego smuklejsza – i bardziej podstępna. Wspinacze nazywają ją Górą Mordercą. Ma wszystkie minusy Everestu i kilka własnych.” To cytat z książki „Pochowani w niebie” i pięknie porównuje ikoniczne przecież już góry. Mt. Everest to Nepal, Himalaje, a tam buddyzm tybetański. K2 to Pakistan, Karakorum i islam. Różnice znaczące. Magnetyzm podobny. Jak wygląda i czym się różni wędrówka w kierunku dwóch najbardziej rozpoznawalnych, najbardziej medialnych gór świata?
O ludziach, o drodze, o górach opowie Magda Jończyk.

/O podróżniczce/
Magda Jończyk, podróżniczka, fotografka, przewodniczka i organizatorka trekkingów w Himalajach i w Karakorum, gdańszczanka. W 2014r. za fotoreportaż z Kaszgaru (Sinciang, Chiny) dokumentujący tradycje rdzennych mieszkańców, Ujgurów, otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie fotograficznym HumanDOC Świat Różnorodnych Szerokości. Wystawa jej fotografii z rejonu Everestu rozpoczęła 9. przegląd filmów o górach im. Tadeusza Piotrowskiego w Szczecinie. Swoje fotografie prezentowała i była prelegentką między innymi na Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY w Gdyni oraz na Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju, największym tego typu wydarzeniu w Europie. Od 2010r. przemierza Himalaje Nepalu. Wędrowała po Małym Tybecie, Sikkimie, Tybecie. Ma za sobą marsze w górach skalistych Kanady, w Pirenejach, Alpach, Dolomitach, górach Kaukazu, w Atlasie, w Himalajach Garhwalu, Karakorum. Od 2016r. corocznie w Nepalu spędza blisko pół roku m.in. realizując swoje wysokogórskie marzenia. Szczególnie zżyta z mieszkańcami regionu Khumbu, czyli z Szerpami z rejonu Everestu, który stał się jej drugim domem. Przeważnie wędruje sama. Wracając do Polski opowiada o swoich doświadczeniach, przybliża kulturę Szerpów, propaguje bezpieczną wędrówkę w wysokich górach.
Więcej informacji na: www.magdajonczyk.com