Logo GAK

placówki

Nabór do wystawy PUSTKA GAK

konkurs
wystawa

Nabór do wystawy PUSTKA

 1. data

  26.04.21
  poniedziałek

 2. godzina

  06:00

 3. wstęp

  bezpłatny

 4. adres

  Stacja Orunia

 5. dla kogo?

  Dorośli

„Pustka”

Nabór do wystawy trwa od 26.04.2021 r. do 26.05.2021 r.

Wystawa „Pustka” potrwa od 02.07.2021 r. do 31.08.2021 r.

Galeria Peron w Stacji Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury.

„Pustka” – nabór otwarty na wystawę dla artystów wizualnych z regionu Trójmiasta, uprawiających takie dyscypliny jak malarstwo i rzeźba (obiekt, instalacja, mała forma rzeźbiarska).

Tematem wystawy w Galerii Peron jest Pustka, której doświadczyliśmy podczas trwającej pandemii i związanego z nią lockdown’u.
Jest to pierwsze tak globalne wydarzenie, nie mające wcześniej precedensu w historii ludzkości.

Opustoszałe ulice miast, zamknięte budynki użyteczności publicznej na całym świecie… To coś, czego od roku doświadczamy, a być może będziemy jeszcze przeżywać.

Ten stan izolacji nałożony nam przez procedury sanitarno-epidemiologiczne może przynosić różne emocje takie jak poczucie zagrożenia, alienacji, niepewności związanej z sytuacją na świecie, a także obawy o swoje zdrowie i osób nam najbliższych. Natomiast u niektórych z nas otaczająca pustka może wywoływać stan odcięcia od dotychczasowej aktywności i sposobność wędrówki do wewnątrz… Jako forma podróży i praktyki duchowej, będącej pewnego rodzaju antidotum na trudną rzeczywistość. U artystów ten czas alienacji może stawać się również czasem na realizację zaległych projektów czy też wyciszenia – „pustyni”, kiedy następuje „opróżnianie naczynia umysłu” by zrobić miejsce na nowe idee i nowatorski sposób działania. A być może niektórzy podążyli drogą wytyczoną przez Yves Kleina, próbując ją w jakiś sposób uchwycić i zobrazować?

Zapraszamy artystów do podzielenia się własnymi, a po części wspólnymi, doświadczeniami z zetknięcia się z przeżywaną pustką, poprzez zaprezentowanie swoich prac powstałych właśnie w tym czasie.

Szczegóły naboru i warunki uczestnictwa oraz karta zgłoszenia:

Regulamin warunków zgłoszenia do wystawy Pustka

KARTA ZGŁOSZENIA UDZIAŁU

 

 

„Forma nie różni się od pustki, pustka nie różni się od formy; forma w swej istocie jest pustką, pustka w swej istocie jest formą; tak samo jest z odczuwaniem, postrzeganiem, działaniem i świadomością.”

(fragment Sutry Serca – jednego z najważniejszych dzieł nauki Zen sprzed półtora tysiąca lat.)

 

Francuski artysta Ives Klein, mający kontakt z filozofią Zen poprzez swój pobyt w Japonii, odniósł się do pustki bardzo dosłownie tzn. „skacząc” w nią w słynnym kolażu fotograficznym „Skok w pustkę”. Miało to miejsce w 1960 roku. Dwa lata wcześniej zaprezentował wystawę „La Vide” (Pustka) w Galerii Iris Clert w Paryżu. Zamiast realnych, materialnych dzieł, to pusta przestrzeń galerii stała się sztuką.
Te dwa bezprecedensowe wydarzenia w historii sztuki otworzyły pomysł wyabstrahowania przestrzennej pustki, który odtąd pojawia się w wielu realizacjach artystycznych dwudziestego i początku dwudziestego pierwszego wieku.